Nyderlandų princas Willemas Alexanderis: būsimasis karalius, kurio žmona populiaresnė nei jis pats

Nyderlandų princas Willemas-Alexanderis su žmona princese Maxima / „Scanpix“ nuotr.
Šaltinis: Žmonės.lt
AA

Itin populiariai Nyderlandų karalienei Beatrix paskelbus apie atsistatydinimą, jau balandžio 30-ąją šalis turės naują karalių. Sostą perims karalienės sūnus Willemas Alexanderis – princas, kurį bulvarinė spauda anksčiau vaizdavo, kaip greitus automobilius, gražias moteris ir alų mėgstantį vyruką, visiškai neatitinkantį būsimo karaliaus portreto.

Princas tik pastaraisiais metais išniro iš savo mamos šešėlio, tad apie jį pasaulis žino ne tiek jau daug. Plačiau žinia turėtų pasklisti jam tapus Nyderlandų karaliumi, beje, pirmuoju nuo 1890-ųjų, nuo savo senelio Williamo III mirties. Ar taps karalius tokiu pat mylimu kaip jam sostą perdavusi Beatrix? Bent jau kol kas princo žmona visuomenėje yra mylimesnė nei jis pats.
Princas Willemas Alexanderis yra vyriausiasis karalienės Beatrixės ir jau mirusio princo Clauso von Amsbergo sūnus. Nuo tėvo mirties jis yra karališkųjų namų galva. 

Anksčiau princas buvo pelnęs alų mėgstančio vyruko įvaizdį, kurio nusikratyti gana sunku, tad  dažnam Nyderlandų gyventojui jis neatitinka tradicinio santūraus karaliaus portreto. Be to, Nyderlandų bulvarinėje spaudoje jis dažnai buvo vaizduojamas šalia gražių moterų, greitų automobilių, šėliojantis vakarėliuose. 

Nyderlandų karalienė Beatrix perleidžia sostą vyriausiajam sūnui Willemui Alexanderiui (18 nuotr.)
+12

Trijų atžalų tėvas

Tądien, kai princas pasipuoš karaliaus karūna jis bus ką tik atšventęs 46-ąjį gimtadienį, kuris yra balandžio 27-ąją. Princas yra vedęs, turi tris dukteris – Catheriną Amalią (gimusi 2003), Alexią (2005)  ir Arianę (2007). Kuomet tėvas taps karaliumi, pirmoji eilėje į sostą bus 9-metė Catharina Amalia. 

Dukrų karališkos šeimos atstovas susilaukė su Maxima Zorreguieta Cerruti, kurią vedė 2002-ųjų vasarį. Jo žmona kilusi iš Argentinos, Buenos Airių. Ekonomistės išsilavinimą turinti princo dama kurį laiką dirbo „HSBC“ ir „Deutsche bank“ bankuose. Pora susipažino viename vakarėlyje ir 2001-ųjų kovą paskelbė apie savo sužadėtuves. Manoma, kad princui tapus karaliumi Maxima pelnys karalienės statusą. 

Jo sutuoktuvės, kaip ir karalienės Beatrix santuoka su vokiečių diplomatu Clausu von Amsbergu, priklausiusiu A.Hitlerio nacių partijos jaunimui, sukėlė prieštaringų vertinimų. Paaiškėjo, kad Maximos tėvas 1976–1983 metais, kuomet Argentinoje vyravo karinė diktatūra, užėmė ministro postą. Dėl šio šešėlio tėvas net neatvyko į karališkąsias vestuves. Nepaisant to, dėl deramų manierų ir nuosaikumo Maxima greit pelnė visuomenės palankumą ir dažnai atrodo populiaresnė nei jos vyras. 

Būsimasis karalius turi du brolius, dvejais metais jaunesnį Constantijną ir vidurinįjį, metais jaunesnį, Friso. Pastarąjį pernai Austrijos kalnuose ištiko nelaimė. Užgriuvus lavinai princas nugrimzdo ir tebėra komoje. 

Domisi sportu

Naujienų tarnyba CNN pasakoja, kad princas mokėsi Velso ir Nyderlandų universitetuose. Nyderlanduose jis tarnavo karališkajame kariniame jūrų laivyne, mokėsi seniausiame šalyje Leideno universitete, kur studijavo istoriją.

Spiegel.de skelbia, kad princas domisi ir specializuojasi vandens išteklių valdyme. 

Kurį laiką princas Willemas Alexanderis buvo Nyderlandų centrinio banko stebėtojų tarybos nariu, nuolat dalyvauja tarptautiniuose renginiuose, kuriuose atstovauja karalienę. 

Nuo 1998 metų princas yra tarptautinio olimpinio komiteto narys, pats itin domisi sportu ir yra bėgęs Niujorko maratone. Spiegel.de žiniomis, jis itin mėgsta čiuožinėjimą pačiūžomis ir dalyvauja tradicinėse Nyderlanduose rengiamose „Elfstendocht“ rungtynėse. Jos šalyje rengiamos sausį arba vasarį, tačiau tik tais metais, kai natūraliai susiformuoja 15 cm ledas. Stipriausi varžybų dalyviai pačiūžomis įveikia 200 km greitojo čiuožimo trasą, norintieji gali pasirinkti lengvesnį, labiau laisvalaikio praleidimui skirtą čiuožimo kelią. 

Pagal Nyderlandų konstituciją, karalius ar karalienė yra šalies vadovas, tačiau politiškai išlieka neutralus. Karalienė Beatrix išlaikė tradiciją kiekvieną savaitę rengti susitikimus su premjeru, diskusijoms susitinka su kitais ministrais ar sekretoriais. Valstybės vadovas pasirašo visus naujus parlamento priimtus teisės aktus, dalyvauja formuojant naują vyriausybę. Visų deramų pareigų teks laikytis ir naujajam karaliui, o ar jis sumanys naujų, nerašytų tradicijų, parodys netolima ateitis.

Princas Willemas Alexanderis su savo mama, karaliene Beatrix / Reuters/Scanpix nuotr.
Skaitykite daugiau