Oda ir menopauzė: kokie pokyčiai vyksta ir kaip prie jų prisitaikyti?
Menopauzė yra natūralus moters gyvenimo laikotarpis, prasidedantis nustojus funkcionuoti kiaušidėms ir kartu dėl to pasibaigus mėnesinėms. Menopauzė paprastai prasideda nuo 50 metų, tačiau prieš tai būna vadinamasis premenopauzės laikotarpis, trunkantis apie metus, kai pasikeičia hormonų lygis ir dėl to atsiranda pokyčių visame kūne.
Hormonų lygio pokyčiai per menopauzę labai paveikia mūsų didžiausią organą – odą, nes joje yra daug hormonams jautrių receptorių. Sumažėjus moteriškų lytinių hormonų lygiui oda pradeda sausėti, nes išorinis jos sluoksnis epidermis gamina mažiau glikozaminoglikanų, kurie dalyvauja vandens išlaikymo procese.
Sausa oda yra jautresnė dirgikliams ir infekcijoms, pradeda niežėti. Padų ir delnų oda gali sustorėti, pradėti trūkinėti ir niežėti – ši odos būklė vadinama klimakterine keratoze. Sumažėjęs estrogeno kiekis lėtina pagrindinių epidermio ląstelių dauginimąsi ir kolageno sintezę. Kadangi oda nebeatsinaujina taip greitai ir kartu greičiau nyksta ląstelės, oda plonėja, praranda elastingumą, atsiranda raukšlių ir kitų senėjimo požymių.
Premenopauzės laikotarpiu per 5 metus oda praranda apie 1/3 kolageno, o po menopauzės kolageno kiekis sumažėja apie 2 % per metus. Pasikeičia ir odos kraujotaka, išsiplėtus gilesniuose odos sluoksniuose esančioms kraujagyslėms, atsiranda karščio bangos, kurios perimenopauzės laikotarpiu pasireiškia maždaug 70–85 % moterų. Maždaug trečdaliui moterų pradeda slinkti plaukai (alopecija) tose vietose, kur jų paprastai turi būti. Daugeliu atvejų alopecija lokalizuojasi kaktos ir pakaušio srityse, o dėl padidėjusio vietinio kompensacinio estradiolio kiekio gali atsirasti hirsutizmas – nenormalus plaukų augimas pvz., moters veido srityje.
Gali atsirasti dar viena problema – spuogai. Sumažėjus moteriškų lytinių hormonų sintezei, vyriškų hormonų lygis iš pradžių lieka toks pats arba net padidėja dėl streso hormono kortizolio, o androgenai, arba yriški hormonai, stimuliuoja riebalinių liaukų veiklą ir dėl to gali atsirasti spuogų. Oda lėčiau atkuriama, žaizdos nebegyja taip greitai. Hiperpigmentacija tampa labiau pastebima, nes oda plonėja, o dėl ilgainiui sukauptos saulės spinduliuotės pigmentas melaninas odoje pasiskirsto netolygiai.
Oda taip pat tampa jautresnė, nes joje sumažėja natūralių lipidų. Po 50 metų mūsų odos pH pakyla ir tai susilpnina odos apsauginių ląstelių ir gerosios mikrofloros veiklą, todėl oda tampa jautresnė ir lengviau paveikiama, greičiau atsiranda bėrimų ir įvairių odos uždegimų. Taigi svarbu stiprinti odos drėgmės barjerą veiksmingu drėkinamuoju kremu, kuriame yra hialurono rūgšties arba glicerino.
Siekiant pristabdyti su menopauze ir amžiumi susijusius odos pokyčius, rekomenduojama naudoti produktus, kurie skatina kolageno ir glikozaminoglikanų sintezę, suteikia odai elastingumo ir ją drėkina (retinoidai, peptidai, hialurono rūgštis, antioksidantai). Kad produktai geriau įsigertų į odą, ją galima 1–2 kartus per savaitę šveisti priemonėmis, kurių sudėtyje yra AHA, BHA, salicilo rūgšties ar fermentų.
Odai valyti naudokite švelnias priemones, venkite ilgalaikių vandens procedūrų, nenaudokite labai kvapnių ir antibakterinių muilų, kad nesudirgintumėte odos ir nepašalintumėte natūralaus lipidų sluoksnio. Nepamirškite naudoti apsaugos nuo saulės priemonių, nes saulė skatina odos fotosenėjimą, mažina elastingumą ir sukelia raukšlių atsiradimą, taip pat odos vėžį, kurio rizika su amžiumi didėja.
Visoms moterims pereinamuoju laikotarpiu rekomenduojama vartoti pakankamą maisto papildo vitamino D kiekį, padedantį palaikyti odos atsikūrimo procesus ir aktyvinti antimikrobinę sistemą. Vartokite sveikų omega-3 riebalų rūgščių, kurių yra riešutuose, sėmenų aliejuje, sardinėse, lašišose, mažiau vartokite perdirbto maisto ir cukraus, gerkite pakankamai skysčių.
Fiziniai pratimai, svarbūs širdies ir raumenų bei kaulų sveikatai, didina ir kolageno kiekį, todėl kartu padeda išlaikyti odos tonusą. Reikėtų atsisakyti žalingų įpročių – rūkymas ir alkoholis, miego trūkumas ir per didelis stresas sukelia ankstyvą odos senėjimą! Moterims, kurioms menopauzės metu pasireiškia kitų simptomų, labai bloginančių jų gyvenimo kokybę, reikėtų kreiptis į ginekologą.
Menopauzės paveiktai odai „Vichy“ rekomenduoja:
VICHY NEOVADIOL linijos produktai aktyviai veikia menopauzės paveiktą odą ir dieną, ir naktį: padeda kompensuoti odos sausumą ir atnaujinti odos tankumą, grąžina odos švytėjimą bei komforto pojūtį, sustiprina veido ovalą. Vėsinimo formulė, kuri įeina į naktinio Neovadiol kremo sudėtį, padeda spręsti odos problemas, kilusias dėl karščio bangų.
Tarp Neovadiol produktų kiekviena dama gali rasti savo odai tinkamiausią produktą:
NEOVADIOL COMPENSATING COMPLEX dieninis kremas (normaliai/mišriai arba sausai odai)
Formulė patentuota 13 patentų – odos struktūrą atnaujinantis aktyviųjų sudėtinių dalių kompleksas: Proksilanas, kuris sustiprina atraminius odos audinius ir daro poveikį pigmentacijai + HEPES, padedantis išlyginti odą + Hedione – stimuliuoja natūralią lipidų gamybą, ir drėkinimo suteikiantys hialurono rūgštis ir glicerolis.
NEOVADIOL naktinis kremas papildo dieninį kremą ir, specialios AQUAKEEP technologijos dėka, vėsina odą.
NEOVADIOL MAGISTRAL maitinamasis kremas tinka labai sausai odai, brandžiai odai po menopauzės. Jis papildomai praturtintas unikaliais aliejais, turinčiais omega 3, 6 ir 9 riebalų rūgščių.
NEOVADIOL PHYTOSCULPT sukurtas ypač kaklo odos ir veido ovalo pokyčiams koreguoti. Fitosterolis, kuris sumažina dėl elastinių skaidulų praradimo susidariusius akivaizdžius pakitimus, ir kompensuojantis kompleksas su proksilanu sutvirtina kaklo odą ir veido ovalą. Speciali masažinė tekstūra sustiprina efektą.
VICHY NEOVADIOL linijos produktai aktyviai veikia menopauzės paveiktą odą ir dieną, ir naktį.
„Vichy Neovadiol“ galite įsigyti vaistinėse ir vaistinėse internete.