Olena Zelenska: kaip vyrui išgarsėti padėjusi scenaristė tapo Ukrainos vaikų balsu

Olena Zelenska ir Volodymyras Zelenskis / „Vida Press“ ir soc.tinklų nuotr.
Šaltinis: Žmonės
AA

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis (44) drąsa žavi visą pasaulį. Visgi ne mažesne stiprybe spinduliuoja ir jo žmona Olena Zelenska (44). Rusijos vykdomo karo akivaizdoje ukrainiečiams ji tampa įkvėpimu nepasiduoti ir kovoti už laisvę, o visam pasauliui dviejų vaikų mama tapo balsu, pranešančiu apie agresorių niekšybes.

Kol šalies lyderis V.Zelenskis vadovauja kariams, kovojantiems su Rusijos agresija, taikią, tačiau itin svarbią misiją vykdo ir jo žmona O.Zelenska. Savo asmeninėje „Instagram“ paskyroje, kurią seka daugiau kaip 2,3 mln. žmonių, Ukrainos pirmoji ponia ne kartą kreipėsi į pasaulį – ragino išgelbėti ukrainiečių vaikus.

„Kiek dar vaikų turi žūti, kad įtikintų Rusijos karius nustoti šaudyti ir leisti humanitarinius koridorius? Kiek dar žmonių turi nukraujuoti ir mirti badu, kad pasaulis neleistų jiems naikinti civilinių transporto priemonių ir savanoriškų misijų?“ – į aukščiausius pasaulio lyderius, NATO ir žiniasklaidą kreipėsi dviejų vaikų – Aleksandros ir Kirilo – mama.

Nors pats V.Zelenskis save ne kartą yra įvardijęs kaip Rusijos „taikinį Nr. 1“, o savo šeimą – „taikiniu Nr. 2“, nei Ukrainos prezidentas, nei pirmoji ponia nė akimirkai nepradingo iš visuomenės akiračio. Nepaisant didžiulės grėsmės ir jau ne vieno pasikėsinimo nužudyti, Ukrainos prezidentas liko gimtinėje. Kiek žinoma, Ukrainoje yra ir prezidento žmona su vaikais. Vienas kitą palaikydama, pirmoji šalies pora kovoja prieš Rusijos agresija.

Užsienio naujienų portalas „Evening Standart“ domisi, kokia yra pirmosios Ukrainos ponios Olenos Zelenskos gyvenimo istorija.

Olena Zelenska ir Volodymyras Zelenskis / Soc.tinklų nuotr.

Su vyru žengia koja kojon

Olena Zelenska, kaip ir Volodymyras Zelenskis, gimė Kryvyi Riho mieste, Ukrainoje. Teigiama, kad Olena ir Volodymyras labai trumpai netgi buvo klasiokai, tačiau būdami moksleiviai nebendravo.

Judviejų draugystė prasidėjo 1995-aisiais, pradėjus studijuoti universitete – V.Zelenskis studijavo teisę, o O.Zelenska – architektūrą. Vis dėlto nei vienas ateities su pasirinkta sritimi nesiejo. Dar studijuodamas universitete V.Zelenskis susidomėjo komedija. Šia domėjosi ir O.Zelenska, tiesa, jai kur kas labiau patiko rašyti scenarijus, nei juokauti scenoje.

Rašymo nesikratė net tapusi pirmąja ponia.

Koja kojon kartu žengiantys V.Zelenskis ir O.Zelenska susituokė 2003 metais. Jų santuoka vainikavo aštuonerių metų draugystę. Tais pačiais metais Volodymyras įsteigė prodiuserinę įmonę „Kvartal 95“, kūrusią pramogines laidas, Ukrainoje sulaukusias milžiniško populiarumo. Šios kompanijos scenarijų autore tuomet tapo ir jo žmona Olena.

Teigiama, kad O.Zelenska parašė scenarijų ne vienam projektui, įžiebusiam V.Zelenskio žvaigždę Ukrainoje. Scenarijų rašytojos darbo Olena nesikratė net tapusi Ukrainos pirmąja ponia. 

Volodymyras Zelenskis su žmona Olena / Soc. tinklų nuotr.

Ir darbe, ir buityje kartu besisukančių Olenos ir Volodymyro meilė per 27-erius kartu praleistus metus nė kiek neišblėso. 2022-ųjų sausio 25-ąją, V.Zelenskiui švenčiant 44-ąjį gimtadienį, O.Zelenska socialiniame tinkle „Instagram“ pasidalijo jautriais žodžiais mylimam vyrui.

„Žinai, aš įsitikinusi, kad šioje nuotraukoje tu žiūri į mane. Nes tu visada į mane taip žiūri... Linkiu kiekvienai moteriai tokių žvilgsnių. Taip atrodo tik tie, kurie nuoširdžiai myli. Aš visada jaučiu tavo meilę. Kol tu taip žiūri, aš nieko nebijau. Žiūrėk! Prašau, pažiūrėk! Mums dar laukia ilgas kelias. Taigi – pasirūpink savimi. Turime viską, ką norime įgyvendinti kartu“, – tąkart rašė ji savo gyvenimo meilei.

Zelenskiai turi du vaikus – dukrą Aleksandrą, gimusią 2004-aisiais, ir sūnų Kirilą, pasaulį išvydusį 2013 metais.

Pokyčiams Ukrainoje drąsiai sakė „Taip“

2019-aisiais V.Zelenskiui tapus Ukrainos prezidentu, O.Zelenska atviravo – apie pirmosios šalies damos titulą niekuomet nesvajojusi. O ir į vyro užmojus tapti šalies lyderiu ji žiūrėjo nepalankiai.

„Jei atvirai, aš agresyviai priešinausi šiai idėjai. Tai yra labai svarbus žingsnis. Tai net ne trumpalaikis etapas, tai – visai kita gyvenimo kryptis“, – kartą sakė ji. 

Komediją mylintiems sutuoktiniams ir asmeniniame gyvenime pokštų nestinga – O.Zelenska teigė, kad žinią, jog jos vyras kandidatuoja į šalies prezidentus, ji sužinojo ne iš jo paties, o iš... socialinių tinklų. Ukrainos žurnalui „Vogue“ pirmoji ponia pasakojo, kad sutuoktinio paklausus, kodėl jis nepranešė apie tokį sprendimą, ji teišgirdo: „Aš pamiršau.“

Vis dėlto iš Ukrainos pramogų pasaulio atkeliavusiems Volodymyrui ir Olenai Zelenskiams prezidentūroje pritapti nebuvo sudėtinga. Tiesa, nors ir puikiai atlieka pirmosios šalies damos pareigas, O.Zelenska ne kartą pabrėžė, kad labiau vertina ramų ir privatų gyvenimą.

„Man labiau patinka likti užkulisiuose. Mano vyras visada buvo priešakyje, o aš jaučiuosi patogiau šešėlyje“, – 2019 metų lapkritį ukrainietiškam žurnalui „Vogue“ sakė O.Zelenska.

Nors ir niekuomet nesvajojo apie pirmosios ponios titulą, vyrui tapus prezidentu, O.Zelenska nesiruošė sėdėti sudėjusi rankų. Vos sulaukusi galimybės prisidėti prie pokyčių, ji iškart suskubo tai daryti. 

Nuo pat 2019-ųjų O.Zelenska aktyviai pasisako klausimais, susijusiais su vaikų sveikatos apsauga ir sveika mityba mokyklose, geresnėmis sąlygomis neįgaliesiems, lyčių lygybe bei smurto namų aplinkoje prevencija.

2020-ųjų birželį O.Zelenska pradėjo iniciatyvą, siekiančia propaguoti ukrainiečių kalbą visame pasaulyje. Pirmoji Ukrainos dama ragino šią kalbą įtraukti pasaulio muziejų audiogidus. Prezidento žmonos iniciatyva Ukrainoje taip pat pradėta mokyklų mitybos reforma.

„Jei griebsiuosi visko, nepavyks, todėl su komanda nusprendėme sutelkti dėmesį į konkrečias užduotis: vaikų sveikatą, lygias galimybes visiems ukrainiečiams ir kultūrinę diplomatiją“, – apie savo pareigas žurnalui „Vogue“ kalbėjo ji.

2019 metų gruodį žurnalas „Focus“ O.Zelenską įtraukė į 100 įtakingiausių ukrainiečių sąrašą. Jame ji užėmė 30 vietą.

Ukrainos mados ikona

Kol visuomenės aktyvistai giria Oleną Zelenską už įvairias iniciatyvas, Ukrainos mados entuziastai drąsiai sako – O.Zelenska pasauliui skleidžia žinią apie talentingus šalies dizainerius. Diplomatinėse kelionėse O.Zelenska renkasi tik ukrainiečių kurtus drabužius, rašo „People“.

„Man malonu, kai manęs Niujorke ar Paryžiuje kas nors paklausia, koks dizaineris kūrė mano drabužius. Man yra daug smagiau reklamuoti Ukrainos dizainerius pasauliui, nei vilkėti visiems žinomus prekės ženklus“, – sakė ji.

O.Zelenska ne kartą pabrėžė, kad paraginti sekti paskui save galima ne tik griežtomis priemonėmis.

„Tikrai tikiu švelniąja galia ir kultūrine diplomatija. Visa tai yra galios, kuri yra svarbi Ukrainai, dalis“, – 2021 metų rugsėjį „Diplomatic Courier“ sakė O.Zelenska.

Olena Zelenska ir Diana Nausėdienė / Pauliaus Peleckio nuotr.

Prasidėjus karui tapo Ukrainos vaikų ir mamų balsu

Nors eidama pirmosios damos pareigas, O.Zelenska mielai kuria įvairias iniciatyvas, ji niekada nenorėjo nutolti nuo ukrainiečių kasdienio gyvenimo. Dėl šios priežasties, pirmoji ponia savo „Instagram“ paskyroje mielai dalijasi buitinėmis temomis, kalba ir apie motinystę, ir apie laisvalaikį.

Žinoma, taip buvo iki Rusijos pradėto karo – užpuolus Ukrainą, be jokios abejonės, pakito ir O.Zelenskos socialiniuose tinkluose viešinamų žinučių turinys. Šiandien V.Zelenskio žmona aktyviai skelbia žinią apie šalį draskančius rusų karius ir siekia atverti akis tiems, kurie karo baisumų galbūt ir nesupranta.

Dažniausiai savo įrašais ji, dviejų vaikų mama, kalba apie rusų karių žudomus Ukrainos vaikus. Kovo 8-ąją O.Zelenska rašė:

„Turiu jums apie tai papasakoti. Ukrainoje jau mirė mažiausiai 38 vaikai. Ir šis skaičius šiuo metu gali didėti dėl mūsų miestų apšaudymo!

Kai žmonės Rusijoje sako, kad jų kariuomenė neskriaudžia civilių gyventojų, parodykite jiems šias nuotraukas! Parodykite jiems šių vaikų veidus, kuriems net nebuvo suteikta galimybė užaugti.

Kiek dar vaikų turi žūti, kad įtikintų Rusijos karius nustoti šaudyti ir leisti humanitarinius koridorius?

Olena Zelenska / „Scanpix“ nuotr.

Kiek dar žmonių turi nukraujuoti ir mirti badu, kad pasaulis neleistų jiems naikinti civilinių transporto priemonių ir savanoriškų misijų?

Mums reikia koridorių karščiausiuose Ukrainos miestuose jau dabar! Ten rūsiuose miršta šimtai vaikų be maisto ir medicininės priežiūros.

„Numeris, kuriuo bandote skambinti, yra išjungtas arba šiuo metu nepasiekiamas. Vėliau bandykite dar kartą.“ Vėliau gali ir nebūti. Rusijos kariai šaudo šeimas, kurios bando palikti pastatus. Jie taip pat žudo savanorius, kurie bando padėti.

Kreipiuosi į visą nešališką žiniasklaidą pasaulyje! Atskleiskite šią baisią tiesą: Rusijos įsibrovėliai žudo ukrainiečių vaikus. Jie tai daro sąmoningai, šaudydami, kad nužudytų, ir neleisdami perduoti humanitarinės pagalbos.

Pasakykite tai rusėms mamoms – tegu žino, ką tiksliai čia, Ukrainoje, veikia jų sūnūs.

Parodykite šias nuotraukas rusėms – jūsų vyrai, broliai, tautiečiai žudo ukrainiečių vaikus – vaikus tokie pat kaip jų! Leiskite jiems žinoti, kad jie yra asmeniškai atsakingi už kiekvieno Ukrainos vaiko mirtį, nes davė tylų sutikimą šiems nusikaltimams.

NATO šalims: uždarykite oro erdvę virš Ukrainos! Gelbėkite mūsų vaikus, nes rytoj tai išgelbės jūsų!“ – į visą pasaulį kreipėsi O.Zelenska.

Fotogalerija:

Olena Zelenska (13 nuotr.)
+7
Skaitykite daugiau