Onkodermatologė pataria: kaip atpažinti piktybinius odos darinius?

Odos vėžio formoms atsirasti reikšmės turi įvairūs dalykai: pradedant gyvenimo būdu, baigiant UV spindulių poveikiu ir amžiumi/Organizatorių nuotr.
Odos vėžio formoms atsirasti reikšmės turi įvairūs dalykai: pradedant gyvenimo būdu, baigiant UV spindulių poveikiu ir amžiumi/Organizatorių nuotr.
Šaltinis: Projekto partnerio turinys
A
A

Jei dar niekada nebuvote pas gydytoją dermatologą dėl odos darinių patikros, ruduo – labai tinkamas metas tai padaryti. Kvalifikuoti medicinos centro „Northway“ specialistai moderniais būdais įvertina apgamus ir kitus odos darinius bei jų potencialų poveikį sveikatai ir šalina gerybinius. Mūsų pašnekovė – gydytoja onkodermatologė Ramunė Jurčiukonytė.

Bene daugiausia esame girdėję apie melanomą, bet juk ne vien dėl jos vertėtų pasirodyti gydytojui dermatologui?

Odos dariniai gali būti pigmentiniai ir nepigmentiniai. Apgamai ir melanoma priskiriami pigmentiniams, o bazalinių ląstelių karcinoma, plokščialąstelinė karcinoma, aktininė keratozė bei įvairūs gerybiniai dariniai – nepigmentiniams. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, nemelanominiu odos vėžiu ir melanoma kasmet suserga daugiau nei 3,5 milijono Europos gyventojų.

Išskiriamos 4 pagrindinės odos navikinės ligos. Bazalinių ląstelių karcinoma – dažniausiai pasitaikanti vėžio forma, atrodanti kaip iškilęs odos spalvos mazgelis, kuris, jei liga pažengusi, gali išopėti. Plokščialąstelinė karcinoma atsiranda saulės stipriai veikiamose vietose, primena suragėjusį mazgelį ar plokštelę, gali greitai augti ir plisti. Aktininė keratozė – tai ikivėžinė būklė, būdinga vidutinio amžiaus ir vyresniems žmonėms.

Ji gali vystytis į plokščialąstelinę karcinomą (10–15 proc. atvejų). Melanoma – rečiausiai pasitaikantis, bet agresyviausias odos vėžys, besivystantis iš pigmentinių ląstelių melanocitų. Ji gali atsirasti bet kokiame amžiuje, išplisti į vidaus organus, tad reikalingas neatidėliotinas gydymas. Tipinė melanomos vieta moterų kūne – nugariniai blauzdų ir šlaunų paviršiai, vyrų – nugara ir sprandas. Ir jai, ir kitoms odos vėžio formoms atsirasti reikšmės turi įvairūs dalykai: pradedant gyvenimo būdu, baigiant UV spindulių poveikiu ir amžiumi.

Pigmentinis darinys, kuris skiriasi nuo kitų apgamų, turi kelti įtarimą/Organizatorių nuotr.
Pigmentinis darinys, kuris skiriasi nuo kitų apgamų, turi kelti įtarimą/Organizatorių nuotr.

Kaip gali padėti ABCDE taisyklės žinojimas?

Pigmentinis darinys, kuris skiriasi nuo kitų apgamų, turi kelti įtarimą. Melanoma nuo kitų skiriasi it bjaurusis ančiukas – forma, kraštais, atspalviais, diametru, dydžiu. Tai ir yra ABCDE taisyklė. Noriu pabrėžti, kad, pirma, labai svarbu nuolat apsižiūrėti kūną, stebėti ir vertinti turimus apgamus pagal mano išvardytus požymius. Beje, apgamų dydį patogu matuoti pieštuku su trintuku: jei šis apgamą uždengia, tai reiškia, kad pastarasis nėra pasiekęs rizikingo dydžio (daugiau nei 6 milimetrų). Antra, jei koks nors taškelis sparčiai auga, reikia nedelsiant pasirodyti gydytojui.

Didesnę odos vėžio riziką turi tie, ant kurių kūno yra 50 ir daugiau apgamų, bet esama ir kitų rizikos faktorių. Visi jie aptariami per konsultaciją.

Taigi laiku pričiupti odos vėžį galime reguliariai apsižiūrėdami odą namie ir pasirodydami specialistui, nes reikia žinių ir patyrusios akies, kad atskirtum „gerą“ odos darinį nuo „blogo“?

Jei dar niekada dėl šios priežasties nebuvote atėję pas gydytoją dermatologą, patariu tai padaryti. Nesvarbu, kiek žmogui metų, – tokia patikra aktuali visoms amžiaus grupėms. Gydytojas, įvertinęs rizikas, sudaro ilgalaikio stebėjimo planą. Vieniems pataria vėl ateiti po trijų mėnesių, kitiems – po dvejų metų. Jei per apžiūrą koks nors darinys specialistui pasirodo įtartinas, atliekami biopsija ir histologinis tyrimas, tik tada siūlomas tam tikras gydymas. Atipiniai apgamai šalinami tik chirurginiu būdu. Estetiniais sumetimais vieną ir daugiau gerybinių odos darinių galima pašalinti lazeriu iškart, konsultacijos metu. CO2 lazeriu tai padarome saugiai ir tausodami aplink darinį esančią odą. Truputį skauda tik leidžiant vaistus nuo skausmo.

Medicinos centro „Northway“ gydytoja onkodermatologė Ramunė Jurčiukonytė/Organizatorių nuotr.
Medicinos centro „Northway“ gydytoja onkodermatologė Ramunė Jurčiukonytė/Organizatorių nuotr.

Kokie apgamų patikros metodai naudojami „Northway“ medicinos centre?

Apgamus tiriame rankiniu dermatoskopu, skaitmeniniais siaskopu ir videodermatoskopu. Visi šie būdai neinvaziniai.

Auksinis standartas

Apgamai ir odos dariniai medicinos centre „Northway“ gali būti diagnozuojami pažangiausiu „FotoFinder“ metodu, kuris laikomas auksiniu standartu onkodermatologijoje. Jis leidžia atlikti apgamų, odos darinių, ikivėžinių odos būklių ir odos vėžio patikrą ir išsaugoti gautus duomenis, reikalingus tolesniam stebėjimui. Naudojamas skaitmeninis videodermatoskopas, kuriuo įmanoma anksti ir tiksliai diagnozuoti piktybinius odos darinius ir besikeičiančius apgamus.

NORTHWAY MEDICINOS CENTRAI

www.northway.lt