Operos žvaigždė Edgaras Montvidas Lietuvoje imasi naujų pareigų: „Tai – didelė garbė ir dar didesnė atsakomybė“

Edgaras Montvidas/ Pauliaus Peleckio „ŽMONĖS FOTO“ nuotr.
Edgaras Montvidas/ Pauliaus Peleckio „ŽMONĖS FOTO“ nuotr.
Šaltinis: Žmonės
2021-03-25 19:01
AA

„Tai bus naujas ir įdomus paragrafas mano kūryboje. Atėjo laikas, kai mano karta jau gali kažką duoti Lietuvai“, – Žmonės.lt sako pasaulinio garso operos solistas Edgaras Montvidas (45), kalbėdamas apie pokyčius karjeroje. Dainininkas tapo vieno iškiliausių Lietuvos kultūros reiškinių – Pažaislio muzikos festivalio – meno vadovu. „Tai – didelė garbė, bet dar didesnė atsakomybė“, – neabejoja jis.

„Praktiškai kasmet pasirodydavau šiame festivalyje, taigi mano santykis su juo visada buvo labai geras. Nevengdavau pasidalinti ir idėjomis, pakviesti dalyvauti savo kolegų, pasiūlyti festivaliui vieną ar kitą programą. Nepaisant to, kad jau anksčiau dalindavausi idėjomis, pakvietimas užimti šias pareigas buvo netikėtas“, – Žmonės.lt prisipažįsta E.Montvidas.

Kasmet nuo 1996 metų organizuojamas Pažaislio muzikos festivalis yra vienas iškiliausių Lietuvos kultūros reiškinių. Jo tikslas – populiarinti klasikinę muziką, pagyvinti kultūrinį gyvenimą vasaros metu, pristatyti pasaulio šalių profesionalius muzikinius kolektyvus, solistus, dirigentus.

„Tikrai daug mąsčiau, kaip man pavyks suderinti savo asmeninę karjerą su šiomis pareigomis, tačiau dabartinė  pandeminė pasaulio situacija mus išmokė atsakingai dirbti nuotoliniu būdu, tad nebūtinai fiziškai turėsiu visada būti Lietuvoje, kad galėčiau atsakingai jų imtis. Svarbiausia gebėti generuoti idėjas, turėti gerų kontaktų, ryšių bei viziją, kokia linkme galima šį festivalį pakreipti“, – įsitikinęs garsusis tenoras.

Edgaras Montvidas / Monikos Penkuku nuotr.

E.Montvidas naujas pareigas vertina atsakingai ir mano, kad tai – puiki galimybė prisidėti prie to, kad Lietuvoje klausytojų muzikinis skonis lavėtų, plėstųsi.

„Savo, kaip solisto, karjerai esu paskyręs 20 metų, tad ji man yra labai svarbi. Vis dėlto nemanau, kad šios dvi veiklos viena kitai galėtų trukdyti, atvirkščiai – gali papildyti. Gyvenime man labai svarbu įgauti naujų patirčių – kaip solistas jau turi didelį įdirbį, belieka tai išlaikyti, lavinti savo balsą, ruoštis vaidmenims, o štai čia sritis tarsi ta pati, bet veikla jau kitokia, taigi teks pasistengti“, – šypsosi.

Pažaislio muzikos festivalis kauniečiams ir miesto svečiams tapo tradiciniu renginiu, be jo neįsivaizduojama vasara mieste. Renginiai prieinami visiems gyventojų sluoksniams, daugelyje bažnyčių vyksta nemokami koncertai. Greta geriausių Lietuvos kolektyvų, solistų, koncertuoja atlikėjai iš viso pasaulio.

Festivalis žinomas toli už Europos, garsūs užsienio menininkai – Yehudis Menuhinas, Justus Frantz, Jurijus Bashmet, Ericas Ericsonas, Roy Goodmanas, Krzysztofas Pendereckis – itin  gerai įvertino Pažaislio muzikos festivalį, lygindami jį su garsiausiais Europos festivaliais.

Edgaras Montvidas XX-ajame Pažaislio muzikos festivalyje / Teodoro Biliūno/Žmonės.lt nuotr.

Šią vasarą, jeigu tik aplinkybės dėl pandemijos klostysis palankiai, 26-ajame Pažaislio muzikos festivalyje E.Montvidas pats pasirodyti planuoja net dukart: „Su Lietuvos valstybiniu simfoniniu orkestru turėtumėme atidaryti festivalį su Pučinio opera „Vilisos“, o festivalio pabaigoje turėčiau dainuoti Giuseppe Verdi „Requiem“, skirtą dirigento Petro Bingelio šviesiam atminimui.“

Solistas jau pradeda planuoti dar kitos vasaros festivalio programą, nes, įsitikinęs jis, norint užsitikrinti, kad ji būtų įspūdinga, reikia ruoštis gerokai iš anksto.

„Jau dabar pradedu planuoti, kviesti, derėtis su atlikėjais 2022-ųjų vasarai. Ruošiant  festivalį reikia turėti planų dviems ar net trims metams, ypač jei nori susitarti su tarptautinį pripažinimą turinčiais atlikėjais. Žinoma, dabar, kai pasaulyje tiek daug chaoso dėl pandemijos, ši nežinomybė labai apsunkina derybas“, – prisipažįsta jis.

Edgaras Montvidas / Pauliaus Peleckio nuotr.

Rekordinis pabuvimas gimtinėje

Pernai pačioje sostinės širdyje būstą įsigijęs E.Montvidas Vilniuje būdavo gana retas svečias, tačiau susiklosčiusi pandeminė situacija „privertė“ ir jį ilgiau užsibūti gimtinėje.

„Dabar jau turbūt nebepasakyčiau, kad tebesu toks jau itin retas svečias Lietuvoje. Namus turiu Londone ir Vilniuje, bet abiejuose nebūnu itin daug – didžiąją laiko dalį praleidžiu gastrolėse. O karantino metu įvyko rekordas – Lietuvoje prabuvau net keturis mėnesius – tai ilgiausias laikas gimtinėje per pastaruosius dvidešimt metų“, – šypsosi solistas.

Jis prisipažįsta, kad turėjo daugiau laiko buitiniams reikalams, kuriems dėl įtempto koncertų grafiko seniau rasti negalėdavo. „Kadangi neseniai įsigijau namus, tai tas karantinas šia prasme buvo netgi kažkiek palankus – prisijaukinau butą, radau laiko paprastai buičiai, įsikūrimui“, – sako jis.

Edgaras Montvidas/ Pauliaus Peleckio „ŽMONĖS FOTO“ nuotr.

Vis dėlto solistui netrūko ir darbinės veiklos, ir nors ji dėl koronaviruso buvo vykdoma taikant įvairius apribojimus, kiekvieną galimybę jis stengėsi išnaudoti.

„Suspėjau padainuoti ir su Nacionaliniu simfoniniu orkestru, ir tris spektaklius Operos teatre padainuoti, o galiausiai su Valstybiniu simfoniniu orkestru dar sugebėjome įrašyti didžiulį koncertą televizijai. Taigi darbų buvo, nors apsukos ir gerokai lėtesnės, negu būtų buvusios įprastai“, – sako pašnekovas.

Vasarį E.Montvidas vėl sugrįžo į Londoną, kuriame, tikisi, tuoj tuoj prasidės ilgai „snaudęs“ kultūrinis gyvenimas.

„Laukiu čia savo pasirodymų. Nuo balandžio 6-osios pradėsime repetuoti Karališkojoje operoje ir tikimės, kad gegužės 17-ąją startuosime su nauja premjera, W.A.Mozarto opera „Tito gailestingumas“, kuriame atliksiu pagrindinį vaidmenį. Tikiuosi, kad tai įvyks – pats jau desperatiškai gaudau kiekvieną naujieną apie pandemiją ir tikiuosi tik geriausio, nors kelias kol kas, akivaizdu, dar duobėtas“, – vylėsi dainininkas.

Baigiamasis Pažaislio muzikos festivalio koncertas su Edgaru Montvidu (83 nuotr.)
+77