Orchidėjų auginimo atmintinė: kas joms tinka, o nuo ko reikėtų apsaugoti
Orchidėja – Lietuvoje viena populiariausių palangių gėlių, mėgstama dėl savo subtilių žiedų ir ryškių spalvų.
Klaidingai manoma, kad šios gražuolės yra labai lepios ir jas auginti yra sudėtinga. Orchidėjos žydi tada, kai joms yra sukurtos palankios sąlygos. Jeigu viską darysite teisingai, jos gali žydėti net iki 3 kartų per metus.
Štai keletas pagrindinių taisyklių, kurias privalo žinoti kiekvienas orchidėjų mylėtojas.
• Ideali temperatūra šioms gėlėms – 18–22 laipsnių °C. Pastatykite gėlę gerai apšviestoje vietoje, bet tuo pačiu venkite tiesioginių saulės spindulių.
• Orchidėjas reikia laistyti retai, bet gausiai. Laistymo metu substratas turi gerai pamirkti. Paprastai šias gėles reikia laistyti 1 kartą per savaitę arba orientuotis pagal šaknų būklę: jeigu šaknys pabalo, vadinasi, augalui reikalinga drėgmė.
• Orchidėjų nerekomenduojama laistyti kietu vandentiekio vandeniu, todėl prieš laistymą vandenį reikėtų suminkštinti. Jeigu turite galimybę, orchidėjas geriausia laistyti lietaus vandeniu. Kalkėtu vandeniu laistomos orchidėjos gali nežydėti arba, jeigu kalkių koncentracija labai didelė, visai sunykti.
Taip pat skaitykite: Gėlių horoskopas. Koks augalas jus globoja?
• Laistant šias gėles, negalima pilti vandens į padėklą. Geriausia – panardinti vazoną į didesnį indą su vandeniu, kiek palaukti, kad substratas gerai pamirktų, po to leisti nuvarvėti vandens pertekliui ir pastatyti atgal ant sauso padėklo arba į specialų vazoną orchidėjoms. Atminkite: šių augalų šaknys neturėtų ilgai liestis su vandeniu.
• Tam, kad orchidėjos džiugintų didelėmis žiedų kekėmis, svarbu nepamiršti apie tręšimą. Tik tręšti jas reikia specialiai joms skirtomis trąšomis, kartą per mėnesį ar du. Tręšdami orchidėją, vadovaukitės ant trąšų etiketės nurodytomis rekomendacijomis, nes per daug patręštas augalas tampa silpnas ir neatsparus ligoms bei kenkėjams.
• Augalą statyti reikia tose vietose, kur jo nekankins skersvėjai. Taip pat nedera statyti orchidėjų šalia šildymo įrenginių – gali pernelyg išdžiūti šaknys.
• Jeigu orchidėja išleido naują žiedyną, nereikia jos pernešti iš vienos vietos į kitą. Tokie vietos keitimai kenkia šioms gėlėms.
• Orchidėjos nemėgsta sauso oro, juk natūraliai gamtoje jos auga drėgnoje aplinkoje. Todėl, priklausomai nuo orchidėjos rūšies, jas reikia reguliariai apipurkšti. Žiemą ant radiatorių galima pastatyti indą su vandeniu, jis sudrėkins patalpos orą.
Taip pat skaitykite: Orchidėjų augintoja: apie gėlių priežiūrą ir „priverstinį“ žydėjimą
• Orchidėjoms sukrauti žiedų neleidžia ir nudžiūvę lapai, todėl laiku pašalinkite pageltusius ir nudžiūvusius lapus.
• Nepamirškite, kad orchidėjos pradeda žydėti po ramybės periodo, todėl, jeigu gėlės nekrauna žiedų ir neišleidžia naujų žiedynų, vienam mėnesiui perneškite jas į vėsesnę (12–15 laipsnių °C) ir tamsesnę vietą bei laistykite 2 kartus rečiau negu įprasta.