Vilnius skendi Gatvės muzikos dienos garsuose – įtraukė net ir vestuvininkus

Gatvės muzikos dienos  akimirkos / Viganto Ovadnevo/Žmonės.lt nuotr.
Gatvės muzikos dienos akimirkos / Viganto Ovadnevo/Žmonės.lt nuotr.
Šaltinis: Žmonės.lt
A
A

2007-aisiais muzikantus išeiti į Vilniaus gatves sukvietęs dainininkas Andrius Mamontovas sukūrė daugiau nei dešimtmetį gyvuojančią tradiciją, kuri paplito ne tik visoje Lietuvoje, bet ir užsienyje. Nuo to laiko, kiekvienais metais, Gatvės muzikos dienoje pasirodo per 5 tūkstančius dalyvių.

Apie šių metų GMD programą, renginio sėkmę ir, žinoma, muziką naujienų portalas Žmonės.lt kalbėjosi su projekto vadove Viktorija Mamontovaite.

Kuo išskirtinė šių metų GMD programa? Kur siūlote apsilankyti?

Praeitais metais prijungėme gatvės maisto furgonėlius prie šventės. Šiais metais jie ir vėl stovės priešais Vinco Kudirkos aikštę, stengėmės atrinkti kuo didesnę įvairovę virtuvių ir maisto, todėl tikimės, kad kiekvienas sau ras tai, kas patinka.

Šiais metais labai artimai bendraujame su LRT Opus, kurie paruošė įdomią programą su pokalbiais apie muziką ir gyvais pasirodymais nuo 12:00 iki 13:30 val., Kudirkos aikštėje. Gros grupė su maišyta sudėtimi, tai bus viena didelė improvizacija. Taip pat turėsime teletiltą į kitą GMD miestą Lietuvoje su LRT Opus radijo laidų vedėjais, kurie kalbins muzikantus ten.

Nusprendėme paminėti ir maestro Vytauto Kernagio gimtadienį, kuris šiais metais sutampa su GMD data. Tad bendradarbiaudami su Vytauto Kernagio fondu ir Vinilo studija paversime K. Sirvydo skverą į Vytauto Kernagio skverelį, kur vyks bardų, dainuojamosios poezijos pasirodymai, bus galima apsilankyti lietuviškos muzikos mugėje.

Turime ir labai smagų bendradarbiavimą su Vilniaus Viešuoju Transportu bei Susisiekimo Paslaugomis, kurie renginio metu į Gedimino prospektą atveš autobusą. Tai vienas iš autobusų, kurio licenzija greitai baigiasi ir jis bus pakeistas nauju, tad kartu nusprendėme gražiai su juo atsisveikinti. Ant vienos pusės grafitti dažais pieš menininkas Kazimieras Brazdžiūnas, o ant kitos – piešti galės patys žmonės su kuruojančių menininkų pagalba. Per „Gatvės Muzikos Dieną“ išpaišytas autobusas dar mėnesį važiuos Vilniaus gatvėmis. Aš asmeniškai labai džiaugiuosi šituo bendradarbiavimu, nes mes jau nuo praeitų metų šnekėjome apie gatvės meną, o šis projektas tai puikiai atspindi.

Rotušės aikštėje vaikai galės išmokti groti būgnais kartu su „Afrikos būgnų“ komanda. Na, o „Drum2gether“ prasidės su būgnų eisena nuo Rotušės aikštės. Prie GMD idėjos taip pat jungiasi nemažai barų ir kitų organizacijų, kurios taip pat turi savo programą. Šiais metais turime daug įvairių renginių pačioje GMD, tad net sunku visus paminėti, pasakiau, kas šiuo metu man sukasi galvoje.

Kaip, bėgant metams, keitėsi GMD programa?

Man labai sunku kalbėti apie visą dešimtmetį, kadangi tai yra antroji mano „Gatvės Muzikos Diena“. Tačiau kiekvienais metais mes bandome sugalvoti kažką naujo. Stengiamės nenukrypti nuo pradinės „Gatvės muzikos dienos“ idėjos – gatvės muzikantų. Nuo praeitų metų nusprendėme, kad pats laikas pradėti kalbėti ir apie kitas gatvės kultūros apraiškas, jas integruoti prie dabartinės šventės išlaikant gatvės muzikantus kaip centrą, aplink kurį viskas sukasi.

Kokiai auditorijai skirta ši šventė?

Šita šventė nesiekia nieko išskirti. Joje gali dalyvauti bet kas, nesvarbu, kokia būtų žmogaus rasė, tautybė, lytis, amžius, politinės arba religinės pažiūros. Tai diena, kai gali atsipalaiduoti ir mėgautis tuo, kas tave supa aplink.

GMD gyvuoja jau daugiau nei dešimtmetį. Kokia yra šio renginio sėkmės paslaptis? Kodėl ji išlieka tokia populiari?

„Gatvės Muzikos dienos“ idėja yra labai paprasta, ji nekelia aukštų reikalavimų nei dalyviams, nei žiūrovams. Tai vienas didelis muzikantų susibūrimas Lietuvos miestų gatvėse ir skersgatviuose. Kiekvienas sau gali rasti vietą, būti išgirstas. Renginio metu visada jauti geras emocijas, puikią atmosferą. Gatvėse gali atrasti kažką naujo, negirdėto, įdomaus. Atrodo, kad žmonės bent dienai pamiršta savo problemas ir tiesiog mėgaujasi muzika.

Kokiu principu vyksta dalyvių atranka?

Dalyvių atrankos nevykdome. Kaip jau ir minėjau, išskirti nieko nenorime, tad dalyvauti gali bet kas: mėgėjai, pradedantys ar profesionalūs muzikantai.

Kieno koncerto Vilniuje, jūsų nuomone, šiais metais negalima praleisti?

Sunku pasakyti. Yra daug grupių ir atlikėjų, kurių aš nežinau. Kiekvienais metais atsiranda daug naujų vardų. Visada rekomenduoju užsukti į Downtown Forest hostelį, šiais metais iš man patinkančių atlikėjų ten gros Kristijonas Ribaitis, Timid Kooky. Šiais metais gavome nemažai registracijų iš Latvijos, tad bus įdomu pasižiūrėti, ką mums siūlo artimiausi kaimynai.

Turiu žinių, kad atvažiuos ir koordinatoriai iš Rygos. Taip pat yra užsiregistravęs ir choro ansamblis iš Norvegijos. LRT Opus pasirodys nemažai žinomų veidų. Man praeitais metais labai didelį įspūdį paliko Afrikos būgnai. Tiesą sakant, manau geriausia išeitis būtų atsidaryti GMD žemėlapį, išsirinkti grupes, kurios domina ir nueiti pasižiūrėti. Tikiu, kad kitais metais mano rekomendacijos gali būti visiškai kitokios atsižvelgiant į tai, ką išgirsiu šiais metais.

Ar pati GMD esate dalyvavusi kaip muzikantė?

Nesu. Dalyvauju tik kaip žiūrovė, o nuo praeitų metų – pati prisidedu prie šventės organizavimo.

Kaip įsitraukėte į šio projekto organizacinę veiklą?

Praeitais metais kaip tik grįžau į Lietuvą atlikti bakalauro praktikos, tuo pačiu rašiau ir bakalaurinį darbą. „Gatvės Muzikos dienai“ tuo metu labai reikėjo naujo koordinatoriaus, o kadangi aš turėjau šiokios tokios patirties su renginiais ir organizavimu, tai buvo mano studijų dalis, tad man pasiūlė prisijungti prie komandos. Man visada patinka save išbandyti skirtingose veiklose. Esu labai dėkinga už šitą galimybę, nes Gatvės Muzikos diena man padėjo suprasti, kad kultūra yra ta sritis, kurioje aš norėčiau save realizuoti.

Kokią vietą jūsų gyvenime užima muzika?

Aš su muzika užaugau nuo pat vaikystės, tai didelė mano gyvenimo dalis. Kiek save prisimenu, man visada labiausiai patikdavo rokas, alternatyva. Kažkuriuo momentu supratau, kad visgi mane labiausiai traukia klasika: „Pink Floyd“, „Led Zeppelin“, „Queen“, „The Beatles“, „The Cure“. Kažkuriuo momentu be sustojimo klausiau „AC/DC“, „Metallicos“, „Black Sabbath“. Tačiau nesakau, kad man nepatinka kiti muzikos žanrai, dažnai viskas priklauso ir nuo nuotaikos. Tų grupių, kurios man patinka ir kurių klausau, yra labai daug.

Nuotraukų galerijoje – Gatvės muzikos diena Vilniuje su grojančiais, šokančiais ir net švenčiančiais vestuves: