Organų donoru tapęs Stanislavas Stavickis-Stano: „Reikia suprasti, kad amžinai negyvensi“
Spalio antrąjį šeštadienį visame pasaulyje minima organų donorystės ir transplantacijos diena. Šią dieną muzikos prodiuseris ir atlikėjas Stanislavas Stavickis-Stano (39) pasitiks atlikęs mažą, tačiau svarbų žingsnį. Jis pasirašė sutikimą organų donorystei ir tapo organų donoru. Nacionaliniame transplantacijos biure prodiuseris gavo organų donorystės simbolį – donoro kortelę.
„Vienas asmuo gali išgelbėti septynių žmonių gyvybes. Tai kodėl to nedaryti?“ – retoriškai portalo Žmonės.lt klausia S.Stavickis-Stano.
Po mirties savo organus paaukoti nusprendęs Stano kitomis akimis į gyvenimą pažvelgė susidūręs su onkologine liga. Stano apgailestauja, kad dažnai tik nelaimės paskatina žmones susimąstyti apie aplinkinius.
„Mes gyvename pasaulyje, kuriame neegzistuoja ligoninės, neegzistuoja sergantys žmonės ir, apskritai, neegzistuoja negalia. Mes tiesiog to nepastebime. Ir kai vieną dieną susiduri su nelaime, su liga, staiga susipranti, kad tas gyvenimas vieną dieną baigsis ir ta diena gali būti bet kuri“, – sako S.Stavickis-Stano.
Atlikėjas pasakoja, jog jis, kaip ir tūkstančiai savo kasdienybėje užsisukusių žmonių, iki ligos, rodos, pamiršdavo viską, kas egzistuoja aplinkui – juk darbas veja darbą.
„Vis prisimenu save… Kai susirgau onkologine liga, pamačiau, kiek daug žmonių serga. Mane labai paveikė tas suvokimas, kokio dydžio yra Santaros klinikos... Juk tai – visas atskiras pasaulis. Negalima pamiršti fakto, kad visa tai vyksta šalia mūsų“, – lyg pasverdamas kiekvieną žodį, mintimis dalijasi dainininkas.
Nacionalinio transplantacijos biuro vadovas Artūras Bagotyrius, įteikęs S.Stavickiui-Stano donoro kortelę, pabrėžia: „Sirgęs vėžiu žmogus gali tapti donoru, jei laikomas pasveikęs“.
Pats Donoro kortelę gavęs S.Stavickis-Stano šiam žingsniui paskatino ir aplinkinius. Vyras džiaugiasi, kad jo aplinkoje nebuvo nė vieno, kuris į šį sprendimą žiūrėtų skeptiškai.
„Su kolegomis kalbėjome, kad atlikėjai, kai yra daug koncertų ir tenka važinėti po miestus, visuomet rizikuoja, kad kas nors įvyks. Juk gyvenimas nėra begalinis, reikia suprasti, kad amžinai negyvensi, visko gali nutikti“, – mintimis dalijasi jis.
Stano pasidžiaugia – donorystės kortelę užpildė ir jo žmona Indrė. „Organų donorystė yra dalykas, kuris gali išgelbėti žmonių gyvybes. Kiek žinau, šiuo metu beveik 300 žmonių laukia organų transplantacijos, o tai reiškia, kad jei ji neįvyks – tie asmenys negalės gyventi. Tai darkart klausimas – kodėl to nedaryti?“
Kaip įsigyti Donoro kortelę?
Donoro kortelę galima įsigyti užpildžius asmens sutikimą, kad jo audiniai, organai po mirties būtų paimti ir atiduoti transplantuoti, arba internetu, prisijungus prie elektroninių valdžios vartų.