Originalas ar klastotė?
Nesvarbu, kuriame Europos didmiestyje – Vilniuje, Briuselyje ar Romoje perkate drabužius ir aksesuarus, nesate apsaugota nuo prastos kokybės garsių gamintojų klastočių. Jeigu jums daug svarbiau gera aprangos kokybė, o ne tik žėrintis mados namų logotipas, privalote būti atidi. Mažiau rizikuosite pinigus išmesti į balą!
Tarptautinės organizacijos „The International Anti-Counterfeiting Coalition“ duomenimis, pasaulyje klastočių prekyba pastaraisiais metais sudaro 5–7 proc. visos prekybos, arba maždaug 600 milijardų JAV dolerių. Nustatyta, kad daugiausia suklastotų daiktų pagaminama Kinijoje, bet juos nuo originalių gaminių atskirti daug paprasčiau nei, tarkim, turkų pagamintas klastotes.
Daugiausia pasaulyje garsių mados namų kopijų ekspertai aptinka didelių pasaulio miestų turguose, skruzdėlynus primenančiose miestų gatvės, didžiuosiuose prekybos centruose, paplūdimiuose, turistų gausiai lankomose vietose, elektroninėse parduotuvėse. Pavienių tokių daiktų kartais pasitaiko netgi kelių garsių gamintojų apranga prekiaujančiuose butikuose. Tad jeigu užsienyje ar gimtinėje ilgai nesvarsčiusi įsigijote, tarkim, „Dolce & Gabbana“ džinsus, „Louis Vuitton“ rankinę ar „Max Mara“ kvepalus, nemanykite, kad pinigus paklojote už nepriekaištingą kokybę.
Ar įmanoma atskirti klastotę nuo originalo? Taip, bet visų pirma turite žinoti kelis svarbius dalykus.
Galimybė įsigyti klastotę firminiame mados namų butike tolygi nuliui. Tiesa, ir tokioje vietoje galima apsirikti, bet tai pasitaiko gana retai. Ypač tuo atveju, jeigu butikas gyvuoja jau ne vieną dešimtį metų ir turi šimtus pasiturinčių klientų. Atminkite: nė vieni garsūs mados namai nerizikuoja savo reputacija ir dirba išvien su sąžiningais firminių butikų konsultantais.
Originalus daiktas nemažai kainuoja. Garsių dizainerių sukurti drabužiai, avalynė ir aksesuarai kainuoja ne kelias dešimtis, o šimtą ir net kelis šimtus ar net tūkstančius eurų arba JAV dolerių. Taigi, jeigu į jūsų rankas pakliuvo analogiškas daiktas už tris sykius mažesnę kainą, neabejokite – tai nežinia kokios kokybės klastotė. Geriau nugalėti pagundą jį įsigyti ir luktelėti išpardavimų pradžios (beveik visi pasaulyje garsūs aprangos gamintojai sezono pabaigoje prekių kainą sumažina net iki 80 proc.).
Firminiai drabužiai bei aksesuarai turi informatyvias vidines etiketes. Jose (paprastai jų būna ne viena) pateikiama informacija ne tik apie drabužio ar aksesuarą priežiūrą, bet nurodytas gamintojas ir jo interneto tinklalapio adresas, medžiagos rūšis, dydis, pažymėtas modelio kodas, papildomai prisegta atsarginių sagų ar kitų smulkių detalių.
Atkreipkite dėmesį! Prie originalaus drabužio etiketė būna prisiūta pagrindine siūle. Kartais ji netgi turi prieš šviesos šaltinį įžiūrimus originalius vandens ženklus.
Klastotės yra tvirtai įsitaisiusios elektroninėse parduotuvėse. Tai neturėtų stebinti. Monitoriaus ekrane nusižiūrėto daikto pirkėjas nei pačiupinės, nei gerai apžiūrės – kodėl nesąžiningiems prekeiviams nepasipelnius?
Originalūs gaminiai prekybos vietoje preciziškai supakuojami. Jie paprastai įdedami į stilingus firminius maišus ar dėžes arba suvyniojami į šilko švelnumo popierių. Šalia jų pridedama mados namų vizitinė kortelė, artėjančio sezono prekių katalogas, neretai ir kokia nors maloni smulkmena, pavyzdžiui, firminis raktų pakabutis.
Dar keli svarbūs dalykai
Drabužinę ketinate papildyti garsaus gamintojo suknele, palaidine ar sijonu?
Pirmiausia vertėtų sėsti prie kompiuterio ir pasklaidyti dizainerio ar mados namų interneto puslapius, kuriuose pateikiamos naujausios kolekcijos ir dizainerių komentarai. Įsiminusi labiausiai patikusių drabužių modelius, žinosite, ko teirautis firminiame butike, be to, bus lengviau įvertinti modelio tikslumą.
Kadangi garsūs mados namai drabužius siuva tik iš aukščiausios kokybės audinių (šimtaprocentinio šilko, kašmyro, vilnos ir kt.), jie labai maloniai priglunda prie odos, tiksliai atitinka dydį. Geros kokybės drabužio kišenės yra simetriškos, sagos, jei neturi firminių įspaudų, lygios, užtrauktukai, rankogaliai, apykaklė ar drabužio apačia neraukšlėti. Apie drabužio kokybę galima spręsti ir apžiūrėjus išvirkščiąją jo pusę. Jeigu siūlės lygios, nekyšo siūlų galai, etiketės yra kruopščiai pridygsniuotos ir turi aiškius informatyvius užrašus, tikėtina, kad tai yra originalas.
Pirksite naujus firminius džinsus?
Pasirinktus išvertusi į blogąją pusę, klešnę dėkite ant klešnės ir apžiūrėkite, ar siūlės yra dvigubos ir lygios, niekur nematyti raukšlių, siūlų galų. Jeigu džinsai yra labai sunkūs, greičiausiai pasiūti ne iš denimo, o storo medvilninio audinio (denimo išvaizdą jis paprastai įgauna apdorotas krakmolu).
Geros kokybės firminių originalių džinsų audinys denimas yra lygus iš abiejų pusių (tuo galite įsitikinti per jį braukdama delnu), susiūtas gelsvais neblunkančiais šilkiniais siūlais. Žvilgterėjus į jį prieš saulę, paprastai matyti eglutės ar korio raštas. Kišenės yra simetriškos ir pritvirtintos prie gaminio firminėmis spaudėmis. Džinsų nugaros pusėje odinė etikė dažniausiai būna natūraliai susiraukšlėjusi, ant jos užrašyti žodžiai lengvai įskaitomi, pirminės išvaizdos etiketė nepakeičia net ir keliasdešimt sykių gaminį išskalbus. Vidinė džinsų etiketė yra labai informatyvi: nurodytos gaminio priežiūros taisyklės, dydis, europietiškas dešimties skaičių kodas (klastotės kodas paprastai būna penkių skaičių).
Originalių džinsų metalinės detalės (užtrauktukai, spaudės, sagos) yra pažymėtos logotipu YKK, o klastotės dažnai turi tokius logotipus kaip MKK, TIT ir pan. Vidinėje jų pusėje dažniausiai yra įspaustas firmos pavadinimas.
Rengiatės įsigyti pasaulyje garsaus gamintojo rankinę?
Nusižiūrėjusi jums patinkančią, visų pirma įvertinkite medžiagą, iš kurios ji pagaminta. Garsių mados namų rankinės yra pasiūtos iš pagal naujausias technologijas apdirbtos minkštos, švelnios ir lygios natūralios odos arba aukščiausios kokybės neblunkančio audinio. Tokių aksesuarų išorinės ir vidinės siūlės yra lygios, kraštai neraukšlėti, išorinės dekoratyvios detalės simetriškos. Originalios rankinės viduje firminė etiketė yra dailiai prisiūta prie pamušalo ar, pavyzdžiui, medžiaginės rankinės krašto. Metalinės detalės (pavyzdžiui, užtrauktukas) dažnai yra puoštos firminiu ženklu.
Įsidėmėkite! Pirkdama firminę rankinę, mažiausiai rizikuosite apsigauti, jeigu žinosite, kaip atrodo konkretus modelis. Tokios informacijos, t. y. geros kokybės firminių rankinių fotografijų, rasite gamintojo interneto tinklalapyje.
Jūsų pirkinys bus firminiai akiniai nuo saulės?
Pasidomėkite, iš kokios medžiagos jie pagaminti. Geros kokybės kaprono plastiko rėmai yra lengvi, lankstūs, tolygios spalvos, o metaliniai – labai lengvi, nepriekaištingo žvilgesio. Užsidėjus tokius akinius, nejaučiama jokio diskomforto, pavyzdžiui, jie nespaudžia nosies, netrina smilkinių.
Dar viena ypatybė, padėsianti atskirti originalius akinius nuo kopijos, – firminis logotipas ir dekoratyvios detalės. Jos yra kokybiškai išpjautos ar išlietos, tolygios spalvos, vientisos, kruopščiai pritvirtintos prie gaminio specialiomis metalinėmis detalėmis arba priklijuotos aplinkos poveikiui atspariais klijais. Ant klastočių galima pastebėti sudžiūvusių klijų likučių, jos neretai turi klaidingą prekės ženklo užrašą. Pavyzdžiui, klastočių gamintojai logotipą „Hugo Boss“ dažnai parašo tik su viena raide „s“.
Prie originalių garsių gamintojų („Gucci“, „Giorgio Armani“, „Yves Saint Laurent“, „Dior“ ir kt.) akinių nuo saulės būna pridėtas jų originalumą patvirtinantis sertifikatas ir informacinis lapelis, kuriame nurodoma stiklų kategorija, kokių standartų laikomasi gaminant saulės akinius ar optinius rėmelius, naudojimo apribojimai, laikymo sąlygos, priežiūra. Visi vardiniai akiniai ženklinami unikaliu modelio identifikaciniu numeriu, paprastai įspaudžiamu vidinėje kojelės pusėje. Jie būna supakuoti į specialias dėžutes, į kurias papildomai įdedama firminiu ženklu pažymėta medžiaginė servetėlė stiklams valyti.
Naudinga žinoti
- ► Jūsų pėdų dydį atitinkantys firminiai tiek natūralios odos, tiek tekstiliniai batai tobulai priglunda prie pėdų. Vidinėje pusėje jie dažniausiai turi informatyvią etiketę, dailiai prisiūtą (ne priklijuotą!) prie kurio nors bato kraštelio arba liežuvėlio. Firminių batų spalva yra tolygi, dekoratyvios detalės nepriekaištingų formų, kruopščiai pritvirtintos prie paviršiaus. Toks pirkinys dažniausiai į dėžutę įdedamas prieš tai papildomai supakuotas į firminį orui laidžios medžiagos maišelį.
- ► Vakaruose klastotes priimta vadinti fake (angl. falsifikatas).
- ► Geros kokybės pėdkelnių ir kojinių gamybos lyderėmis pasaulyje yra pripažintos Italijos kompanijos („Mūra“, „Calze B.C“, „Bellissima“ ir kt.), todėl natūralu, kad šių gamintojų klastočių pasaulyje pasitaiko dažniausiai.
- ► Pastaraisiais metais pagal suklastotų laikrodžių skaičių pasaulyje vis dar pirmauja „Rolex“ ir „Cartier“. Kuo originalūs šių gamintojų laikrodžiai skiriasi nuo klastočių? Pirmiausia – kaina: klastotės yra dažnai daugiau nei perpus pigesnės. Be to, jos nedekoruotos brangiųjų metalų detalėmis, juolab brangakmeniais.
- ► Tokie pasaulinio garso mados namai kaip „Chanel“, „Kenzo“, ‚Yves Saint Laurent“ prie firminio drabužio neretai papildomai prideda ne tik komplektą atsarginių sagų, bet ir kitokių smulkių dekoratyvių detalių, pavyzdžiui, užtrauktuką.
- ► Prie garsių firminių natūralios odos drabužių bei aksesuarų paprastai būna prisegta tos pačios odos piktograma.
- ► Visos „Hermes“ mados namų rankinės ant rankenos turi artikulo numerį, o „Louis Vuitton“ – modelio kodą.
- ► Firminiai „Lee“ džinsai paprastai sveria 800–900 g, o nežinomo gamintojo medvilniniai – daugiau nei kilogramą.
- ► Suabejojus drabužio, avalynės ar aksesuaro originalumu, verta pardavėjo paprašyti gaminio sertifikato.