Paaiškėjus, kad „Mari made“ prekiavo žiedais su nikeliu, prabilo ir pati M.Šalaševičienė

Marija Šalaševičienė / Dariaus Kučio nuotr.
Marija Šalaševičienė / Dariaus Kučio nuotr.
Ugnė Martusevičiūtė, 15min.lt
Šaltinis: Žmonės
A
A

Ne vienerius metus sėkmingai prekės ženklą „Mari Made“ kūrusi Marija Šalaševičienė atsidūrė skandalo sūkuryje. Aksesuarus moterims siūlanti verslininkė skelbėsi, jog dauguma jos papuošalų yra rankų darbo ir pagaminti iš tauriųjų metalų, tačiau paaiškėjo, kad realybė – kiek kitokia. Jie – ne tik nėra rankų darbo, bet dar ir turi kenksmingų medžiagų. Po paviešinto tyrimo Marija atsitvėrė tylos siena ir iš savo elektroninės parduotuvės pašalino žiedų skiltį. Vis dėlto galiausiai nusprendė išsakyti ir savo poziciją.

„Mari Made“ papuošalų kūrėja Marija Šalaševičienė, Seimo nario Petro Gražulio dukra, jau ne vienus metus moterims siūlo blizgančius aksesuarus, kurių dauguma, pasak verslininkės, yra rankų darbo ir pagaminti iš tauriųjų metalų. Vis dėlto kovo 25-ąją 15min paskelbtas tyrimas parodė ką kita. Lietuvos prabavimo rūmuose ištyrus jos parduotuvėje nusipirktą žiedą paaiškėjo, jog jis ne tik nėra sidabrinis, bet dar ir pagamintas naudojant Europos Sąjungoje draudžiamą medžiagą – nikelį.

Įdomu ir tai, kad M.Šalaševičienės įmonės pardavinėjami neva sidabriniai žiedai yra itin panašūs į aptinkamus elektroninėje parduotuvėje „Aliexpress“.

Rengiant žurnalistinį tyrimą 15min kreipėsi į M.Šalaševičienę dėl komentaro, tačiau ji atsakymo nepateikė. Vis dėlto, vos pasirodžius publikacijai, iš verslininkės elektroninės parduotuvės dingo žiedų skiltis.

„Mari Made“ palyginimas su žiedais iš „Aliexpress“
„Mari Made“ palyginimas su žiedais iš „Aliexpress“

Visai žiniasklaidai ne vieną dieną aidint apie netinkamą „Mari Made“ žiedų sudėtį, kovo 27-ąją į kilusį skandalą sureagavo ir pati verslininkė. 

Komentare, kurį gavo portalas 15min, moteris tikino, jog straipsnis ją šokiravo. Tiesa, Marija aiškino, kad per savo užimtumą negalėjo į prieš daugiau nei mėnesį nusiųstus klausimus atsakyti anksčiau. Savo atsakyme Marija rašė, kad mažąją dalį papuošalų perka iš užsienio tiekėjų.

Vis dėlto, kodėl „Aliexpress“ ir jos parduodamų papuošalų dizainas toks panašus, Marija nepaaiškino. „Su „Aliexpress“ mano veiklos nereikėtų sieti. Dauguma žino, kad ten parduodami padirbiniai, todėl jų ir kaina yra mažesnė.

Beje, nikelio tam tikra masė yra leidžiama naudoti gaminant papuošalus, nes ji palaiko metalo kietumą. Turimi įmonės dokumentai rodė, kad jokiu pažeidimų nėra ir aš jais pasitikėjau.

Dar kartą noriu pabrėžti: papuošalams naudojamas medžiagas perkame iš tiekėjų, kurie turi sertifikatus, todėl net nekilo jokių abejonių, jog jos netinkamos.

Aš pati kreipsiuosi į Lietuvos prabavimo rūmus, pateiksiu medžiagas bei sertifikatus ir prašysiu, kad įvertintų, ar jie tinkami“, – rašė „Mari made“ įkūrėja.

Marijos paprašėme atsiųsti minėtus sertifikatus. Juos gavę, straipsnį papildysime.

Nikelio papuošaluose negali būti

Kaip teigiama Europos Sąjungos reglamento dėl cheminių medžiagų registracijos, įvertinimo, autorizacijos ir apribojimų (REACH) 27 dalyje, nikelis papuošaluose yra draudžiama medžiaga.

Nikelis ir jo junginiai negali būti naudojami gaminiuose, skirtuose tiesiogiai ir ilgą laiką liestis su oda, pavyzdžiui, žieduose, vėriniuose, apyrankėse ir grandinėlėse. Taip pat – ir rankinių, laikrodžių korpusuose, laikrodžių apyrankėse ir sagtyse, užtrauktukuose ir metaliniuose ženkluose bei kitur.

Kaip portalui 15min tikino Vilniaus universiteto chemijos ir geomokslų profesorius Henrikas Cesiulis, nikelis yra vienas iš nedaugelio metalų, kuris yra alergenas. Anot jo, daug žmonių yra alergiškų nikeliui.

„Jeigu žmogus nešiojasi daiktą, pagamintą iš nikelio, toje vietoje, kurioje jis liečiasi prie odos, gali įvykti alerginė reakcija. Gali atsirasti paraudimai, niežulys. Dėl to, kad Europos Sąjungoje nikelis yra draudžiamas, iš jo nėra gaminamos net ir durų rankenos“, – 15min pasakojo H.Cesiulis.

„Mari Made“ žiedas / L.Balandžio nuotr.
„Mari Made“ žiedas / L.Balandžio nuotr.

„Mari Made“ neatitinka ir daugiau reikalavimų

Anot Lietuvos prabavimo rūmų teisininkės Virginijos Pavalkienės, parduodant tauriuosius metalus, pardavėjas turi tauriojo metalo pavadinimą ir masę nurodyti prie prekės. Be to, tauriojo metalo pavadinimas ir masė turi būti matoma ir sąskaitoje faktūroje. Nei prie „Mari Made“ parduotų žiedų, nei sąskaitoje faktūroje šių dalykų nėra.

Pardavėjas, prekiaujantis tauriaisiais metalais, be visų šių išvardytų dalykų, turėtų būti užsiregistravęs Lietuvos prabavimo rūmuose. Šios įstaigos internetinėje svetainėje yra pateikiamas ūkio subjektų sąrašas, kuriame Marijos Šalaševičienės vardo ir pavardės bei jos įmonės neradome.

Na ir galiausiai, ant tauriojo metalo gaminio privalo būti įspausta praba bei prikabinta etiketė, nurodanti metalo pavadinimą ir masę. Tačiau nei prabos, nei etiketės ant visų pirktų žiedų nebuvo.

Susisiekus su Marija elektroninėje parduotuvėje pateiktu el.paštu, ir pasiteiravus, ar galėtų užkabinti etiketę, patvirtinančią, kad žiedas yra sidabrinis, moteris atrašė, kad to padaryti negali.

„Sveiki, deja, bet sidabro etikečių nekabiname“, – rašė „Mari Made“ įkūrėja.

Sidabras nėra nurodytas net ir čekyje. Jo pavadinimas naudojamas tik klientų pritraukimui.

„Mari Made“ žiedas / L.Balandžio nuotr.
„Mari Made“ žiedas / L.Balandžio nuotr.

Kas gi iš tikrųjų gamina „Mari Made“ žiedus?

„Aliexpress“ elektroninėje parduotuvėje parduodamų identiškų žiedų techninėse specifikacijose rašoma, kad jie pagaminti Kinijoje.

M.Šalaševičienė po vienu iš įrašų socialiniuose tinkluose yra komentavusi, kad jos žiedų kilmė – Turkija.

Tąkart su M.Šalaševičiene susisiekus telefonu ir papasakojus apie situaciją, ji 15min nepanoro teikti komentarų.

„Jūs esate gavę klaidingą informaciją. Susilaikau nuo bet kokio komentaro“, – tąkart sakė „Mari Made“ įkūrėja ir savo poziciją pateikė tik po dviejų dienų.