Paneigė tobulo kūno kultą: dizainerės R.Kepalaitės apatinių kolekcija – su išskirtinėmis moterų istorijomis

Rūta Kepalaitė ir jos kolekcija „Chastity“ / Laimos Kavaliauskaitės nuotr.
Rūta Kepalaitė ir jos kolekcija „Chastity“ / Laimos Kavaliauskaitės nuotr.
Beatričė Staniūnaitė
Šaltinis: Žmonės
2020-11-09 14:32
AA

Iš Panevėžio kilusi dizainerė Rūta Kepalaitė (29) jau dešimt metų dirba mados dizaino srityje ir puikiai žino, ką reiškia tobulo kūno kultas. Norėdama atkreipti visuomenės dėmesį į šią problemą dizainerė pristatė išskirtinę apatinių drabužių kolekciją „Chastity“ ir su portalu Žmonės.lt pasidalijo penkiomis išskirtinėmis, „tobulo kūno standartus“ paneigiančiomis moterų istorijomis.

Mados ir dizaino srityje dirbate jau ilgus metus. Kodėl jūsų dėmėsį patraukė būtent apatiniai drabužiai?

Apatiniais ir jų niuansais daugiau pradėjau domėtis prieš 4 metus kai Vilniaus dailės akademijoje magistro studijų metu sukūriau apatinių kolekciją „Real look“, susijusią su odos netobulumais. Šis projektas ragino nebijoti paneigti nusistovėjusius tobulo kūno kulto standartus ir parodyti, kad kiekvienas kitoniškumas yra tai, kuo reikia didžiuotis.

Kolekcija laimėjo jaunojo dizaino prizą – dizaino tyrimų srityje. Kurdama šią kolekciją supratau, kad apatinis trikotažas yra labai svarbi kiekvieno žmogaus garderobo dalis. Juk apatinis trikotažas yra pirmasis sluoksnis, kuris glaudžiai liečiasi su oda, kūnu ir padeda mums jaustis patogiai ir dažnu atveju įtakoja mūsų būseną. Taip pat supratau, kad tai yra sritis, kuri nėra iki galo išnaudota kūrybininkų, todėl ji man pasirodė dar įdomesnė.

Rūta Kepalaitė / Laimos Kavaliauskaitės nuotr.

Kaip manote, kokią vertę moteriai sukuria tinkami apatiniai drabužiai?

Manau, kad apatinis trikotažas gali padėti sustiprinti pasitikėjimą ne tik savo gožiu, bet svarbiausia – savimi. Juk savimi pasitikinti moteris yra pati gražiausia ir įdomiausia pirmiausia sau pačiai, o tada ir ją supantiems žmonėms.

Labai svarbu ne tik galvoti tai, kaip aš atrodau, bet įsiklausyti į savo kūną ir pajausti jį. Mūsų kūnas yra ne tik atspindys veidrodyje. Jis atspindi tai, kaip mes jaučiamės ir dažnu atveju tai pamiršę kūną suasmeniname.

Rūtos Kepalaitės kolekcija „Chastity“ / Laimos Kavaliauskaitės nuotr.

Kaip gimė kolekcijos „Chastity“ idėja?

Įkvėpta savo magistrinio projekto „Real look“ sukūriau apatinių drabužių kolekciją „Chastity“ (liet. tyrumas) norėdama pasidžiaugti moterų stiprybe. Nusprendžiau surasti moteris, kurių kūno istorijos pasakoja apie jų išgyvenimus. Randai atspindi jų stiprybę bei perėjimą nuo jaunatviško tyrumo prie tapimo stipriomis moterimis, kurių kūnas lyg sielos veidrodis pasakoja ir primena apie tam tikrus gyvenimo įvykius.

Specialiai šiai kolekcijai sukurtas apatinių raštas, kurio autorė Šveicarų iliustratorė Salome Eichenberger. Rūtos gėlės motyvas, kuris Lietuvių tautosakoje turi moteriškos galios, tyrumo ir skaistumo simboliką tarsi pabrėžia kolekcijos idėją ir sustiprina moteriško trapumo prasmę.

Rūta Kepalaitė / Laimos Kavaliauskaitės nuotr.

Kodėl kolekcijos pristatymui nusprendėte pasirinkti personalizuotas istorijas?

Dizaine, kaip ir savo projektuose ieškau prasmės, todėl iškėlusi tam tikras problemas ieškau joms sprendimo ir savo kūrybos pagalba bandau jį atrasti. Dizainas turi spręsti problemą ir nešti žinią, tai susiję ne tik su įvaizdžiu, labai svarbi yra būsena. Todėl nusprendžiau pasirinkti personalizuotas istorijas, kurios perteikia ir atskleidžia tikras emocijas ir pasakoja realius išgyvenimus.

Apie ką yra tos penkios skirtingos moterų istorijas? 

Visos penkios merginos yra patyrusios tam tikrus kūno išgyvenimus, kūno pakitimus. Trumpai pristatysiu moterų patirtus psichologinius išgyvenimus ir pasidalinsiu jų mintimis:

Rūtos Kepalaitės kolekcija „Chastity“ / Laimos Kavaliauskaitės nuotr.

Ieva, 29 metai, chemijos mokslų daktarė

Su Ieva susipažinome projekto metu. Aukšta, įstabios išvaizdos mergina sutiko papasakoti apie operaciją dėl įgimtos krūtinės ląstos deformacijos, kuri jai buvo atlikta vos trylikos. Ieva pasakoja: „Nors tikrai nebuvo jokių skaudesnių pasakymų iš nei vieno žmogaus tiek artimoje aplinkoje, tiek mokykloje (turiu omenyje mergaičių rūbines kūno kultūros metu), tačiau didžiausias priešas buvo mano pačios galvoje, kuris matė tą baisųjį randą. Žinoma, papildomai prie „grožio“ suvokimo prisidėjo ant nugaros bei sėdmenų atsiradusios strijos nuo per greito augimo. Kai neturi labai daug supratimo, kad tokios problemos yra visiškas menkniekis ir ne tai žmoguje yra svarbiausios savybės, susikuri savo vidinių monstrų ir jie labai lengvai gali tave su žaloti.“

Rūtos Kepalaitės kolekcija „Chastity“ / Laimos Kavaliauskaitės nuotr.

Laima, 27 metai, fotografė

Laimą pažįstu jau seniai, mūsų draugystė, kaip ir kūrybinis kelias auga kartu jau nuo pirmų Vilniaus dailės akademijos studijų metų. Šį kartą Laima ne tik įamžino merginas, bet ir pati tapo kolekcijos modeliu. Fotosesijoje ji jau 8 nėštumo mėnesyje. Ji pasakoja apie ryškius kūno pakitimus besilaukiant: „Strijų tikėjausi ir žinojau, kad tepami kremai nepadės, nes oda neelastinga ir turiu jų nuo paauglystės, bet esamu laiku vis tiek sunku priimti pakitimus ir neramu, kaip kūnas atrodys po gimdymo. Tačiau labai laukiu ir tikiu, kad išvydusi vaikelį tokios problemos taps nebesvarbios.“

Netrukus po fotosesijos Laima pagimdė nuostabų berniuką. Džiaugiuosi, kad ji spėjo įsiamžinti mano projekte ir tapo jo dalimi.

Rūtos Kepalaitės kolekcija „Chastity“ / Laimos Kavaliauskaitės nuotr.

Urte, 31 metai, kardiologė

Kaip ir visos 2020 mamos, Urtė gimdė COVID-19 sąlygomis. Sąrėmių metu buvo nuspręsta atlikti Cezario pjūvį dėl ženklios vaisiaus bradikardijos (labai retas kūdikio širdies ritmas). Urtė pasakoja: „Dabar turiu didžiausią džiaugsmą, visiškai apvertusį mano gyvenimą – gražiausią pasaulyje vaiką Kasparą. O šypsenos formos randelis pilvo apačioje visą laiką primena šitą istoriją.“

Justina, 20 metai, studentė

Justina nuo vaikystės kovoja su valgio sutrikimu, kuris paauglystės metu išsivystė į bulimiją. Staigūs svorio kitimai paliko strijas merginos kūne, kurios pasakoja apie kūno išgyvenimus: „Priimti savo kūną man buvo tikrai sunki užduotis, atrodo, kad puikiai suprasdama, kad mano „idealaus kūno“ standartai yra nerealistiški, vis tiek jaučiausi nepasitikinti savo išvaizda. Nuo tada, kai man buvo 16-ka, nuolatos patyriau svorio pokyčius, visada išliko noras turėti „tobulesnį kūną”. Dabar, po tiek laiko trukusios neapykantos savo kūnui, bandau priimti jį tokį, koks jis yra. Dabar jaučiuosi pakankamai moteriška, tiesą pasakius strijos man kaip tik labai moteriškas ir gražus dalykas, nes jų turi nemažai motinų po nėštumo.”

Rūtos Kepalaitės kolekcija „Chastity“ / Laimos Kavaliauskaitės nuotr.

Melita, 29 metai, juvelyrė

Melitai buvo atlikta krūtinės operacija ir išoperuotas augliukas. Mergina ragina neatidėlioti susitikimų su gydytojais, kad ir kaip kartais sunku: „Atlikus keletą tyrimų, sužinojau, kad turiu kol kas nepiktybinį augliuką, kurį reikia stebėti. Paaiškėjo, kad Fibro Adenoma tapo augliu, kurį reikia skubiai operuoti, nes yra ant ribos supiktybėti ir tapti krūties vėžiu. Skubos tvarka Nacionaliniame vėžio institute man buvo atlikta pirma operacija mano gyvenime. Paprastai nesudėtingas gijimas buvo komplikuotas, todėl dabar turiu netvarkingai sugijusį randą, kuris šiai dienai yra tarsi priminimas – niekada neatidėliok ir niekada nepamiršk, kad už sveikatą nėra nieko svarbiau. Kartais vienas vizitas pas specialistą mus gali apsaugoti nuo nemalonių pasekmių. Linkiu sau ir kitiems – neatidėliok!“

Rūtos Kepalaitės kolekcija „Chastity“ / Laimos Kavaliauskaitės nuotr.

Kaip atrinkote moteris ir jų istorijas kolekcijos pristatymui?

Šiam projektui merginų ieškojau socialiniuose tinkluose. Pasidalinusi informacija sulaukiau žinučių iš daugybės moterų ir likau maloniai nustebinta, kai pamačiau, kiek nuostabių, stiprių moterų yra ir kokios skirtingos jų istorijos. Kadangi tai ne pirmas mano projektas, ieškoti modelių buvo tikrai lengviau, nes dalis moterų jau žinojo, ko tikėtis. Labai džiaugiuosi surinktais kontaktais ir tikiu, kad ateityje nusimato dar ne vienas projektas, kuris pasakos kūno istorijas.

Rūtos Kepalaitės kolekcija „Chastity“ / Laimos Kavaliauskaitės nuotr.

Kaip manote, ar tobulo kūno kultas Lietuvoje vis dar yra opi tema? 

Mano nuomone, socialinėje medijoje jau kuris laikas dominuoja ne tik liekno kūno kultas, bet ir didesnių dydžių ar plius size dydžio merginos. Manau, kad mūsų visuomenė po truputį laisvėja ir nebevaržo savęs taip, kaip anksčiau. Labai džiugu matyti realias moteris, demonstruojančias drabužius, nes tik tada galime įsivaizduoti save jų vietoje ir po truputį neigti kūno kulto daromą žalą.

Rūtos Kepalaitės apatinių drabužių kolekcijos „Chastity“ kūrimą finansavo Lietuvos kultūros taryba.

Rūtos Kepalaitės kolekcija „Chastity“ (25 nuotr.)
+19