Pasaulinių Kinijos žibintų festivalių rengėjai: į tamsią Lietuvos žiemą atvešime šviesos
Praėjusią savaitę krovininiai automobiliai į Pakruojo dvarą suvežė šimtus jūriniais konteineriais atplukdytų šilko žibintų. Dvaro prieigose pradedama ruoštis pirmą kartą Baltijos šalyse vyksiančiam šviesos festivaliui „Didieji Kinijos žibintai“.
Visą šventinį laikotarpį, savaitgaliais nuo lapkričio 24 iki pat sausio 6 dienos, Pakruojo dvare vyksiantis festivalis pakvies grožėtis milžiniškomis šviesos skulptūromis ir teatralizuotais šou. Renginio partneriai iš Kinijos - kompanija „Haitian Culture“ jau du dešimtmečius rengia tokius festivalius visame pasaulyje. Apie festivalio tradicijas ir kelionę į Lietuvą pasakoja organizacijos vadovė Rui Luo.
Žibintų festivalį gaubia daugybė legendų – kuria iš jų labiausiai tikima Kinijoje?
Festivalio tradicijos siekia daugiau nei 2000 metų. Jis tapo itin reikšmingas valdant Mingų dinastijai, kuomet sustiprėjo budizmo įtaka. Pirmojo mėnulio mėnesio 15-tąją dieną budistų vienuoliai šventyklose uždegdavo žibintus.
Šį paprotį perėmė tuometiniai Kinijos valdovai – žibintai privalėdavo degti imperatoriaus rūmuose, šventyklose. Festivalio kilmė taip pat siejama su švente, kuria norima parodyti, kad žmogus gali įveikti žiemos tamsą šviesa. Valdant Hanų dinastijai, festivalis buvo dedikuojamas Ti Yin – Šiaurės žvaigždės dievybei.
Žibintų festivalį organizavote daugiau nei 40 šalių: JAV, Kanadoje, Naujojoje Zelandijoje, o dabar – Lietuvoje. Kodėl geografines festivalio sienas brėžiate už Kinijos ribų?
Šis festivalis – puiki proga pristatyti mūsų šalies tradicijas ir paskatinti kultūrinius mainus. Be to, toks renginys vienija šeimas, kurios atvyksta pasigrožėti šviesos instaliacijomis. Mums tai labai svarbu.
Pasigrožėti išties bus kuo – Pakruojo dvare žibės daugiau nei 20 šviesos instaliacijų. Kurios jų geriausiai atspindi Kinijos kultūrą?
Dauguma. Pavyzdžiui, pro akis niekam nepraslys 40 metrų ilgio šviečiantis drakonas. Drakonai Kinijoje yra visur: legendose, festivaliuose, astrologijoje, menuose, kalboje. Skirtingai nei Vakarų kultūroje, Kinijoje drakonai nėra asocijuojami su pavojingomis, ugnimi alsuojančiomis būtybėmis. Priešingai – drakonai simbolizuoja galią, taurumą, geranoriškumą, tikima, kad jie valdo vandens stichiją sausros metu.
Tačiau festivalyje galėsime išvysti ir vakarietiškų šviesos instaliacijų: Kalėdų senelio rogių kinkinį, saldumynų namelį.
Kaip ir minėjau, mums labai svarbu, kad festivaliu galėtų pasimėgauti šeimos, vaikai. Norime jiems perteikti skirtingas temas: nuo tradicinių Kinijos simbolių iki Kalėdų Senelio.
Kaip apskritai gimsta šios įspūdingos šviesos instaliacijos ir ar jos ištvers Lietuvos žiemiškus orus?
Visų pirma, gimsta idėja – ji perteikiama mažame eskize. Tuomet projektuojami plieniniai strypai, iš kurių gaminamas instaliacijos korpusas. Jis užpildomas tūkstančiais LED lempučių ir apklijuojamas specialiu šilko audiniu, nuspalvintu taip, kad drakonas virstų drakonu, o panda – panda.
Žibintų festivaliai dažniausiai vyksta lauke, lemputės yra atsparios vandeniui, todėl nei lietaus, nei sniego instaliacijos tikrai nebijo.
Pabaltyje toks festivalis vyks pirmą kartą. Kodėl pasirinkote Lietuvą ir Pakruojo dvarą?
Labai džiaugiamės savo sprendimu – manome, kad tai puiki proga atvežti įspūdingas šviesos instaliacijas lietuviams ir iš kaimyninių šalių atvyksiantiems turistams. Jau spėjome suprasti, kad Pakruojo dvaras – unikali vieta. Istoriniai pastatai, gamta, upė – visa tai puikiai derės su mūsų kurtomis instaliacijomis. Patys nekantraujame pamatyti jas nušvintant romantiškoje dvaro aplinkoje, atokiau nuo miesto šviesų ir šurmulio. Be to, smagu, kad žiemą, kai anksti temsta, į Lietuvą atnešime šviesos.