Pasaulio demokratijos forumas atsigręš į moterų situaciją Lietuvos kine

Lina Kaminskaitė
Lina Kaminskaitė
Šaltinis: Žmonės.lt
2018-11-20 20:19
AA

Praėjus metams po #Metoo įvykių Lietuvoje ir visame pasaulyje, Europos Tarybos Pasaulio demokratijos forumas vėl atsigręžia į lyčių lygybės klausimą. Šių metų forumo tema – „Lyčių lygybė: kieno tai kova?“. Šiandien prasidedančio forumo lyderių dėmesys sukasi ir į Lietuvos kino situaciją, klausiant, ar vyrai ir moterys turi lygias galimybes dirbti kino aikštelėje?

Šiemet Pasaulio demokratijos forumas, greta kitų pasaulio lyderių, papasakoti apie Lietuvos moteris kino industrijoje pakvietė Liną Kaminskaitę-Jančorienę ir Jeleną Šalaj – „Meno avilio“ atstoves, atlikusias tyrimą apie lyčių lygybės situaciją Lietuvos kine.

„Dalyvavimas tokio masto tarptautiniame renginyje, pristatant tyrimą „Moterys Lietuvos kino industrijoje“, yra nepaprastai svarbus pasiekimas, reiškiantis, jog tyrimo problematika yra išties aktuali ir tokie tyrimai vertinami globaliai“, – sako tyrimo iniciatorė ir rengėja doc. dr. L. Kaminskaitė-Jančorienė.

Lietuvos mokslininkės pasakos, kaip keitėsi Lietuvos kino industrija nuo sovietmečio iki dabar: kiek moterų dirba kino aikštelėje, kokį finansavimą kino kūrėjos gauna, ar turi lygias galimybes jį gauti lyginant su vyrais?

Pasaulio demokratijos forumą organizuojanti Europos Taryba yra seniausia Europos tarpvyriausybinė organizacija, skatinanti teisės viršenybės, demokratijos ir žmogaus teisių principus. Europos Taryba, įkūrusi „Eurimages“ fondą, aktyviai remia bendrų filmų, kurių kūrime dalyvauja ir Lietuva, gamybą.

Moterims garbė, vyrams – galia ir pinigai?

Tyrimas apie lygias galimybes kino industrijoje yra pirmasis tokio pobūdžio tyrimas Baltijos šalyse. Tiriant moterų profesinę padėtį kine, buvo aiškinamasi, ar lytis daro įtaką kino profesijai ir pareigoms.

Pasak tyrimo rengėjų, didžiausi skirtumai tarp lyčių yra pastebimi galios ir pinigų pasiskirstyme.

„Moterų, dirbančių Lietuvos kino industrijoje, situacija skirtinguose industrijos segmentuose yra nevienoda, o aptikti skirtumai dažniausiai siejasi su kino aikštelėje užimamos pozicijos simboline ar finansine galia. Paprastai kalbant, ten, kur nėra didelių pinigų ar kitų galios simbolių, didelių problemų dėl lyčių lygybės nepastebime“, – pasakoja Jelena Šalaj.

Nors profesinio pasiskirtymo situacija gerėja, tačiau iki šiol nėra nė vienos moters operatorės, nufilmavusios ilgametražį vaidybinį filmą ar kompozitorės, sukūrusios jam muziką.

„Dabar, 2018 metais, Lietuvos moterų balsavimo teisės šimtmečio minėjimo metu, yra geriausias laikas apie tai šnekėti“, – sako L. Kaminskaitė-Jančorienė.

Detalius tyrimo rezultatus „Meno avilio“ komanda pristatys jau šią savaitę, lapričio 22 dieną, vyksiančioje konferencijoje „Nefokuse: moterys kino industrijoje“ ŠMC skaitykloje. Dalyvavimas atviras ir nemokamas.

Viena iš renginio dalių – speciali kino režisierės Jennifer Reeves, analizuojančios feminizmo, seksualumo, politikos temas, retrospektyva „Netobula: Jennifer Reeves kinas“. Ją bus galima pamatyti lapkričio 22-gruodžio 6 d. ŠMC kino salėje.