Pasaulis pagal „Kanų liūtų“ reklamas 2018
Prancūzijoje vykstantis kūrybiškumo festivalis „Kanų liūtai“ kasmet sutraukia dešimtis tūkstančių reklamos kūrėjų, vertinimui pristatančių per pastaruosius metus sukurtus reklamos darbus. „Kanų liūtai“ – puikus indikatorius, kas šiuo metu vyksta. Ir ne tik reklamos rinkoje, bet pačiame pasaulyje, juk prekiniai ženklai neišvengiamai kalba apie tai, kuo gyvena žmonės.
2017-aisiais dominavusios pabėgėlių temos šiemet jau nebuvo matyti. Moters, kaip daikto ar seksualinio objekto, temos taip pat buvo mažiau. Pernai didžiausią liūto dalį pasiėmė „Bebaimės mergaitės“ („Fearless Girl“ ) kampanija, mergaitės, drąsiai atsistojusios prieš galingą bulių Wall Streete, simbolis.
Šiuose „Kanų liūtuose“ nebuvo viską nunešančios reklamos, kurios centre būtų moteris. Tačiau po pernykščių Kanų sėkmės toji „bebaimė mergaitė“ šiemet drąsiai atsistojo ir nukovė seksualinį priekabiautoją Holivude Harvey Weinsteiną, pradėjo #metoo ir #time’s up judėjimus, taigi labai gali būti, kad šie moterų veiksmo, o ne kalbų metai „Kanų liūtų“ veidrodyje atsivaizduos tik kitąmet.
Įtaka įstatymams
Ant „Kanų liūtų“ scenos jau ne vienerius metus galima išgirsti, kad šiame versle svarbu ne tik finansiniai rezultatai. Padaryti pasaulį geresniu – šis motyvas čia regimas ir girdimas ne mažiau nei žodis „kūrybiškumas“. Tačiau kaip tai iš tikro pasiekti, kad žodžiai neliktų tik žodžiais, o badaujančių trečiojo pasaulio šalių vaikų akys nesugraudintų tik sekundei. Bent jau man pasirodė, kad šiemet reklamos kūrėjai rado būdą, kaip iš tiesų daryti įtaką pasaulyje ir pradėjo nuo bandymo supurtyti pamatus: įstatymų sistemas.
Nature Represented
Kas gina gyvūnų ir ekosistemų teises? Juk pasaulio gyvūniją ir augalus mes, žmonės, traktuojame kaip savo nuosavybę. Ekvadore kilusi iniciatyva „Nature Represented“ internete sukūrė platformą, kurioje teisininkai ir teisės firmos galėjo paaukoti savo laiką ir žinias bei tapti gyvūnų ar ekosistemų atstovais teisme prieš išnaudojančias naftos ir kitas pramonės kompanijas. Rezultatas – 49 proc. sumažėję miškų kirtimo mastai, ko iki šiol nebuvo pasiekta Pietų Amerikoje; apsaugotos pakrančių zonos ir ženkliai sumažintas CO2 išmetamųjų dujų kiekis vienam gyventojui. Projekte dalyvavo 3850 teisininkai, kurie, kampanijos duomenimis, paaukojo 202 mln. dolerių vertės savo paslaugų.
Black Supermarket
Tai, kokias daržoves ir vaisius parduotuvių lentynose mato europiečiai, yra reguliuojama įstatymu, o siekiantys atitikti reikalavimus ūkininkai turi pirkti sėklas iš didžiulių agrokompanijų ir tik tokias, kurios būtų atsparios pesticidams bei išvestos laboratorijose. Prancūzijos prekybos tinklas „Carrefour“ sukūrė „nelegalų juodąjį prekybos centrą“, kuriame klientai galėjo nusipirkti ir paskanauti įvairiausių daržovių ir vaisių, užaugintų iš Europos Sąjungoje nelegaliomis laikomų sėklų. Klientams patiko pasirinkimas, taigi šia tema tapo diskutuojama žiniasklaidoje ir socialiniuose tinkluose visos Prancūzijos mastu. 2018 m. balandį Europos Parlamentas ratifikavo naują įstatymą, leidžiantį ūkininkams auginti ir pardavinėti produkciją, išaugintą iš savo sėklų.
Hakeriai
Norėdamas atkreipti į save dėmesį, turi elgtis drąsiai ir netradiciškai, o kartais tai reiškia įsiveržti į tavo konkurento reklamos eterį. Šią strategiją jau ne vienerius metus tobulina amžinas „McDonalds“ priešininkas „Burger King“, bet šiemet be jo „Kanų liūtuose“ buvo dar dvi įsimintimos reklamos kampanijos, kurios dėmesį į save atkreipė elgdamiesi pagal hakerių principus – įsilauždamos į konkurentų reklamos erdvę.
It’s A Tide Ad
O kas jei kiekviena reklama, kurioje rodomi drabužiai, iš tiesų yra tiesiog dar viena „Tide“ reklama?
Reklama pristatyta JAV Nacionalinės futbolo lygos finalo rungtynių „Superbowl“ metu, kurios visuomet tampa arena pasivaržyti ne tik sportininkams, tačiau ir prekiniams ženklams.
Skittles: Exclusive the Rainbow
Kompanija „Skittles“ sugalvojo dar įdomiau: sukurti reklamą „Superbowl“ rungtynėms, tačiau parodyti ją tik vienam žmogui, „Skittles“ gerbėjui Marco Menendes iš Kalifornijos. Kol kiti prekiniai ženklai atskleidinėjo išradingiausias reklamas, specialiai sukurtas „Superbowl“, „Skittles“ į pasaulį paleido 4 beprotiškai juokingus reklamos, kurią pamatys tik vienas žmogus, anonsus. Visuose juose vaidino Davidas Schwimmeris, kurį dauguma žmonių amžiams atsimins kaip Rosą iš TV serialo „Draugai“. Kol Amerika žiūrėjo „Superbowl“, „Skittles“ gerbėjas Marco žiūrėjo reklamą, sukurtą tik jam, o jo reakcijos buvo gyvai transliuojamos „Facebook“.
Burger King Scary Clown Night
Klouną savo komunikacijoje ne vienerius metus naudojo „McDonalds“, ir būtent šį simbolį, kaip taikinį, nusprendė pasirinkti „Burger King“. „Ateik kaip klounas, valgyk kaip karalius“, skelbė kampanija. Per Helovyną visi, atėję į „Burger King“ apsirengę kaip klounai, gavo nemokamą „Whopper“ mėsainį.
Azijietiškas humoras
Juoktis smagu, o kartais visai nesinori gelbėti pasaulio. Šalia labai rimtų ir prasmingų kampanijų, „Kanų liūtuose“ visuomet būna reklamų, kurios tiesiog netikėtos ir juokingos. Šiemet „Kanų liūtuose“ labiausiai prajuokino dvi reklamos, atkeliavusios iš Azijos.
Dėmesys juodaodžių teisėms
JAV dvi kadencijas valdė juodaodis prezidentas Barackas Obama ir, atrodė, kad nelygybės bei rasizmo problema jau išspręsta arba ją vis užgoždavo kitos temos. Nedraugiška Donaldo Trumpo politika, JAV policijos smurto atvejai prieš juodaodžius paskatino reklamos kūrėjus iš naujo kalbėti apie juodaodžių teises. Ir tai šių metų „Kanų liūtų“ festivalyje buvo ypač juntama.
Visas temas apžvelgti sunku, o ypač įvertinant viešai paplitusį teiginį, kad šiuolaikinis žmogus išlaikyti dėmesį gali vos kelias sekundes. Gera naujiena, kad šias ir gausybę kitų įsimintinų reklamų jau šį rudenį galės pamatyti ir Lietuvos žiūrovai, tūkstančius į kino teatrus sutraukiančioje „Kanų liūtų“ reklamų peržiūroje.