Pasirūpinti laidotuvėmis bus lengviau: sukurta laidojimo ceremonijų organizavimo sistema
Visi anksčiau ar vėliau susiduriame su netektimi. Psichologai sako, kad mylimo žmogaus praradimą svarbu išgedėti. Kad būtų laiko tinkamai atsisveikinti su artimuoju ar draugu, visus laidotuvių rūpesčius galima perleisti profesionalams.
Mirus artimam žmogui, be patiriamo didžiulo sielvarto ir netekties skausmo, tenka rūpintis ir visais staiga užgriuvusiais laidotuvių reikalais: užsakyti šarvojimo salę, išrinkti karstą, susitarti dėl laidojimo vietos, pasirūpinti gedulingais pietumis ir kt. Reikalų tokia gausybė, kad nebelieka nei laiko, nei jėgų deramai atsisveikinti su mirusiuoju, išgedėti, pasielvartauti ir suvokti, kas atsitiko.
O tai, anot psichologų, artimojo ar draugo netekusiam žmogui gyvybiškai būtina. Sielvartas leidžia tinkamai atsiriboti nuo buvusio gyvenimo srauto, apsvarstyti savo vietą pasaulyje, suvokti santykius su mirusiu asmeniu ir galiausiai grįžti į kasdienybę be anapilin iškeliavusio žmogaus.
Kad gedėti ir tinkamai atsisveikinti su mirusiu artimuoju pakaktų laiko, sukurta nacionalinė laidojimo ceremonijų organizavimo sistema. Tai reiškia, kad visus laidotuvių reikalus galima patikėti profesionalams paskambinus trumpuoju numeriu 19211.
Šią paslaugą teikiančios laidojimo ceremonijų organizavimo sistemos „Rekviem“ vadovės Irmos Lukoševičienės teigimu, visi mūsų darbuotojai yra baigę psichologinio ir dalykinio paruošimo kursus, susipažinę su skirtingomis religijomis, todėl yra pasirengę įvairiausiems sunkiems momentams, geba išlaikyti rimtį ir rasti tinkamiausius sprendimus.
„Skambučių centras yra įsikūręs Vilniuje. Operatoriai dirba visą parą, 7 dienas per savaitę. Sistema užtikrina paslaugų teikimą 70 proc. šalies teritorijos ir veikia 38-iose vietose, – sako „Rekviem“ vadovė. – Žmonės galės rinktis tik iš kokybiškai ir etiškai dirbančių laidojimo kompanijų, kurios pasiruošusios profesionaliai padėti artimojo netekusiems žmonėms ir pasirūpinti visais su laidojimo ceremonijos organizavimu susijusiais klausimais bet kur Lietuvoje.“
Kitas ne mažiau svarbus momentas, susijęs su laidotuvėmis, yra išlaidos. Kad ir kokia sakrali situacija, deja, ji vis dar neretai tampa pasipelnymo šaltiniu. Nors tai mažų mažiausiai šventvagiška, pasitaiko atvejų, kai artimąjį praradę žmonės tampa lupikautojų aukomis. Pasinaudoję kliento skausmu ir sielvartu, laidojimo palaugų teikėjai nusprendžia pasipelnyti. „Visi esame girdėję, o kai kurie ir susidūrę su situacija, kai po laidojimo ceremonijos kaina stipriai padidėja: atsiranda paslaugų, kurios buvo „savaime suprantamos“, o ant popieriuko surašytos kainos – lyg per miglą „suderėtos“. Taip yra todėl, kad pasinaudoti gedinčiųjų neracionalia būsena yra ypač lengva“, – pasakoja „Rekviem“ direktorė.
Anot jos, „Rekviem“ suvienijus laidojimo įmones, žmonėms siūloma aiški, sąžininga ir skaidri kainos politika. „Visi susivienijimo nariai siekia, kad laidojimo paslaugų sistema šalyje skaidrėtų, gerėtų jų kokybė, aiškėtų kainodara ir augtų psichologinis darbuotojų pasiruošimo lygis, – sako I. Lukoševičienė. – Pasirinkę mūsų susivienijimą mokėsite tiek, kiek su laidojimo įmone sutarsite pokalbio pradžioje, neatsiras jokių nenumatytų mokesčių ar neplanuotų išlaidų.“
Laidojimo paslaugų teikėjai iki šiol – tarsi uždara bendruomenė, kurios kiekvienas narys gyvena pagal individualias taisykles ir etikos normas. Ji gausiai apaugusi įvairiausiais gandais ir mitais. I.Lukoševičienės teigimu, nacionalinės laidojimo ceremonijų organizavimo sistema – naujas kokybinis etapas laidojimo paslaugų rinkoje. „Tikimės, kad mums pavyks ne tik užtikrinti aiškius ir vienodos kokybės standartus visoje šalyje, bet kad nuo šiol visa laidojimo paslaugų rinka taps skaidresnė, turės savireguliacijos mechanizmus“, – sako „Rekviem“ vadovė.
Laidotuvės nėra kasdienis potyris mūsų gyvenimuose, tad, pasak I. Lukoševičienės, emociškai rami ir profesionali pagalba, patarimai organizuojant laidojimo ceremoniją yra labai svarbūs ir reikalingi.