Paskutinę vietą „Eurovizijoje“ Rusijai skyręs Lauras Lučiūnas sulaukė grasinimų: „Tai kaip komplimentas“
„Eurovizija“ baigėsi, o aistros liejasi toliau. Diskusija, kiek konkurse, kuris kasmet pritraukia bene 200 mln. žiūrovų iš viso pasaulio, meno ir kiek politikos, netyla kasmet, o šįmet ji – kaip niekad arši. Ieškoti atsakymo prie vieno stalo sėdo keturi skirtingų sričių profesionalai.
Pirmadienio vakarą populiariame sostinės bare „Piano Man“ susirinkusieji kalbėjosi apie „Euroviziją“, kurią šįmet laimėjo švedas Mansas Zemerlowas. Tiesa, sunkiai – jam ant kulnų ilgą laiką mynė Rusijos atstovė Polina Gagarina, kuriai Lietuva skyrė nulį balų.
Į diskusiją visus norinčius pakvietė muzikos prodiuseris, „Eurovizijos“ komisijos narys Lauras Lučiūnas, prodiuseris, Lietuvos atstovų konkurse globėjas Martynas Tyla, strateginės komunikacijos ekspertas Mykolas Katkus ir Socialdemokratų partijos prezidiumo narys Darius Skusevičius.
Kodėl šįmet Vienoje, Austrijoje, skambėjusiame konkurse Lietuva neskyrė nė vieno balo antrą vietą užėmusiai Rusijos atstovei „Eurovizijoje“ Polinai Gagarinai? Ar „Eurovizijos“ komisijos nariai iš Lietuvos specialiai šiai atlikėjai skyrė mažus įvertinimus, kad kompensuotų gausiai pažertus žiūrovų balsus? Ar galima atskirti meną nuo politikos? Klausimų diskusijos metu aidėjo ne vienas.
Sulaukė grasinimų
Kai kas trečiame komentare vadina „gėjumi žydu“, priimu tai kaip komplimentą.
„Norėčiau, kad triukšmas kiltų dėl to, kad Rusija mums nedavė balų...“ – diskusiją pradėjo L.Lučiūnas. Pats P.Gagarinai jis skyrė žemiausią įvertinimą ir tikino, kad dėl to jaučiasi teisus: nepatiko ir tiek, tai kam prieš kažką lankstytis?
Tik tas nulis balų neliko nepastebėtas: prodiuseris neslėpė, kad paviešinus komisijos narių balsus jis sulaukė grasinimų, tik rimtais jų nelaiko.
„Daugiausia poetiniai... Apie tam tikrų mano kūno dalių šalinimą, jų talpinimą į kitas kūno dalis... Standartas, nieko naujo. Kai kurie jų net skambėjo kaip ditirambai! Kai kas trečiame komentare vadina „gėjumi žydu“, priimu tai kaip komplimentą. Tai lokalūs grasinimai, kurie užkemša pašto dėžutę, „Facebook“...“ – kalbėjo.
Polina Gagarina prastai vaidino?
L.Lučiūnui antrino M.Tyla. „Pasakysiu atvirai: manęs nenustebino, kad nedavėme Rusijai nė vieno balo. Pats Vienoje mačiau rusės emocijas paskutinėmis balų dalijimo akimirkomis... Man patiko jos daina, bet ten ji suvaidino neteisingai. Tas „aš tuoj apsiverksiu“ buvo netikras. Iš dalies man jos buvo gaila kaip atlikėjos – ji turėjo gerą dainą, nuostabų balsą. Kad Lietuva jos neįvertino – ne problema. Klaidinga informacija, kad mūsų komisijos nariai „nusodino“ Rusiją. Pasižiūrėkite, kaip įvertino Latvijos komisijos nariai, – buvo, kas davė dar mažiau balų. Lauras yra teisus – jis prieš nieką neturėjo lankstytis. Kiekvienas vertina pagal savo asmeninį skonį“, – kalbėjo M.Tyla.
Klaidinga informacija, kad mūsų komisijos nariai „nusodino“ Rusiją. Pasižiūrėkite, kaip įvertino Latvijos komisija, – buvo, kas davė dar mažiau balų.
Gyvai „Euroviziją“ stebėjęs prodiuseris papasakojo, kaip rusę P.Gagariną vertino publika – įspūdį jam padarė „Stadthalle“ arenoje susirinkusių žiūrovų reakcija tada, kai P.Gagarina balsų dalybose pirmavo – salė ėmė piktintis, nors ir buvo paprašyta nurimti.
Pasibaigus konkursui M.Tyla bendravo su Rusijos delegacija. Anot jo, pralaimėjusi „Euroviziją“ P.Gagarina neverkė – šypsojosi. Nenusiminė ir delegacijos nariai: tikino suprantą, kad įtakos tam turėjo šalies politika.
Visgi įdėmiau panagrinėjęs balsavimo „Eurovizijoje“ tendencijas M.Tyla iškėlė versiją, kad Lietuva jau seniai vertina Rusiją per kitą prizmę – antai pernai komisija šios šalies atstovui skyrė tik vieną balą, o susumavus su žiūrovų vertinimu Lietuva Rusijai skyrė vos šešis balus.
Lietuvos sprendimas – nuostabus
M.Katkus kalbėjo iš savo varpinės: jis tikino, kad perdėtos P.Gagarinos emocijos scenoje, o ir šalims dalinant balsus, yra viešųjų ryšių strategija.
Kaip reaguoti į tai, kad Rusija naudoja meną propagandai? Manau, kad tai ignoruodama Lietuva pasielgė nuostabiai.
„Pritariu, kad daina yra įspūdinga. Tačiau joje paslėpta žinutė yra aiškiai atpažįstama, – kalbėjo jis. – Kaip reaguoti į tai, kad Rusija naudoja meną propagandai? Manau, kad tai ignoruodama Lietuva pasielgė nuostabiai. Tas šurmulys ir kilo dėl to, kad niekas negalėjo patikėti, jog mes pasielgėme taip nuostabiai.“
M.Katkaus nuomone, išleisti į sceną baltai apsirengusią gražuolę, dainuojančią apie taiką, esamomis aplinkybėmis iš Rusijos pusės yra itin ciniška. „Čia ne daina apie taiką, o daina apie bombardavimą“, – konstatavo jis.
„Bandymas atskirti kultūrinę erdvę nuo šalies politikos visada yra sudėtingas, – kalbėjo jis. – „Eurovizijos“ atveju tai buvo labai aišku: mes supratome, kad Rusijos pasirodymas yra propagandinis, ir tą propagandą perskaitėme.“
Viešųjų ryšių ekspertui antrino D.Skusevičius: „Komisijos balsavimu mes parodėme, kaip Lietuva vertina įvykius, be to, Lietuva prisidėjo prie to, kad kitais metais „Eurovizija“ nevyktų Rusijoje. Tokie yra mūsų laimėjimai. Žinoma, nėra veiksmo be atsako – turbūt tai galioja visose srityse. Gal ir mes ateity būsime taip vertinami, nors taip jau ir dabar yra.“