Patarimai: gėlių kompozicijos balkone

Gėlės balkone / „Fotolia“ nuotr.
Gėlės balkone / „Fotolia“ nuotr.
Šaltinis: Ji24.lt
A
A

Ne kiekvienas gali džiaugtis nuosavu žemės lopinėliu, kurį galima užsodinti įvairiaspalvėmis gėlėmis, tad žydintis balkonas ar terasa – puiki išeitis.

Nors gėlių sodinimas atrodo nesudėtinga užduotis, yra keli patarimai, kurie pravers norintiems ne tik turėti gražiai ir kokybiškai įrengtą gėlių kompoziciją, bet ir šiek tiek pataupyti.

„Gėlės balkone, terasoje ar ant palangės – tarsi artėjančios vasaros, o šiuo metu niekaip neateinančio tikrojo pavasario pranašas. Ir ne tik: tokia vieta gali tapti nuosavu oazės kampeliu namuose ar šeimininko skonio vizitine kortele“, – sako parduotuvių tinklo „Žalia stotelė“ lauko augalų ekspertė Gražina Anusevičienė.

Taip pat skaitykite: Astrologė Lana Kutkytė pataria: palankiausios metų dienos augalams sodinti pagal Mėnulio fazes

– Pats gėlės sodinimo procesas yra žinomas turbūt net ir mažai apie sodininkystę nusimanantiems, tačiau yra subtilybių, kurios užtikrina kokybišką tolimesnį gėlių augimą bei lengvesnę jų priežiūrą. Žinoma, labai svarbu šiame procese užsidegimas bei įdėtos visos galimos pastangos – be šių komponentų sunku tikėtis gero rezultato.

Pasak specialistės, dabar pats metas imtis balkoninių gėlių sodinimo darbų, tad štai keli „auksiniai“ patarimai:

  • Prieš imdamiesi darbų, nuspręskite, kokias gėles norėtumėte auginti. Prieš jas renkantis, reikėtų pasidomėti, kurioje pusėje yra balkonas (rytuose, vakaruose, šiaurėje ar pietuose), kiek jame būna saulės – ne visos gėlės mėgsta kaitrią saulę. Gėlės balkone atrodys gražiau, jeigu rinksitės kelių rūšių gėles: vienas pagrindines, kitas – užpildančias tarpelius.
  • Keli balkoninių gėlių deriniai: saulėtoje pusėje juostuotąsias ir laiptuotąsias pelargonijas galima derinti su šlamučiais, dichondromis, lakišiais, lobelijomis, o pavėsingoje vietoje gerai auga gumbinės ir svyrančios begonijos, fuksijos, sprigės, kurias galima papildyti šlamučiais, dichondromis, taškuonėmis (bakopomis), batatiniais sukučiais (ipomėjomis).
  • Nors darbo su gėlių daigais galbūt ir daugiau, sodinkite juos, o ne jau paaugintas gėles. Įsigijus daigus, reikėtų juos šiek tiek paauginti ir tik tada persodinti į bendrą vazoną ar lovelį su kitomis gėlėmis. Kai kurių daigų kaina yra net 5 kartus mažesnė nei paaugintų gėlių. Tačiau svarbiausia ne vien tik pinigai – juk įdėjus daugiau darbo, žydintis balkonas bus dar mielesnis ir gražesnis.
  • Pigesnės priemonės dar nereiškia, kad sutaupysite. G.Anusevičienė dalijasi pavyzdžiu: išsirinkus brangesnį lovelį, jis bus pagamintas iš tvaresnės medžiagos, todėl tarnaus žymiai ilgesnį laiką, taip pat turės dvigubą dugną, papildomą laistymo sistemą ir pan. Tuo tarpu įsigijus vieną iš pigesnių lovelių, jis neturės nė vieno iš išvardintų privalumų, o šviečiant kaitriai saulei, gali po truputį lydytis, todėl jį keisti reikės kur kas greičiau nei norėtųsi. Kitas pavyzdys – gruntas: norėdami sutaupyti, jokiais būdais nesirinkite paprasčiausios daržo žemės, nes ji yra per sunki daigams ir gali turėti ligų užkratų. Geriausia rinktis balkoninėms gėlėms skirtus substratus ar kompostus, kurie paįvairinti visomis šiems augalams reikalingomis medžiagomis.
  • Tinkamai prižiūrėkite pasodintus gėlių daigus: sodinant reikėtų atsargiai elgtis su šaknimis, jų neužspausti. Didelė klaida, kai nuo daigo šaknų nuimamas jį supantis audeklėlis ir taip sužalojamos šaknys. Jau pasodintus daigus reikėtų laikyti šviesioje, bet ne per karštoje vietoje, laistyti, po 7–10 dienų patręšti organinėmis trąšomis. Persodintus daigus į lauką galima išnešti po šalnų arba, kaip sako liaudies išmintis, – nužydėjus obelims.