Pavargote, sušalote? Eikite į pirtį!

Moteris pirtyje  / Shutterstock nuotr.
Moteris pirtyje / Shutterstock nuotr.
2017-12-09 12:00
AA

Pavargote, sušalote, norite atsipalaiduoti ir išvalyti organizmą? Žygiuokite į pirtį! Tačiau prieš kaitindamasi pasidomėkite, kuri pirtis jūsų sveikatai būtų naudingiausia ir kaip joje elgtis.

Sauna

Prieš kaitindamiesi pasidomėkite, kuri pirtis jūsų sveikatai būtų naudingiausia ir kaip joje elgtis.

Sauna, arba suomiška pirtis, idealiai tinka, jei mėgstate karštį. Oro drėgmė joje siekia vos 5–25 proc., o temperatūra – net 100 laipsnių. Karštis neleidžia organizmui išspinduliuoti šilumos, taigi tokia pirtis itin naudinga pajutus pirmuosius peršalimo požymius, taip pat jei sergate lėtiniu cistitu, artroze, nuolat šąla galūnės. Sauna gerai atpalaiduoja raumenis. Jei yra galimybė, pasikaitinkite po lengvos mankštos, tačiau jei aerobikos treniruotė buvo labai intensyvi, į suomišką pirtį neikite – pernelyg didelis krūvis širdžiai. Sauna spartina medžiagų apykaitą, teikia gerų emocijų. Suomiškoje pirtyje patartina lankytis ne dažniau kaip kas pusantros ar dvi savaites.

Garinė

Rusiškoje, arba garinėje, pirtyje temperatūra kartais siekia ir 90 laipsnių, bet kur kas geriau, kad būtų 50–70 laipsnių. Užtat drėgmė – net 80–100 proc. Pertis tokioje – nemažas krūvis organizmui. Nors prakaitas žliaugte žliaugia, didelė drėgmė neleidžia jam greitai išgaruoti, ir kūnas intensyviai kaista. Garinė pirtis – puiki priemonė norint išsivaduoti nuo celiulito. Pirmiausia gerai išsikaitinkite, kai oda tolygiai įraus (nebus baltų lopų), išsitepkite medumi ir išsivanokite. Į rusišką pirtį reikėtų užeiti 3–4 kartus ir kaitintis ne ilgiau kaip po 10 minučių.

Turkiška

Panaši į rusišką, tik daug švelnesnė. Itin tinka tiems, kuriems sunku ištverti saunos ar garinės pirties karštį. Oro temperatūra turkiškoje pirtyje siekia 45–50 laipsnių, o drėgmė – iki 100 proc. Garas maloniai šildo kūną, atveria poras, atpalaiduoja raumenis, taigi turkiška pirtis – ideali priemonė nuo streso ir šalčio. Be to, šioje pirtyje iš organizmo aktyviai valomi šlakai, spartėja medžiagų apykaita, tad greičiau krinta svoris, o drėgnas, ne per karštas oras naudingas gydantis peršalimo ligas, sinusitą, bronchitą, astmą. Turkiška pirtis – puiki reabilitacijos priemonė po sportinių traumų. Seansas turėtų trukti ne ilgiau nei 20 minučių.

TAIP PAT SKAITYKITE: Namų jaukumą kurkite natūraliais kvėpikliais

Infraraudonųjų spindulių pirtis / Fotolia nuotr.

Infraraudonųjų spindulių

Infraraudonųjų spindulių pirtyje kūną apgaubia maloni, maždaug 40 laipsnių šiluma. Ją skleidžia šilumos įrenginiai, išdėstyti skirtingose kabinos vietose. Infraraudonieji spinduliai per odą prasiskverbia į žmogaus organizmą net iki 4 cm, veiksmingai jį šildo.

Nors šiluma šioje pirtyje yra maloni ir lengvai pakeliama, joje patartina kaitintis ne ilgiau kaip 30 min., paskui palįsti po kontrastiniu dušu. Ji tinka norint sumažinti lengvus patinimus, pavyzdžiui, esant priešmenstruaciniam sindromui. Jei norite, kad po intensyvios treniruotės neskaudėtų raumenų, pasėdėkite infraraudonųjų spindulių pirtelėje. Ji spartina medžiagų apykaitą, skatina prakaitavimą, šlakų pasišalinimą per odos poras.

Lauko

Lietuvoje sparčiai populiarėja ir maudynės malkomis ar kietu kuru kaitinamuose didžiuliuose mediniuose kubiluose, statomuose lauke, po atviru dangumi. Priklausomai nuo dydžio, kubile gali įsitaisyti nuo 3 iki 10 žmonių, vanduo per dvi valandas sušyla iki 40–50 laipsnių. Tokios maudynės yra ne tik smagi ir romantiška pramoga, bet ir gera profilaktinė priemonė nuo gripo, slogos, reumato. Kubile kaitinamasi pusiau gulomis ant suoliukų. Jei vandens temperatūra gana aukšta, verčiau nepanirti iki kaklo – širdies plotas tebūna virš vandens. Po pirties patartina pailsėti, atsigaivinti šaltu vandeniu.

Naudingi patarimai

* Prieš pirtį negalima persivalgyti, bet ir nepatartina į ją eiti tuščiu skrandžiu (tinka lengvi vaisių ar daržovių užkandžiai).

* Nederėtų pertis apsvaigusiai nuo alkoholio, labai pavargusiai, taip pat prieš miegą.

* Karščiausias garas būna pirmasis. Jei nesate pratusi, prieš tai sušilkite šiltame duše ir kaitintis pradėkite sėdėdama ant žemiausio suolo.

* Prieš seansą nesiprauskite muilu ar dušo žele – nuo odos nusiplaus natūralūs riebalai, ji liks visiškai beginklė prieš karštą garą.

* Lankantis pirtyje, itin populiaru įsitrinti kūną medumi su druska. Šie natūralūs produktai naudingi sveikatai: druska atveria poras, o medus pamaitina. Be to, galima naudoti įvairiausius kitokius mišinius (būna pirkti jau paruoštų), tačiau vertėtų patikrinti, ar nesate alergiška jų sudedamosioms dalims. Tinka ir eteriniai aliejai, tereikia į vandenį, pilamą ant akmenų, įvarvinti keletą lašų mėgstamo kvapo aliejaus

Lankantis pirtyje, itin populiaru įsitrinti kūną medumi su druska. Šie natūralūs produktai naudingi sveikatai: druska atveria poras, o medus pamaitina.

Apie vantas

Vantos, kurias naudojame garinėje pirtyje, atlieka dvejopą funkciją: masažuoja kūną ir per odą suteikia organizmui gamtinių medžiagų.

  • Beržinės veikia bronchus, gydo žaizdas.
  • Ąžuolinės reguliuoja kraujospūdį.
  • Kadagių veikia kvėpavimo takus ir stimuliuoja kraujo apykaitą.
  • Šermukšnių gydo radikulitą.
  • Liepų tinka nuo peršalimo.
  • Varnalėšų lapų slopina uždegimus ir nudegimus.

TAIP PAT SKAITYKITE: Esate alergiški karvės pienui? Yra ne viena alternatyva