Salmanas Rushdie – Pavojinga profesija

Salmanas Rushdie / Getty nuotrauka
Salmanas Rushdie / Getty nuotrauka
Šaltinis: Žmonės
A
A

Daugiau nei prieš 30 metų Irane Salmanui RUSHDIE (75) paskelbtas mirties nuosprendis vos netapo tikrove. Tačiau keliolika peilio smūgių gavęs rašytojas nepasiduoda – sėkmingai operuotas jau gali pats kvėpuoti ir kalbėti.

Auka taisosi. Federalinio tyrimų biuro pareigūnai tiria užpuolimą, įvykusį per literatūros vakarą, o prisiekę skaitytojai ir filosofai svarsto – kaip seniai parašyta knyga XXI amžiuje galėjo tapti kruvino pasikėsinimo dingstimi. Įtariamas užpuolikas Hadi Mataras (24) net gimė dešimtmečiu vėliau, nei pasirodė „Šėtoniškos eilės“.

Tačiau pirmosios kartos amerikietis, išeivių iš Libano sūnus, žavisi Iranu, yra artimas šiitų ekstremizmui. O į renginį pateko tiesiog nusipirkęs bilietą – prie salės durų buvo atimami gėrimai ir maistas, ginklų niekas nė neieškojo.

1989-aisiais tuometinis Irano dvasinis lyderis ajatola Chomeinis viešai prakeikė „Šėtoniškas eiles“ ir paskelbė fatvą – mirties nuosprendį, pagal kurį kiekvieno doro musulmono pareiga – nužudyti tikėjimą įžeidusį autorių. Už jo galvą Chomeinis pasiūlė 2,5 milijono dolerių (šiandien suma siekia tris milijonus).

Fanatikams pasirodė, kad alegorinis romanas išjuokia islamą, išgalvota šalis per daug primena Iraną, o pranašas Mohametas vaizduojamas nepatraukliai. Į gatves plūdo minios su transparantais, grasinančiais nužudyti rašytoją. Viešai degintos jo knygos ir atvaizdai. Didžiosios Britanijos ambasada Irane apmėtyta akmenimis ir buteliais su degiuoju skysčiu.