Pažadai, kuriais didžiuositės visus metus
Naujieji metai skatina įvertinti ne tik savo pasiekimus, bet ir įpročius. „Šiais metais aš elgsiuosi kitaip.“ Kasmet mūsų mintyse praskrieja praėjusių metų įspūdžiai: ką patyrėme, ką išmokome, ką supratome. Naujieji metai – puikus laikas permainoms gyvenime, kurios ne tik pakeis mūsų gyvenimo kokybę, bet ir kurs harmoniją aplink.
Geriausias metų pažadas galėtų būti minimalistinio gyvenimo būdo pasirinkimas. Minimalizmu galime vadinti sveiką gyvenimo būdą su optimaliu daiktų skaičiumi. Ir tai nėra griežtas savo poreikių ar komforto ribojimas – tai vidinė laisvė, aplinkos ir estetikos kūrimas atsisakant to, kas gyvenime ne tik nebūtina, bet ir nereikalinga. Kai mažiname nereikalingų daiktų kiekį, ne tik išgryniname pojūtį apie tai, kas yra svarbu, bet ir rūpinamės gamta bei taupome pinigus.
Kai mažiname nereikalingų daiktų kiekį, ne tik išgryniname pojūtį apie tai, kas yra svarbu, bet ir rūpinamės gamta bei taupome pinigus.
Taigi, ką galime pažadėti, kad metų pabaigoje išties savimi galėtume didžiuotis?
1. Keltis anksčiau
Ugdykite įprotį keltis anksčiau, nei esate įpratę, ir pastebėsite, kad dienos metu spėsite padaryti kur kas daugiau. Ankstyvas kėlimasis padidins produktyvumą ir pasitikėjimą savimi.
2. Valgyti mažiau mėsos
Populiarėjančios vegetarizmo, veganų ar žaliavalgių diskusijos apie maisto kultūrą skatina susimąstyti – kiek gamtos resursų reikia, kad maistas atkeliautų iki mūsų stalo. Mėsa yra brangus produktas. Negana to, šviežia mėsa ir sūris yra du pagrindiniai CO2 emisiją skatinantys produktai. Žinoma, nebūtina visiems tapti vegetarais, tačiau užuot mėsą valgę kiekvieną dieną, mėsiškus produktus valgykime vieną ar du kartus per savaitę.
3. Rinktis vietinius, sezoninius vaisius ir daržoves
Globalizacija suteikė galimybę plėsti prekių ir maisto pasirinkimo įvairovę, tačiau nulėmė ir naujas problemas — padidėjo transporto priemonių išmetamų dujų tarša, bendruomeniškumo nykimas, naujų susirgimų/alergijų atsiradimams. Kasdien valgykime daugiau vietinių vaisių ir daržovių, nes jie yra šviežesni, turi mažesnį neigiamą poveikį aplinkai, remia vietinę ekonomiką.
Taip pat skaitykite: 35 būdai, padėsiantys atsikratyti išsipūtusio pilvuko
4. Važiuoti dviračiu
Minant pedalus dirba visi kūno raumenys (skirtingai nei vairuojant automobilį), dėl nuolatinio sportinio krūvio atrodysite ne tik jaunesni, bet ir žvalesni.
5. Metai be naujos elektronikos
Ketinate įsigyti naujausio modelio telefoną ar kompiuterį? Elektronikos pardavimai auga kiekvienais metais. Padarykite metų pertrauką ir pažadėkite nepirkti naujos elektronikos, nebent senoji visiškai neveikia.
6. Rūšiuoti, mažiau pirkti
Jūs greičiausia turite skirtingas rūšiavimo dėžes, tačiau šiukšlių kiekis namuose vis auga. 2016 metais pažadėkite: mažiau pirkti ir pakartotinai naudoti tai, ką galima pritaikyti dar kartą. Ūkininkų krautuvėlėse, turguose, kai kuriuose prekybos centruose birius produktus pakuokite į atsineštą daugkartinę tarą. Taip apsipirkti yra ne tik greičiau, bet ir patogiau – namuose nereikės rūšiuoti didelio kiekio pakuočių, sumažės šiukšlių kiekis.
7. Praleisti daugiau laiko gamtoje
Grynas oras organizmui padeda geriau pasisavinti deguonį, o graži aplinka – atsipalaiduoti. Įrodyta, kad streso hormonas, kurį gamina žmogaus organizmas, gali būti slopinamas tik fiziniu krūviu, todėl pasivažinėjus dviračiu jausitės ne tik fiziškai energingesni, bet ir emociškai stabilesni. Norintys pailsėti gamtoje kiekvieną savaitgalį gali rinktis vis kitokias pramogas: pasivaikščiojimą miške, paukščių, šikšnosparnių stebėjimą, istorinių vietų lankymą, keliones baidarėmis ir kt. Kad ir kaip ten būtų, tam, atgautumėte jėgas ir kokybiškai pailsėtumėte gamtoje, galime pradėti jau nuo šio savaitgalio čia, Lietuvoje.
8. Namai be chemijos
Švarindami namus naudojame valymo priemones, kurios gali sukelti neigiamą poveikį žmogui ir aplinkai. O juk paprasčiausia soda, citrina ir actas – pačios geriausios valymo priemonės. Negana to, jos padeda sutaupyti, yra saugios mūsų sveikatai, efektyvios ir draugiškos aplinkai.
Taip pat skaitykite: Baltoji magija: 40 būdų panaudoti sodą buityje
9. Pirkti mažiau, perdovanoti
Pirkdami mažiau išleisime mažiau. Tačiau jei daiktas mums daugiau nebereikalingas, ugdykime įprotį rūbus, vaikų žaislus, netinkančius riedučius ar baldus neatlygintinai atiduoti žmonėms, kuriems jie suteiks daug džiaugsmo.
10. Metai be plastikinių maišelių
Išmesti plastikiniai maišeliai savo spalvomis ir maisto kvapu vilioja gyvūnus ir paukščius. Taip ne tik teršiama aplinka, bet ir žalojami gyvūnai. Medžiaginius maišelius visuomet turėkime po ranka: automobilyje, namuose, rankinėje ar patogioje namų vietoje (pvz., prie durų), taip jų niekada nepamiršime, taupysime pinigus ir tausosime gamtą.