Pažįstama iki dantų skausmo: įdomybės apie odontologus ir dantis
Popieriaus lapas / Shutterstock nuotr.
Šaltinis: Ji24.lt
A
A
Šiandien į odontologo kabinetą einame be baimės jausmo ir nebebraukiame nuo kaktos žliaugiančio prakaito, kai dantų gydytojas ruošiasi gręžti dantį. Tačiau kuo jie ypatingi istorijos puslapiuose? Ir ką įdomaus galima sužinoti apie jų darbo objektą – dantį?
- Jau nuo seniausių laikų žmonijai žinomi dirbtiniai dantys. Mokslininkai senovės egiptiečių žandikauliuose rado dantų, pagamintų iš žvėrių kaulų.
- Pamėginkite spėti, kiek seniausiam dančiui pasaulyje metų? Ogi 9000! Archeologai rado jį Pakistane ir ištyrę nustatė, kad šis dantis – dar iš neolito amžiaus. Po atliktų tyrimų paaiškėjo, kad prie visų vienuolikos žmonių, kurie Pakistane buvo rasti palaidoti, rankas buvo pridėjęs dantų gydytojas.
- Puikiai žinome, kad per gyvenimą žmogui dukart keičiasi dantys: iš pradžių atsiranda 20 pieninių, paskui 32 nuolatiniai dantys. Pavadinimą „pieniniai dantys“ sugalvojo Hipokratas, mat jis buvo įsitikinęs, kad pirmieji vaiko dantukai formuojas būtent iš pieno.
- Jau X a. būta pirmųjų bandymų persodinti dantį. Šiuos laurus reikėtų atiduoti prancūzų gydytojui Ambroise’ui Pare: princesei jis persodino dantį, paėmęs jį iš vienos jos tarnaitės.
- Ar žinojote, kad anksčiau protezų gamyba būdavo ne odontologų, o juvelyrų prerogatyva?
- Pirmasis JAV prezidentas George’as Washingtonas, kuris, beje, neturėjo savo dantų, be galo kruopščiai rūpinomis savo šešių arklių dantimis – kasdien būdavo apžiūrimi ir valomi jų dantys.
- Iki XIX a. buvo išrasta technologija keraminiams dantims gaminti. Kaip medžiaga dantų protezams buvo naudojami kareivių, kritusių mūšio lauke, dantys. Po JAV pilietinio karo anglų odontologai jų gaudavo net sklidinas statines.
- Mao Dzedunas, kaip ir dauguma to meto kinų, atsisakydavo valytis dantis. Vietoj šio veiksmo jis praskalaudavo burną arbata ir pakramtydavo arbatos lapelių. „Kam reikia valyti dantis? Argi tigras kada nors tai darydavo?“ – sakydavo jis.
- Senovės Graikijoje buvo tikima, kad dantis skauda tik tiems žmonėms, kurie meluoja.
- Dar prieš keletą amžių japonų odontologai dantis raudavo plikomis rankomis.
- Pasaulyje visiems gerai žinoma Colgate dantų pastos kompanija buvo susidūrusi su kliūtimis populiarindama savo produkciją ispaniškai kalbančiose šalyse. Kodėl? Nes ispanų kalboje žodis colgate nuskamba kaip posakis „eik ir pasikark“.
- XVII a. žymus prancūzų chirurgas-odontologas Pierre’as Fauchard’as išrado pirmąją odontologinę konstrukciją, tiksliau – tai buvo plokščia metalo juostelė, tvirtinama prie dantų siūlu. Taip pat jis pirmasis išrado auksinę dantų karūnėlę. Beje, P. Fauchard’as gydė tokius žymius žmones kaip Prancūzijos karalių Liudviką XV, Jeaną Jacque’ą Russo.
- Dantų gydymu seniau paprastai užsiimdavo kirpėjai.
- Iš pradžių odontologų profesija buvo tik vyrų privilegija. Moterys teisę dirbti dantų gydytojomis išsikovojo tik 1867-aisiais. Pirmoji moteris odontologė – amerikietė Lucy Hobbs Taylor.
- 1816 m. vienas aristokratas už 4 650 JAV dolerių įsigijo dantį, kuris priklausė britų mokslininkui Isaacui Newtonui, ir juo papuošė savo žiedą. Dar visai neseniai šis dantis buvo laikomas brangiausiu pasaulyje. Dabar šis titulas atitenka atlikėjo Johno Lennono dančiui. 2011 m. lapkričio 5 d. už jį nepagailėta net 31 000 JAV dolerių.
- Visi žino, kad elektros kėdė vadinama Thomo Edisono elektros kėde, bet tuo pačiu metu tokią pačią kėdę išrado ir odontologas Albertas Southwickas. Tačiau jis savo išradimą norėjo skirti kitam tikslui: elektros srove, tiekiama į odontologo kėdę, jis ketino balinti dantis.
- Gera žinia norintiesiems numesti svorio! Pasak japonų atliktų mokslinių tyrimų, žmonės, kurie triskart per dieną valosi dantis, rečiau susiduria su antsvorio problema.
- Į keraminius dantų protezus dedama šiek tiek urano. Kam? Pasirodo, be jo keraminiai dantys tiesiog įgautų žalsvą atspalvį.
- Iš visų gydytojų chirurgai ir odontologai jaučia didžiausią potraukį alkoholiui.
- Vasario 9-oji – Tarptautinė odontologų diena. Būtent šią dieną katalikai pagerbia mergelę kankinę Apoloniją, gyvenusią III amžiuje. Ji tapo patraukliu odontologus vienijančiu simboliu. Kankinimais šią įtakingo Aleksandrijos valdininko dukrą norėta priversti išsižadėti Kristaus tikėjimo. Kankinant Apoloniją, buvo naudojamos ir dantų replės. Galiausiai ji buvo pasmerkta mirčiai – nuspręsta merginą sudeginti ant laužo. Apolonija pati įžengė į ugnį. Ilgą laiką buvusi dantų skausmą kenčiančiųjų globėja, XVIII a. šv. Apolonija Pierre’o Fauchard’o dėka tapo odontologų globėja. Tikima, kad jei garsiai ištariama frazė „Šventa Apolonija!“, dantų skausmas pamažu ima malšti.
- Prancūzijoje mokslininkai rado maždaug I a. gyvenusios moters žandikaulį su metaliniais implantais viršutinėje žandikaulio dalyje.
- Prancūzijos karaliaus Liudviko XI laikais aristokratės buvo įsitikinusios, kad raukšlės jų veide atsiranda dėl intensyvaus maisto kramtymo. Kad ilgiau išliktų jaunos, jos maitindavosi tik sriubomis. Istorija taip pat nepamiršo atvejo, kai viena kurtizanė Alexandre’o Dumas sūnui atskleidė baltų dantų paslaptį: „Reikia daugiau meluoti, nes nuo to puikiai bąla dantys.“
- Gal nutuokiate, koks pavojingiausias sportas dantims? Ogi ledo ritulys! 68 proc. profesionalių ledo ritulininkų per rungtynes yra netekę bent po dantį.