Pekine penktadienį įvyko žiemos olimpinių žaidynių atidarymo ceremonija, Kinijai užbaigiant įtemptą pasiruošimo šiam renginiui etapą, aptemdytą susirūpinimo dėl žmogaus teisių padėties šalyje ir COVID-19 pandemijos.
Pekinas tapo pirmuoju miestu, kuriame bus įvykusios ir vasaros, ir žiemos olimpinės žaidynės. Atidarymo ceremonija vyksta įmantrios architektūros stadione, pramintame „Paukščio lizdu“ („Bird's Nest“), kuris buvo pastatytas 2008 metų Pekino vasaros olimpiadai.
Atidarymo ceremonijoje dalyvavo Kinijos prezidentas Xi Jinpingas, kuriam vadovaujant šalis perėjo prie dar kategoriškesnės politikos negu buvo prieš 14 metų.
Xi Jinpingas, oficialiai paskelbęs žaidynes atidarytomis, stebėjo ceremoniją su daugiau kaip 20 pasaulio lyderių, įskaitant Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną, su kuriuo anksčiau penktadienį jis surengė derybas.
Tačiau Jungtinės Valstijos ir daugelis kitų Vakarų šalių šioje ceremonijoje nedalyvauja, paskelbusios diplomatinį boikotą.
Tiek Kinijos, tiek Rusijos santykiai su Vašingtonu yra smarkiai pašliję. Tačiau Europoje didėjant įtampai dėl rusų pajėgų telkimo Ukrainos pasienyje, V.Putinas pasidžiaugė „išties beprecedenčiais“ ryšiais su jį priėmusia šalimi.
Jungtinės Valstijos, Jungtinė Karalystė, Kanada ir Australija yra tarp valstybių, paskelbusių diplomatinį boikotą žaidynėms dėl Pekino požiūrio į žmogaus teises – ypač Sindziango regione gyvenančių musulmonų uigūrų mažumos atžvilgiu.
Atletai iš boikotą paskelbusių šalių vis tiek varžysis iki vasario 20 dieną vyksiančiose žaidynėse. Olimpiada vyksta „uždarame burbule“, imantis itin griežtų priemonių užkirsti kelią koronaviruso plitimui.
Kai kurie žiūrovai atidarymo ceremoniją stebėjo 90 tūkst. vietų turinčiame „Paukščių lizde“. Tačiau tikslus dalyvių skaičius lieka nežinomas, o dėl pandemijos bilietai, kaip ir į olimpines varžybas, plačiajai visuomenei nebuvo parduodami.
Šou pagrindinis organizatorius yra garsus kinų kino režisierius Zhang Yimou, kuris buvo atsakingas ir už 2008 metų fejeriją Pekine.
Zhangas Yimou žadėjo „visiškai naujovišką“ ceremoniją, bet pripažino, kad dėl pandemijos ir šalčio ji bus mažesnio masto negu vasaros žaidynės Kinijos sostinėje. Tose grandioziškose iškilmėse dalyvavo 15 tūkst. artistų, tokių kaip operos dainininkai, akrobatai ir būgnininkai.
Pekino žiemos olimpinių žaidynių atidarymo ceremonijoje Lietuvos vėliavą nešė dailiojo čiuožimo pora Paulina Ramanauskaitė ir Deividas Kizala.
„Kadangi šalies vėliavą jau antrose olimpinėse žaidynėse neš sportininkas ir sportininkė, nusprendėme ir patikėti trispalvę tiems, kurie Lietuvai atstovaus kaip komanda. Olimpinių žaidynių atidarymo ceremonija paprastai gana varginanti. Kadangi pirmasis poros pasirodymas – už daugiau nei savaitės nuo atidarymo, tikime, kad jie spės atsikvėpti.
Paulina ir Deividas – jauni ir perspektyvūs sportininkai, kuriems Pekino žaidynės bus neįkainojama patirtis. Neabejoju, kad varžybose jie atiduos visas jėgas, o šalių parade išdidžiai neš trispalvę“, – sakė olimpinė čempionė, LTOK prezidentė Daina Gudzinevičiūtė.
Poroje P.Ramanauskaitė ir D.Kizala čiuožia dvejus metus. Pekino žiemos olimpinėse žaidynėse jie pasirodys vėliausiai – ritminio šokio programą atliks vasario 12 dieną 13 val. Lietuvos laiku.
„Nešti Lietuvos vėliavą olimpinių žaidynių atidarymo ceremonijoje visos delegacijos, visos olimpinės rinktinės vardu mums yra didžiulė garbė. Tai suteikia begalinės motyvacijos ir stiprybės. Esame dėkingi, kad ši svarbi misija buvo patikėta mums”, – sakė sportininkai.
Žiemos olimpinės žaidynės Kinijoje vyks trijose zonose: Pekine, Jančinge ir Džangdziakou. Šokėjų ant ledo pora – vieninteliai apsistosiantys Pekine.
Šį kartą žaidynėse dalyvaus apie 3 tūkst. atlikėjų, o jų pasirodymuose, be kita ko, bus skirta dėmesio „aplinkosaugos ir mažo anglies dioksido išmetimo“ temoms.
„Pasibaisėtinos“ pozicijos
Tačiau kai kurie ekspertai abejoja Kinijos teiginiu, kad žaidynės bus „žalios“, nes jos vyksta vienoje sausiausių šalies vietovių ir ant kone visiškai dirbtinio sniego.
Nerimą kelia ir kitos aplinkybės: pavyzdžiui, kai kurios Vakarų valstybės perspėja savo atletus dėl stebėjimo ir pavojaus sulaukti problemų išsakius antikiniškų komentarų ar kitaip išreiškus protestą prieš vietos valdžią.
Britų akrobatinis slidininkas Gusas Kenworthy vis dėlto pareiškė nebijantis būti nutildytas ir pavadino Kiniją „netinkama“ būti varžybų šeimininke.
„Nemanau, kad kuriai nors šaliai turėtų būti leista rengti žaidynes, jei ji laikosi pasibaisėtinų žmogaus teisių pozicijų“, – sakė jis transliuotojui BBC.
Ketvirtadienį prie Tarptautinio olimpinio komiteto būstinės Šveicarijos Lozanoje žygiavo apie 500 tibetiečių. Mažesnės demonstracijos vyko Los Andžele ir San Fransiske.
Be to, didelę grėsmę žaidynėms kelia COVID-19. Dėl šios priežasties beveik 3 tūkst. atletų ir dešimtys tūkstančių pagalbinių darbuotojų, savanorių bei žiniasklaidos atstovų buvo atskirti nuo likusių Pekino gyventojų.
Kinija, kur 2019 metų pabaigoje buvo pirmąkart aptiktas pandemininis koronavirusas, nacionaliniu mastu vykdo griežtą „nulinės COVID-19 tolerancijos“ politiką. Tokio pat požiūrio laikomasi ir per žaidynes: visi izoliuotoje teritorijoje esantys žmonės kasdien testuojasi ir privalo nuolat dėvėti kaukę.
Kol kas šiame „burbule“ užregistruota jau daugiau nei 300 užsikrėtimo atvejų. Kiek susirgo atletų, neskelbiama.
„Visų širdyse“
Kitaip nei 2008-aisiais, kai vyko didžiulė nacionalinio pasididžiavimo kupina šventė, šį kartą vietos gyventojų entuziazmas dėl olimpiados yra pastebimai nuosaikesnis. Dėl COVID-19 įvesti suvaržymai reiškia, kad dauguma kinų atidarymo ceremoniją stebi iš namų.
Tiems, kam pasisekė ceremonijoje dalyvauti asmeniškai, nurodyta visą laiką būti su kauke ir sėdėti per kelias vietas vieniems nuo kitų.
31 metų Yin Rui vienoje sostinės gatvių sakė nekantraujanti įsitaisyti prie savo televizoriaus.
„Net jei sėdi namuose, žmonės sveikins olimpiadą“, – naujienų agentūrai AFP sakė ji ir pridūrė, kad „entuziazmas išlieka visų širdyse“, net jei žaidynės vyks už aukštų tvorų ir beveik nedalyvaujant publikai.
Tuo metu dailiojo čiuožimo varžybos prasidėjo itin populiaraus JAV sportininko Nathano Cheno rimtu iššūkiu dabartiniam čempionui japonui Yuzuru Hanyu – komandinių vyrų vienetų varžybų trumposios programos rungtyje amerikietis pademonstravo geriausią asmeninį rezultatą.
Šie du čiuožėjai nekantriai laukiamose vyrų vienetų varžybose, prasidėsiančiose antradienį, varžysis dėl olimpinio aukso.
Fotogalerija: