Penki žingsniai, kaip gauti energijos dozę, kai speigas kausto kaulus

Šią žiemą gyventojams tenka šalti ne tik pakeliui į darbą, bet kartais ir darbe. / Andrejs Strokins BFL/F64 nuotr.
Šią žiemą gyventojams tenka šalti ne tik pakeliui į darbą, bet kartais ir darbe. / Andrejs Strokins BFL/F64 nuotr.
Šaltinis: 15min.lt
A
A

Žadintuvas čirškia jau penktą kartą, bet nėra jėgų išsiristi iš lovos. Darbe limpa akys, o kava tik trumpam suaktyvina pavargusias smegenis. Kur rasti piliulę, kuri staiga užvestų energijos varikliuką? Tokio vaisto nėra. Teks perkratyti dienotvarkę, valgiaraštį ir sudaryti veiksmų planą.

1 žingsnis – miegas

Miego trūkumas neigiamai veikia savijautą, silpnina imunitetą ir kenkia grožiui, tad netrumpinkite įprasto poilsio laiko (nesvarbu, tai šešios, aštuonios ar dešimt valandų per parą). Kasdien reikėtų gultis ir keltis tuo pačiu metu. Jei mėgstate snūstelėti rytą suskambėjus žadintuvui, eikvojate energiją! Pervargus sunku ne tik pabusti, bet ir užmigti. Patarimų, kaip įveikti nemigą, yra daug: pasivaikščioti, išgerti raminamosios arbatos, pagulėti vonioje, pasimylėti, susirasti nuobodžią knygą užsienio kalba, pasiklausyti ramios muzikos...

2 žingsnis – maistas

Ką dedi į burną, taip ir jautiesi. Jei valgote per daug arba per mažai, atsainiai renkatės maistą, gresia energijos stygius. Kad netrūktų jėgų, nebūtina laikytis ypatingos dietos – pakanka paisyti sveikos mitybos principų. Pagal dienotvarkę galite pasirinkti, valgyti tris kartus per dieną didesnėmis porcijomis ar penkis kartus po mažiau.  

Riebūs patiekalai ir saldūs gėrimai lemia cukraus kiekio smegenyse svyravimą: staiga pajuntate energijos antplūdį, bet po valandos vėl tampate alkani bei apsnūdę. Riebus maistas lėtina mąstymą, sunkina virškinimo sistemos veiklą. Turbūt esate tai patyrę: po sočių valgių norisi galvoti ne apie darbą, o apie popiečio miegą.

Tie, kurie žiemą laikosi dietos, apskritai turėtų stokoti energijos. Kad lieknėjimo procesas būtų lengvesnis, o nukritus kilogramams ir pačios nenusiristumėte nuo laiptų, nebadaukite, rinkitės kokybiškus produktus, vartokite vitaminus.

Ar šiandien gėrėte vandens? Kai organizmui maža skysčių, sausėja gleivinė, kamuoja raumenų spazmai, skauda galvą, sutrinka virškinimas, širdies veikla. Medikai teigia, kad vandens trūkumas sukelia nuovargį ir mieguistumą, – juk jis palaiko gyvybines funkcijas, padeda šalinti toksinus ir šlakus, spartina medžiagų apykaitą. Tarp kitko, ne tik karštis, bet ir šaltis skatina dehidrataciją, tad norint papildyti energijos atsargas vanduo yra būtinas.

Tinka ir tonizuojamosios arbatos – jas gerdami lengvai sumažinsite kavos kiekį, bet jausitės žvalūs.       

3 žingsnis – papildai

Įkrauti organizmo elementus padeda ir specialūs preparatai. Tai nėra stebuklingos piliulės, bet drauge su kitomis priemonėmis stiprina ir žvalina organizmą.

Jūrų dumbliai. Juose daug biologiškai aktyvių medžiagų, pektinų, baltymų, angliavandenių, vitaminų A, C, D ir B grupės, karoteno, jodo, mineralinių kalio druskų – iš viso apie 40 organizmui būtinų mikroelementų. Jūrų dumbliai stiprina imuninę sistemą, saugo nuo įvairių ligų.

Spirulina platensis (melsvieji dumbliai). Baltymų turi net tris kartus daugiau nei mėsa, taip pat 18 organizmui būtinų aminorūgščių, nemažai mikro- ir makroelementų, vitaminų (ypač B12), beta karoteno, nukleorūgšties, fermentų ir kt. Stiprina nervų sistemą, balansuoja žarnyno mikroflorą ir medžiagų apykaitą, šalina iš organizmo nuodingas medžiagas, normalizuoja cholesterolio kiekį kraujyje, gerina kepenų veiklą.

Bičių produktai irgi praverčia kovojant su nuovargiu bei apatija. Tik pasitikrinkite, ar nesate jiems alergiški.

Magnis yra gyvybiškai svarbus žmogaus organizmui. Medikai šio mikroelemento skiria, kai jaučiamas nuolatinis fizinis ir protinis nuovargis, kamuoja galvos skausmas, pablogėja atmintis, dėmesio koncentracija, atsiranda nervingumas, širdies skausmai, raumenų spazmai.

Kalis reikalingas raumenims ir nervų sistemai, reguliuoja širdies ritmą, organizmo skysčių balansą, padeda įveikti nuovargį, silpnumą, normalizuoja kraujospūdį.

Ženšenis didina gyvybingumą, stiprina imuninę sistemą, gerina atmintį, mažina nuovargį, reguliuoja medžiagų apykaitą, gydo nemigą, lėtina senėjimo procesą. Vis dėlto preparatus su ženšeniu reikia vartoti atsargiai ir būtinai pasitarus su gydytoju.


4 žingsnis – sportas

Energija, kurios trūkumą jaučiate, yra kaupiama būtent sportuojant! Ką sako tie, kurie pradeda reguliariai treniruotis? „Jaučiuosi lengvesnis, energingesnis, darbingesnis. Specialistai teigia, kad rytinės mankštos mėgėjai stropiau laikosi režimo, be to, gauna jėgų visai dienai. Sportuojantys vakarais rizikuoja, kad treniruotę iš dienotvarkės išstums nenumatyti reikalai, kai kam pasimankštinus sunku užmigti arba kamuoja alkis.
Be to, kur kas geriau sportuoti kasdien po 30–45 minutes nei kartą per savaitę kelias valandas.

5 žingsnis – malonumai

Vandens pramogos, pirtys, specialios SPA procedūros ne tik puoselėja išvaizdą, bet ir padeda užmiršti rūpesčius, atsipalaiduoti, pasisemti jėgų. Daugelis pamėgo sveikatinimosi savaitgalius, po kurių grįžta į darbą kupini energijos.

Pirtis – puiki priemonė atsikratyti nuovargio ir blogos nuotaikos. Šiluma maloniai veikia visą kūną, o šylant vidaus organams spartėja jų aprūpinimas deguonimi bei maisto medžiagomis. Kaitinantis mažėja dirglumas, slūgsta emocinė įtampa, išsimaudžius pagerėja miegas.

Masažas. Būtent jo labiausiai trokšta nuvargintas kūnas ir nualintas protas. Ši procedūra atpalaiduoja raumenis, stimuliuoja kraujo ir limfos apytaką, aktyvina prakaito ir riebalinių liaukų veiklą, mažina emocinę įtampą, padeda atgauti jėgas.

Kartais energijos suteikia ir patys paprasčiausi dalykai: smagi muzika, pasisėdėjimas su gerais draugais, netgi raudoni drabužiai. O gal viskas priklauso tik nuo požiūrio: esate įpratę zirzti dėl darganos, tamsos ir nuovargio ar daugiau šypsotis, rasti laiko pasimankštinti, vakare prie žvakių su namiškiais išgerti kvapios arbatos? 

Jos visada atrodo žvalios ir puikiai nusiteikusios. Iš kur šios garsios moterys semiasi jėgų ir kaip kovoja su žiemišku nuovargiu?

***

Patarimai paimti iš žurnalo „Laima“.