Per ankšta avalynė: prasitampys ar greičiau sužalosime pėdas? Komentuoja ortopedas

Raudoni aukštakulniai / „Fotolia“ nuotr.
Raudoni aukštakulniai / „Fotolia“ nuotr.
Šaltinis: Ji24.lt
2016-12-14 19:04
AA

Tikriausiai ne vienas iš mūsų kažkada esame nusipirkę šiek tiek per ankštus žieminius batus. Dar parduotuvėje pajutę, kad tvirtos odos batai veržia, dažnai numojame ranka tikėdamiesi, kad šie prasitampys. Tačiau gydytojas ortopedas tokias mintis veja šalin: „Nepirkite avalynės, kuri parduotuvėje nors kiek spaudžia: per tą laiką, kol ją pratampote, rimtai sužalojate pėdas“.

„Vaikščiojant su per ankštais batais, pėdos pirštai didele jėga yra mechaniškai deformuojami. Taip išsivysto plaktukinė antrojo, trečiojo, ketvirtojo arba penktojo kojos pirštų vieno ar abiejų sąnarių deformacija. Tai reiškia, kad pirštai susilenkia per tarppirštakaulinius sąnarius ir ilgainiui tokioje padėtyje, kuri primena plaktuko formą, sustingsta.

Gintautas Pocius / Asmeninio archyvo nuotr.

Tokia pirštų padėtis sukelia skausmą ir paraudimą deformuotoje dalyje avint net patogią avalynę, o ilgainiui vystosi nuospaudos, uždegimas, patinimas. Ką jau kalbėti apie tai, kad neestetiškai atrodančios pėdos šiltuoju metų laiku neleidžia nešioti net atviros avalynės“, – aiškina klinikos „Grožio chirurgija“ ortopedas traumatologas Gintautas Pocius.

Anot gydytojo ortopedo, plaktukinių pirštų deformacijos vystymuisi įtakos gali turėti ne tik per ankštų batų avėjimas, bet ir kiti veiksniai, pavyzdžiui, kitokio pobūdžio pėdų deformacijos, inervaciniai sutrikimai arba traumos, kurių metu patiriami pėdos pirštų lūžiai ar sausgyslių pažeidimai.

TAIP PAT SKAITYKITE: 30 gudrybių, palengvinančių buitį

Ką daryti pajutus pirmuosius požymius?

Pajutus pirmuosius besivystančios plaktukinių kojos pirštų deformacijos požymius, ortopedas ragina jų neignoruoti ir skubėti spręsti problemą, kol jos eigą dar įmanoma pristabdyti konservatyviais gydymo metodais. Pirmieji besivystančios plaktukinių kojos pirštų deformacijos požymiai yra pats savaime linkstantis pėdos pirštas ar skausmas bei trintis piršto viršuje nešiojant įprastą avalynę.

„Ankstyvoje stadijoje, kol piršto sąnariai dar nėra sustingę, pacientas gali pats sau padėti konservatyviomis gydymo priemonėmis. Šiame etape patartina neavėti bato priekyje siaurėjančios avalynės ir avalynės aukštu kulnu, o kasdien avimiems batams pritaikyti įdėklus su išilgai ir skersai suformuotais skliautais.

Taip pat rekomenduojama patiems masažuoti ir mankštinti besideformuojančius pirštus, stengiantis juos ištiesinti. Na ir galiausiai, specializuotose ortopedinių priemonių parduotuvėse galima įsigyti specialų silikoninį piršto laikiklį, kuris vaikštant neleis kilti pirštui ir sumažins trintį avalynėje“, – pataria G.Pocius.

Kai konservatyvus gydymas nebėra veiksmingas

Tačiau gydytojas visada pabrėžia, kad konservatyvios priemonės pėdų deformacijos dažniausiai neišgydo, tik pristabdo jos eigą ir palengvina simptomus. Kuomet problemų nepavyksta išspręsti tokiu gydymu arba deformacija yra negrįžtama, vienintelis sprendimas – chirurginė operacija.

„Operacija yra neišvengiama, kai žmogus skundžiasi skausmu ir diskomfortou avėdamas standartinę avalynę. Jei pacientas kreipiasi tokioje stadijoje, kai pirštas dar nėra sustingęs, atliekame sausgyslių prailginimo ar perkėlimo operacijas, tačiau esant sąnario sustingimui, atliekama deformuoto sąnario uždarymo operacija“, – sako G. Pocius.

Po operacijos pacientas tą pačią dieną su specialiu įtvaru gali minti ant kulno, o toks režimas tęsiasi apie mėnesį laiko. Jei operacijos metu pirštas fiksuojamas kauline vielute, praėjus mėnesiui po operacijos, ji yra pašalinama. Tuo tarpu paciento darbingumas ribojamas maždaug penkias–septynias savaites, o grįžti į aktyvų fizinį gyvenimą galima ne anksčiau, kaip praėjus dviems su puse mėnesių po operacijos.

Batus pirkite vakare

Paprašytas išskirti pagrindines plaktukinių pėdos pirštų deformacijos prevencines priemones, ortopedas traumatologas sutinka, kad dalis veiksnių yra sunkiai kontroliuojami. Pavyzdžiui, mes patys negalime apsisaugoti nuo inervacijos sutrikimų arba išvengti traumų. Tačiau mes tikrai galime pasirinkti tinkamą avalynę.

TAIP PAT SKAITYKITE: Ortopedas traumatologas Gintautas Pocius: „Iššokęs pėdos kauliukas – ne tik estetinė problema“

„Batų kulnas neturėtų būti aukštesnis nei penki centimetrai, o jų priekyje turi likti pakankamai vietos pirštams. Taip pat priminsiu seną taisyklę – batus reikia pirkti po pietų arba vakare, nes tokiu metu pėda būna šiek tiek patinusi.

Nusipirkę batus ryte, tikėtina, kad vėliau pajusite, jog jie yra ankštoki. Ir svarbiausia – nepirkite batų, kurie nors kiek spaudžia parduotuvėje – greičiau pėda deformuosis nei jie išsitampys“ – įspėja G.Pocius.