Per naktį surinkti 2500 parašų, raginančių užtikrinti galimybę nutraukti nėštumą karantino metu
Trečiadienį internete pasirodė kreipimasis #NeMinistroReikalas, raginantis užtikrinti galimybę nutraukti nėštumą karantino metu. Per naktį kreipimąsi palaikė daugiau nei 2500 Lietuvos gyventojų. Sveikatos apsaugos ministerija patikslino, kad nėštumo nutraukimo procedūra per karantiną ir toliau atliekama įstaigose, teikiančiose ginekologijos stacionarines paslaugas.
Pasipiktinimas kilo, kai komentuodamas galimus sutrikimus, teikiant nėštumo nutraukimo paslaugą karantino metu, sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga trečiadienį pareiškė: „Gal tai būtų tinkamas momentas persvarstyti tokį apsisprendimą“.
Kreipimesi, kurį inicijavo Lietuvos žmogaus teisių centras ir Lygių galimybių plėtros centras, griežtai smerkiamas toks ministro pasisakymas. Anot organizacijų, tik moterys, nusprendusios nutraukti nėštumą, geriausiai žino savo gyvenimo aplinkybes, tad ne ministro reikalas yra nuspręsti už jas.
Kreipimąsi autoriai iliustravo ironiška nuotrauka: joje spaudos konferencijos Vyriausybėje metu pavaizduotas A. Veryga, ant tribūnos, prie kurios stovi ministras, uždėtas užrašas „#NeMinistroReikalas Moters kūnas = Moters apsisprendimas“.
„Reprodukcinės teisės – lakmuso popierėlis, rodantis tikrąjį požiūrį į moteris. Akivaizdu, Lietuvoje politikai jų nelaiko veiksniais, mąstančiais žmonėmis, kurie geba priimti savarankiškus sprendimus. Moterų kūnai, panašiai kaip vergovės, baudžiavos laikais, tebelaikomi galią turinčiųjų nuosavybe, kurie jaučiasi turį teisę spręsti, kaip turi būti eksploatuojamos reprodukcinės šių kūnų funkcijos net prieš pačių moterų valią. Ar moterys Lietuvoje tikrai gyvena XXI a.?“, – apibendrina lygių galimybių ekspertė Margarita Jankauskaitė.
Kreipimąsi dar galima pasirašyti iki sekmadienio vakaro, pirmadienį kreipimąsis bus išsiųstas Vyriausybei ir sveikatos apsaugos ministrui A. Verygai.
Procedūra ir toliau atliekama
A. Verygos patarėja Lina Bušinskaitė trečiadienį patikslino, kad nėštumo nutraukimo procedūra ir toliau atliekama įstaigose, teikiančiose ginekologijos stacionarines paslaugas.
Tai jokiais būdais nėra draudimas ar bandymas prisidengiant karantinu neleisti moterims pasirinkti.
„Karantino laikotarpiu abortai priskiriami prie tų stacionarinių procedūrų, kurias tenka atlikti ir dėl medicininių indikacijų ir jų atlikimas sąlygotas riboto termino. Kaip ir įprastai, jas teikia gydymo įstaigos, teikiančios ginekologijos stacionarines paslaugas“, – Sveikatos apsaugos ministerijos trečiadienį atsiųstame komentare sako ministro patarėja.
Pasak jos, svarbu įvertinti, ar nėštumo nutraukimas tikrai yra vienintelė galima išeitis, tačiau pabrėžia, jog „tai jokiais būdais nėra draudimas ar bandymas prisidengiant karantinu neleisti moterims pasirinkti“.
Karantino metu apribotas sveikatos priežiūros paslaugų teikimas, teikiamos tik būtinosios medicinos pagalbos paslaugos, atšaukiamos planinės konsultacijos ir nevykdoma pacientų registracija.