Peru Plikieji: šunys, galintys išgydyti ir visiškai atsidavę šeimininkui
Ne kiekvienas pamatęs visiškai pliką šunį gali pasakyti, kokios jis veislės. Tai yra Peru Plikasis – viena rečiausių veislių ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje. Jų tėvynė – Peru.
Pati veislė yra susiformavusi daugiau nei prieš 3000 metų. Tuomet pliki ir plaukuoti šios veislės šunys lakstydavo Peru gatvėmis, plaukuoti būdavo paliekami, o plikus naikindavo, nes buvo manoma, kad jie serga, todėl neturi kailio. Prieš trisdešimt metų vienam susirgusiam dvaro šeimininkui buvo atneštas Peru Plikasis, kuris jį išgydė. Maždaug tada Peru šunys pradėti labai vertinti. „Paskirtis šių šunų tokia ir yra – gydyti tą vietą, kurią skauda. Jie yra labai šilti, todėl tinka ligoniams gulintiems lovoje. Plikumas tam taip pat labai tinka – jokio šėrimosi“, – apie Peru Plikųjų paskirtį pasakoja veisėja Aurelija Tunkulienė.
Vienas įdomiausių šios veislės bruožų – skirtumai. Nors šiuo metu labiausiai vertinami pliki šunys, pagal veislės standartą jiems priskiriami ir plaukuoti. O vadoje, bent vienas šuniukas visada bus su kailiu. Didelė ir jų spalvų įvairovė: tamsūs juodi, pilki, kreminiai, dramblio spalvos, margi, rudi, rausvi. Spalvų gama gali būti bet kokia. „Kadangi yra be plaukų, tai šunys yra ir be dantų. Du, trys dantys jau yra gerai. O su plaukais šunys turi turėti visus dantis“, – apie įvairovę pasakoja A. Tunkulienė. Dar vienas įdomus veislės bruožas – dydis. Peru Plikieji būna trijų skirtingų ūgių, todėl taip pat toje pačioje vadoje gali pasitaikyti ir pačių didžiausių ir vidutinio dydžio šuniukų. Ūgis matuojamas ties ketera. Mažiausiųjų veislės atstovų ūgis nuo 25 iki 40 cm, vidutinių nuo 40 iki 50 cm, o didžiųjų nuo 50 iki 65 cm.
„Jie labai aktyvūs, ypač jei gyvena krūvoj. Gyvendami po vieną jie visiškai atsiduoda žmogui. Taip pat jie yra atsargūs. Ne bailūs, o būtent atsargūs. Daug metų skriausti, ypač vyrų, jų labiau prisibijo iki šiol, todėl geriau sutaria su moterimis. Bet jeigu jau prisileido žmogų, tai geresnio draugo nebus. Visada bus šalia“, – savo patirtimi veisiant šios itin retos veislės šunis dalinasi Aurelija Tunkulienė.
Daugiau apie Peru Plikųjų veislės ypatumus ir charakterį, šunų socializaciją, socialines akcijas bei mitybos kaulais pasekmes pamatysite laidoje „Gyvūnų manija“ jau šį sekmadienį 9 val. ryto per TV6. O artėjančių švenčių proga Aurelija Tunkulienė dovanoja jau trečios kartos, augančios jos namuose Peru plikuosiuos šuniukus. Šiuo metu naujiems šeimininkams atitektų 9 mėnesių plaukuoti Peru šuniukai: rudi, margi ir juodi. Norinčius kviečiame rašyti į laidos „Gyvūnų manija“ socialinio tinklo Facebook profilį.