Petro Geniušo ir Lietuvos kamerinio orkestro koncertas vyks net per karantiną

Petras Geniušas / D.Matvejevo nuotr.
Petras Geniušas / D.Matvejevo nuotr.
Šaltinis: Žmonės
A
A

Net ir paskelbus karantiną, Europos festivalių laureatas, Tarptautinis aktualios muzikos festivalis „Gaida“ nesustoja ir savo šių metų programą užbaigia dviem koncertais, transliuojamais internetu. Lapkričio 8 dieną numatytas charizmatiškojo pianisto Petro Geniušo ir Lietuvos kamerinio orkestro koncertas, pristatantis rinktinę lietuvių muzikos „hitų“ programą, kolekciją, kaip ir numatyta, įvyks Nacionalinėje filharmonijoje. Tačiau žiūrovai jo klausytis galės ne sėdėdami salėje, bet stebėdami nemokamą tiesioginę transliaciją.

Koncerte nuskambės šeši ryškiausi skirtingų kartų lietuvių autorių – Broniaus Kutavičiaus, Osvaldo Balakausko, Mindaugo Urbaičio, Justės Janulytės, Ramintos Šerkšnytės ir Žibuoklės Martinaitytės – kūriniai styginių orkestrui.

Koncerto „Rinktinė lietuvių muzikos kolekcija“ vakaro atlikėjai – prie daugelio lietuviškų premjerų gimimo prisidėjęs charizmatiškasis Petras Geniušas, vieno ryškiausių ir energingiausių Lietuvos dirigentų Karolio Variakojo vedamas Lietuvos kamerinis orkestras bei talengingas jaunosios kartos obojininkas Ugnius Dičiūnas.

Petras Geniušas
Petras Geniušas

Per savo 30 gyvavimo metų festivalis „Gaida“ surinko įspūdingą lietuviškos muzikos premjerų kolekciją. Ta proga šiemet pabandyta pažvelgti į ryškiausius artimos ir tolimesnės praeities Lietuvos autorių kūrinius. Vieni jų, tokie kaip B.Kutavičiaus „Dzūkiškos variacijos“ (1974) ar O.Balakausko Koncertas obojui, klavesinui ir styginiams (1981), buvo sukurti dar prieš festivaliui atsirandant ir ilgus metus inspiravo kitus kūrėjus, atlikėjus bei patį festivalį.

Kiti gi kūriniai – M.Urbaičio „Lietuvių liaudies muzika“ (1990), R. Šerkšnytės „De profundis“ (1998), J.Janulytės „Naktų ilgėjimas“ (2009), Ž.Martinaitytės „Šviesotamsos trilogija“ (2017) – atsirado keičiantis epochoms, iškylant naujiems stipriems atlikėjams, atsiveriant tarptautinėms patirtims, jie įnešė į lietuvių muziką naujos kokybiškos įvairovės.

Net keturių iš koncertui rengiamų šešių kūrinių premjeras įvairiais metais grojo Lietuvos kamerinis orkestras. Vakarą pradėsiančios B. Kutavičiaus „Dzūkiškos variacijos“ buvo skirtos M.K.Čiurlionio 100-mečiui: kūrinio pradžioje ir pabaigoje skamba Čiurlionio pamėgta liaudies daina „Beauštanti aušrelė“, atliekama liaudies dainininkės ir choro. Nors kūrinys jau daugelį metų yra LKO repertuare, šiame koncerte jį pirmą kartą diriguos diriguos jaunosios kartos dirigentas K.Variakojis.

Kiti du puikūs LKO repertuaro kūriniai – tai O.Balakausko Koncertas obojui, klavesinui ir styginiams (1981) ir M.Urbaičio „Lietuvių liaudies muzika“ (1991). O.Balakausko Koncertas žavi grakščiu ir intelektualiu obojaus, klavesino ir styginių polilogu; obojaus partiją pirmą kartą gros jaunosios kartos atlikėjas U.Dičiūnas. O M.Urbaičio „Lietuvių liaudies muzikos“ premjerą Lietuvos kamerinis orkestras griežė per patį pirmąjį „Gaidos“ festivalį 1991 m.

Šv. Kristoforo kamerinis orkestras / D.Matvejevo nuotr.
Šv. Kristoforo kamerinis orkestras / D.Matvejevo nuotr.

R.Šerkšnytės „De profundis“ (1998) plačiai skamba pasaulyje. Lietuvoje ir svetur jį atlieka Šv. Kristoforo kamerinis orkestras, „Kremerata Baltica“, LKO, diriguoja Gidonas Kremerisa, Mirga Gražinytė-Tyla, Donatas Katkus ir kt. „Gaidoje“ išgirsime dar vieną puikią kūrinio interpretaciją. J.Janulytės „Naktų ilgėjimo“ premjerą 2009 m. griežė garsusis latvių kolektyvas „Sinfonietta Rīga“. Kūrinys pelnė Metų kamerinio kūrinio apdovanojimą Lietuvos kompozitorių sąjungos konkurse.

Anuomet kompozitorės užrašyta dedikacija „Skiriu rudenėjančiam Vilniui“ puikiai tinka ir šiųmečiai sostinės atmosferai. O naujausias koncerto opusas, kurio premjerą Lietuvos kamerinis orkestras griežė 2017 m. „Gaidoje“, yra Ž.Martinaitytės „Šviesotamsos trilogija“ fortepijonui ir styginių orkestrui, kurio solo partiją pirmą kartą atliks Petras Geniušas.

Petro Geniušo ir Lietuvos kamerinio orkestro koncerto „Rinktinė lietuvių muzikos kolekcija“ transliacija iš Lietuvos nacionalinės filharmonijos – lapkričio 8 d. 19 val. per Lrt.lt