Pieno išrūgos – naujasis gyvybės eliksyras? 7 priežastys jas gerti

Pieno produktai / „Fotolia“ nuotr.
Pieno produktai / „Fotolia“ nuotr.
Šaltinis: Žurnalas „JI“
A
A

Sveikos gyvensenos specialistai tvirtina, kad pieno išrūgos yra tarsi gyvybės eliksyras. Nenuostabu, kad šiais laikais nepelnytai pamirštas produktas tampa vis populiaresnis. Pateiksime keletą argumentų, kodėl jį verta įtraukti į valgiaraštį.

1. Pieno išrūgose yra beveik visų žmogui būtinų maistinių ir biologiškai aktyvių medžiagų. Jos suteikia organizmui kalcio, kalio, fosforo, natrio ir chloro, taip pat raumenims svarbių baltymų, laktozės, riebaluose tirpių vitaminų. Tai – mažiausiai kalorijų turintis pieno produktas, todėl idealiai tinka norintiems išsaugoti puikią sveikatą ir sulieknėti ar išlaikyti norimą svorį. Išrūgos labai tinka organizmui valyti, galima gerti iškrovos dieną, nes padeda šalinti toksinus.

2. Išrūgų baltymai priskiriami aukščiausią biologinę vertę turintiems baltymams. Aukštos vertės baltymų skaičius siekia 100, o išrūgų baltymai juos pranoksta ir siekia 104. Šis skaičius rodo, kad juos organizmas labai greitai ir gerai pasisavina (91 proc.). Išrūgose yra ypač daug gyvybiškai būtinų aminorūgščių – valino, leucino, izoleucino (BCAA), kurios sudaro apytiksliai 1/3 dalį raumens baltymo.

Tarkim, po sunkios treniruotės ar didelio fizinio krūvio, kad atkurtų suardytą raumens baltymą, organizmas išeikvoja didelį kiekį aminorūgščių. Tad jei po treniruotės (arba anksti ryte) išgersite išrūgų, greičiau atsinaujins ir sutvirtės raumenys. Tai aktualu sportuojantiems ir dailią figūrą norintiems turėti žmonėms.

3. Mokslininkų įrodyta, kad išrūgų baltymai (albuminai, globulinai, imunoglobulinai), kurie susidaro iš karvių, ožkų pieno gaminant varškę ar fermentinius sūrius, stiprina imuninę sistemą. Taigi, jei kasdien išgersite po stiklinę pieno išrūgų, labai greitai ir natūraliai sustiprės organizmo atsparumas infekcijoms, peršalimo ligoms.

4. Išrūgos yra gana veiksminga priemonė, padedanti įveikti net celiulitą. Jose yra daug kalio, o būtent jo trūkumas, kaip teigia grožio specialistai, yra viena iš pagrindinių celiulito atsiradimo priežasčių. Kalio trūkumas pasireiškia greitu nuovargiu, sumažėjusia dėmesio koncentracija, išsiblaškymu, sunkiau įsisavinama informacija, padidėjusiu jautrumu šalčiui, vidurių užkietėjimu ir kt. Kalis taip pat reikalingas normaliai širdies veiklai palaikyti.

5. Ištirta, kad pieno išrūgos organizme padeda atkurti vandens ir druskų pusiausvyrą, šalina skysčių perteklių, taip pat ir kenksmingas medžiagas bei blogojo cholesterolio kiekį kraujyje. Negana to, jose yra medžiagų, gerinančių kepenų veiklą ir žarnyno mikroflorą, – skatina daugintis gerąsias bakterijas. Tad jei dažnai tenka vartoti antibiotikus, piktnaudžiaujate alkoholiu, gazuotais gėrimais, produktais, turinčiais sintetinių maisto priedų (jie naikina gerąsias žarnyno bakterijas), vargina užkietėję viduriai, vertėtų per dieną išgurkšnoti po 500 mg išrūgų arba pasukų.

6. Išrūgos yra natūralus antidepresantas. Teigiama, kad reguliariai vartojant šį gėrimą, lengviau įveikti svyruojančią nuotaiką, stresą ir depresiją. Pasirodo, išrūgose gausu triptofano – medžiagos, kuri ne tik ramina, gerina miegą, mažina nerimo priepuolius, bet ir padeda smegenims gaminti geros nuotaikos hormoną serotoniną.

7. Išrūgose esančios medžiagos organizme užtikrina rūgščių ir šarmų pusiausvyrą, o tai svarbu norint išsaugoti gerą sveikatą, užkirsti kelią onkologinėms ligoms. Taip pat tam tikri mineralai padeda reguliuoti kraujospūdį ir gerinti medžiagų apykaitą. Be to, pieno išrūgos slopina rūgimo procesus organizme, skatina virškinimo trakto veiklą, ypač naudingos, kai sumažėjęs skrandžio sulčių rūgštingumas. Švedijos mokslininkai nustatė, kad išrūgos skatina ir insulino išsiskyrimą, mažina padidėjusį cukraus kiekį kraujyje sergant II tipo diabetu.

Naudinga žinoti

Organizmui taip pat labai naudingos ir pasukos. Tai yra sveikas dietinis, nekaloringas produktas. 100 ml – 3,2 proc. vertingų baltymų, 0,5 proc. riebalų, 4,7 proc. pieno cukraus – laktozės ir 0,7 proc. mineralinių medžiagų.

Jos išgaunamos gaminant (sukant) sviestą iš grietinėlės. Įprastai šis skystis yra rauginamas pridedant pieno bakterijų raugo. Pasukose lieka didžioji dalis grietinėlėje esančio lecitino (0,1–0,3 proc.), kuris organizme reguliuoja riebalų apykaitą, padeda skaidyti riebalus ir šalinti blogąjį cholesterolį.

Iš vienos lecitino formos gaminami kepenų veiklą gerinantys preparatai. Taigi pasukų sveika gerti tiek profilaktiškai nuo kepenų ligų, tiek sutrikus šio organo veiklai. Lecitinas saugo kepenis nuo žalingo konservantų, insekticidų, toksinų, vaistinių preparatų, alkoholio poveikio. Kadangi jo norma nėra nustatyta, rekomenduojama lecitino suvartoti apie 500 mg – tiek jo yra stiklinėje pasukų (100 ml pasukų yra apie 250 mg natūralaus lecitino).

Be to, lecitinas stiprina atmintį, padeda susikaupti ir išlaikyti dėmesį, skatina lytinių liaukų funkciją ir neleidžia susidaryti tulžies pūslės akmenims. O pasukose esantys sfingomielinai gerina nervų sistemos veiklą.

Lina Grinkevičienė