Pigių pinigų era baigėsi? Nebankiniai finansuotojai siūlo alternatyvas

Taupyklė / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.
Taupyklė / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.
Šaltinis: Reklama
2023-01-26 11:12
AA

Europos Centrinis Bankas (ECB) praėjusiais metais ne kartą didino bazinių palūkanų normas ir planuoja jas dar didinti, atsižvelgiant į padidintos infliacijos prognozes. Tai reiškia, kad paskolas su kintamomis palūkanomis turintys verslai turės mokėti daugiau, o norintiems pasiskolinti reikės gerai įvertinti savo galimybes, tačiau nebankinis finansuotojas verslui „Savy“ siūlo alternatyvą – fiksuotų palūkanų paskolas su valstybės garantija ir galimybę pasinaudoti palūkanų kompensavimu skolinantis investicinėms reikmėms.

Sutelktinis finansavimas dažnai būna kone vienintelė išeitis smulkiam ir vidutiniam verslui (SVV), norinčiam gauti paskolą, nes nedidelės sumos nėra patrauklios didiesiems bankams. Vakaruose itin paplitęs skolinimosi būdas, kai reikiamą paskolą sutelkia skirtingi žmonės, populiarėja ir Lietuvoje, tuo labiau, kad SVV įmonės, kreipdamosis į nebankinius finansuotojus, gali gauti ir valstybės remiamas sutelktinio finansavimo paskolas „Avietė“.

„Vienas iš mūsų teikiamų paskolų verslui privalumas – fiksuotos palūkanos visam sutarties laikotarpiui. Gyvenant itin didelio neapibrėžtumo laikotarpiu, kai energetinė krizė ir auganti infliacija jaukia planus, fiksuotos palūkanos leidžia planuoti įsipareigojimus ir išvengti netikėtumų“, – teigė Silvija Kažukauskaitė, tarpusavio skolinimosi ir sutelktinio finansavimo platformos „Savy“ verslo klientų skyriaus vadovė.

Silvija Kažukauskaitė / „Savy“ nuotr.

Smulkios ir vidutinės verslo įmonės gavusios valstybės remiamą paskolą „Avietė“ turi galimybę pasinaudoti kita nacionalinės plėtros įstaigos „Investicijų ir verslo garantijos“ (INVEGA) priemone „Dalinis palūkanų kompensavimas“. Iš viso galima susigrąžinti iki 95 % palūkanų, tačiau svarbu žinoti, kad paskolos „Avietė“ teikiamos apyvartinėms lėšoms ir verslo plėtrai, tačiau kompensuojamos tik investicinių paskolos sutarčių palūkanos. Dėl palūkanų kompensacijos sprendžia ne finansų įstaiga, bet INVEGA, reikia tik pateikti prašymą tol, kol galioja investicinės paskolos sutartis.

Norint gauti paskolą „Avietė“ įmonė turi vykdyti veiklą ne mažiau nei metus, pateikti finansines ataskaitas, SVV įmonės deklaraciją, banko sąskaitų išrašus ir sutikimą duomenims tikrinti. Skolinantis iki 50 000 Eur pakanka asmeninio laidavimo, o imant didesnes paskolas, reikalingas nekilnojamojo ar kito turto įkeitimas. Jei įmonė veikia mažiau nei metus arba ieško paskolos turimiems įsipareigojimams refinansuoti – tokios įmonės negali pretenduoti į sutelktines paskolas „Avietė“, tačiau joms yra ir kitų išeičių.

„Jauno verslo paskolą gali gauti įmonė, veikianti vos 3 mėnesius, o įmonė, vykdanti veiklą 6 mėnesius ir daugiau, gali gauti paskolą ir apyvartiniam kapitalui, ir refinansavimui. Paskolų sąlygos priklauso nuo įmonės kreditingumo istorijos ir finansinės situacijos. Maksimali paskolos suma siekia 500 000 Eur, o terminas – iki 5 metų.

Daugiau nei 6 metus paskolas verslui teikiantis nebankinis finansuotojas „Savy“ pastebi, kad verslo paskolų poreikis auga. 2022 m. paskolų verslui buvo išduota 69,5 % daugiau nei 2021 m., o vien paskolų „Avietė“ augimas buvo didesnis nei 2,8 karto. Vidutinė paskolos suma nuo 13 800 Eur išaugo iki 32 400 Eur, o vidutinis terminas – nuo 19 iki 21 mėn.

Apie „Savy“

„Savy“ – pirmoji tarpusavio skolinimo platforma Lietuvoje, kuri sujungia žmones ir verslus, norinčius pasiskolinti bei žmones, siekiančius prasmingai įdarbinti pinigus ir gauti aukštesnę grąžą. Platforma veikia pagal 5 Lietuvos Banko išduotas licencijas bei savo veikloje vadovaujasi atsakingojo skolinimo nuostatais. Nuo veiklos pradžios 2014 metais per platformą sufinansuota paskolų gyventojams ir smulkiam verslui už daugiau nei 68 mln. Eur o investuotojams išmokėta palūkanų suma viršija 11 mln. Eur. Šiuo metu platforma vienija beveik 40 000 registruotų investuotojų ir per 140 000 registruotų paskolų gavėjų.