Pigmentinės dėmės: iš kur atsiranda ir kaip apsisaugoti

Veido oda / „Fotolia“ nuotr.
Veido oda / „Fotolia“ nuotr.
Šaltinis: Ji24.lt
A
A

Pigmentinės dėmės – tradicinė šiltųjų kraštų gyventojų odos problema – dar neseniai Lietuvoje pasitaikydavo ganėtinai retai, labiau vyresniame amžiuje. Tačiau pastaraisiais metais vis daugiau žmonių, ypač jaunų moterų, kreipiasi į specialistus klausdami, kaip atsikratyti nepageidaujamų dėmių veido, iškirptės ar rankų srityje.

Dažnėjančius odos pigmentacijos sutrikimus gana stipriai lemia ir atsirandantis lietuvių įprotis bent kartą per metus važiuoti į šiltuosius kraštus, kur spigina kaitri, mūsų kraštams nebūdinga saulė. Prisideda ir pernelyg dažnas deginimasis soliariumuose ar neapdairus kosmetologinių procedūrų naudojimas.

Apie tai, su kokiais naujais odos pigmentacijos iššūkiais susiduria klientai Lietuvoje, pasakoja dermatovenerologė Olesia Fomina ir medikė Birutė Glodenienė.

Kaip apsisaugoti nuo pigmentinių dėmių atsiradimo?

Pigmentines dėmes gali lemti hormonų pokyčiai nėštumo metu ar kontraceptinių tablečių naudojimas, odos pažeidimai (pavyzdžiui, vabzdžių įkandimai, spuogų paliktos dėmės ir randai) ar tiesiog genetinis polinkis. Tačiau visais atvejais visų pirma jų atsiradimą sukelia intensyvi saulė.

„Norint išvengti pigmentinių dėmių reikia laikytis paprastų taisyklių – vengti būti per ilgai saulėje, jokiu būdu nesideginti ar kuo mažiau degintis aukščiausio saulės aktyvumo metu, t. y. nuo 10 iki 16 valandos, ir būtina naudoti efektyvias apsaugos nuo UVA/UVB priemones.

Gydytoja Birutė Glodenienė
Gydytoja Birutė Glodenienė / Asmeninio archyvo nuotr.

Ypač atsargūs turėtume būti šiltuose kraštuose, kur saulės intensyvumas yra gerokai didesnis nei Lietuvoje – pavyzdžiui, Tailande, Meksikoje, lietuvių pamėgtoje Turkijoje, Egipte ir net pietinėse Europos valstybėse“, – pataria Birutė Glodenienė, medikė ir „Noreva Laboratoires“ vadovė Lietuvoje.

Anot specialistės, itin svarbu pasirūpinti tinkama apsauga nuo saulės – plačiabrylė skrybėlė, akiniai nuo saulės, lengvi šviesūs natūralaus pluošto rūbai, naudoti apsauginius kremus. Šviesiaodžiams lietuviams, ypač moterims, iškirptės sričiai, veidui, plaštakoms, rekomenduojama apsauga – SPF 50+. Turintiems polinkį į pigmentines dėmes yra kuriami specialūs kremai, saugantys ne tik nuo saulės, bet ir pigmetinių dėmių atsiradimo.

„Pažymėtina, kad pigmentinių dėmių atsiradimą gali paskatinti ir rūgštinės odos priežiūros priemonės bei kaukės, pylingai, taip pat lazerinės procedūros. Vasarą šios procedūros nėra rekomenduojamos – patarčiau atidėti planus rudeniui“, – pabrėžė gydytoja dermatovenerologė Olesia Fomina.

Kosmetinė problema ar rimto pavojaus ženklas – padės įvertinti specialistas

„Pigmentinės dėmės dažniausiai yra tiktai kosmetinė problema, tačiau visgi joms atsiradus rekomenduotina pasitarti su šeimos gydytoju bei dermatologu, siekiant įvertinti galimas jų atsiradimo priežastis.

Gydytoja Birutė Glodenienė
Gydytoja Birutė Glodenienė / Asmeninio archyvo nuotr.

Kai kuriais atvejais tai gali signalizuoti endokrininės sistemos, kepenų veiklos sutrikimus ar kitus negalavimus, taip pat – melanomos atsiradimo riziką. Todėl atsiradus naujoms dėmėms ar pradėjus kisti senoms, visuomet raginame nebijoti, nedelsti ir pasitarti su specialistu.

Anksti diagnozuoti piktybiniai navikai pagydomi net 97 proc. atvejų“, – drąsina gydytoja Olesia Fomina.

Kosmetinė pigmentinių dėmių problema taip pat gana nesudėtingai išsprendžiama lazerinėmis procedūromis ar net vaistinėse parduodamomis dermatologinėmis priemonėmis.

Pasak B.Glodenienės, seniau manyta, kad pigmentinėms dėmėms balinti tinkamas laikas yra tik vasaros pabaiga ar ruduo. Bet šiuo metu jau gaminamos ir naujos kartos priemonės, saugios naudoti ir vasarą. Nuosekliai naudojant gydomąją kosmetiką, efektas gana greitas – kartais tereikia dviejų savaičių.