Pirkti ar nepirkti naujausias tendencijas? Optimistės ir skeptikės monologai
Patarimai apie mados tendencijas, į kurias verta kreipti dėmesį, o į kurias – ne, yra tokie patys atgyvenę, kaip ir jų turinys. Naujai tendencijai reikia mažiausiai 3 metų – pasitvirtinti ar tiesiog likti dizainerio idėja.
Kas yra senamadiška? Vintažas? Ne naujas drabužis? Šiuolaikinėje madoje yra visko – nuo karalienės Viktorijos nėrinių, visų praėjusio amžiaus dekadų estetikų iki 3D spausdinamų drabužių. Mada yra demokratiška – populiarias tendencijas diktuoja gatvė, t. y. vartotojas, tokiu atveju spaudimo „vergauti“, „pataikauti“ madai nėra ir negali būti – renkamės tai, kas mums patinka ir tinka, nes yra, iš ko. Galų gale, dizaineriai kuria tai, ko nori mados vartotojas, – jie taip pat turi komunalinių sąskaitų ir buto paskolų. Norų tiek, kiek vartotojų, tad nauji sumanymai gyvuoja tol, kol yra, kam jų reikia.
Kartais baimė įšokti į traukinį per vėlai ar važiuojantį ne ta kryptimi sulaiko nuo tendencijų išbandymo.
Tačiau visos pastebime dominuojančių ar naujų tendencijų, kurios lyg ir vilioja, jų norisi (ypač jei kitos jau turi), bet baimė įšokti į traukinį per vėlai ar važiuojantį ne ta kryptimi sulaiko. Ar apskritai – kartais jos atrodo pritaikomos ne žmonių rūšiai. (Nesijauskite vieniša „nesuprantanti tokių tendencijų“. Kita vertus, tai yra dalis mados įdomumo. Dizaineriai – kūrėjai, ne diktatoriai, jiems į galvą visokių keistybių šauna.) Tarp tų mados dilemų yra net tokių dalykų, kurių niekas nekvestionuoja, tačiau realybėje žinome, kad prieš įsileidžiant juos į savo garderobą (arba ne) derybos su savimi užtrunka.
Optimistiškai nusiteikusios ir skeptikės pamąstymai apie naujas tendencijas.
Aukštakulniai. Šį sezoną aukštakulnių daug ir visi jie puikūs. O auliniai-kojinės tarnauja už du – kojines ir aulinukus. Jau neminint svaiginančių šventinių (sezonas gi) basučių ir kitų gražuolių ant ne mažiau svaigaus aukščio kulniukų.
Optimistė – pirkti. Aukštakulniai vizualiai ištempia kojas, prideda kelis pageidaujamus centimetrus ūgio (ir „nuima“ porą kilogramų svorio), pakelia sėdynę, verčia ištiesti nugarą, o eisena tampa gundanti (t. y., jei ne pirmą kartą su aukštakulniais). Laikinas fizinis nepatogumas grožio vardan atsiperka psichologiniu komfortu.
Skeptikė – nepirkti. Nes nėra jokių „patogių“ aukštakulnių – vieni yra labiau toleruotini nei kiti.
Kailinė rankinė, kailinė kuprinė. Žiemą kailis ir kailiniai aksesuarai – tarsi suprantamas dalykas, tad ir šį sezoną jų gausu – tai spalvoto dirbtinio kailio (tik iš jo!) rankinukai ir kuprinės.
Optimistė – pirkti. Du viename – rankinė arba kuprinė ir šildantis aksesuaras, praktiška (žiema Lietuvoje ilga). Taip pat – papildoma faktūra ir forma, praturtinanti įprastą derinį. Madingo dirbtinio kailio rankinių yra nebrangių, todėl tai neskausmingas būdas įsigyti alternatyvą.
Skeptikė – nepirkti. Ši rankinė – tik šaltajam sezonui, t. y. ji nėra universali. Dar tiksliau – ji skirta šaltam IR sausam sezonui, nes kaip atrodo šlapias kailis – žinome visos. Be to, rankinė yra darbštus aksesuaras ir į sezono pabaigą, jei intensyviai naudota, gali atrodyti pavargusi.
Raw džinsai aukštu juosmeniu. Vintažinis ir raw denimas (100 proc. medvilnės) – tai daugiau nei dizainerio kūryba – ši tendencija yra viena svarbiausių ir tiesiogiai siejama su tvaria mada ir ilgaamžiškumu (tamprių džinsų gyvenimas yra trumpas). Iš perteklinio denimo audinio sukurtų džinsų, atnaujintų vintažinių galima rasti ne tik mažuose butikuose, bet ir daugelyje fast fashion parduotuvių.
Optimistė – pirkti. Aukštas džinsų (kelnių, sijono, šortų) juosmuo išilgina apatinę kūno dalį, t. y. vizualiai daro mus aukštesnėmis ir lieknesnėmis, o geri raw denimo džinsai, nors nepatogūs pradžioje, dėvint prisitaiko prie kūno formų ir atsilygina tobulu vaizdu iš nugaros.
Skeptikė – nepirkti. Nauji raw džinsai aukštu juosmeniu bent jau pradžioje verš, tad verta pasiruošti spazmuojančiai kraujotakai nuo juosmens žemyn. Jei neturite kantrybės laukti atpildo už vargą (ištreniruotų džinsų), praeikite pro šalį.
Perlų ir stiklinių karoliukų siuvinėjimai. Žiemiškas dekoro elementas šį sezoną nugulė ant stambiaraščių megztinių, denimo, rankinių, sportinių batelių, aulinukų, basučių ir stiletų.
Optimistė – pirkti. Tai yra kaip aksesuaras ir drabužis (ar avalynė) viename – nereikės sukti galvos dėl papuošalų! Derinami su kasdieniškais drabužiais, perlais dekoruoti batai, drabužiai sukuria modernų derinį. Atsibodus paprasčiausiai galima nuardyti, o neįpareigojančius, stilistiškai lanksčius drabužius mes mėgstame.
Skeptikė – nepirkti. Nebent perlus atsakingai užsisiūsite pati, yra didelė rizika, kad šie užsikabinę už ko nors nuirs. Skalbti taip pat teks rankomis arba nešti valyklon – papildomos laiko ir finansų sąnaudos.
Ilgaauliai virš kelių. Ilgaauliai virš kelių ir net aukščiau nei iki vidurio šlaunų yra karščiausia sezono „naujiena“ – anokia jie naujiena, tačiau ne mažiau intriguojanti savo sugrįžimu.
Optimistė – pirkti. Efektingi batai bet kokį derinį paverčia nepaprastu, pavyzdžiui, didelį megztinį ar midi sijoną.
Skeptikė – nepirkti. Šie ilgaauliai – pasitikinčioms savimi, jie – kaip raudonas lūpdažis, net ir ne raudoni: negali būti nematomi. Nemėgstančioms būti dėmesio centre netiks.
Palazzo kelnės ir kiulotai. Plačios palazzo kelnės madoje sukiojasi jau senokai, tačiau diskusijos apie jų praktiškumą, tinkamumą – nenutyla.
Optimistė – pirkti. Nepriekaištingai pasiūtos, puikaus audinio palazzo kelnės – visada elegantiškos ir puošnios, tinkamai dėvimos vizualiai aukština ir grakština. Kiulotai yra ypač dėkingi kojoms. Tai, kad kelnės niekur neveržia ir yra patogios, – bonusas.
Skeptikė – nepirkti. Palazzo kelnėms reikia grakščių batų – nebūtinai aukštakulnių, kiulotams – nors truputį aukščio – flatformų, „kačiukų“ ir panašiai, siekiant išvengti apsmukusio, trumpo ir sunkaus silueto. Plačias kelnes verta dėmesingai rinktis neaukštoms – reikės kreipti dėmesį į audinį, ilgį, juosmens aukštį, batus ir proporcijas. Jei prieš šiuos rūpesčius nublanksta poreikis įsigyti plačiąsias kelnes – vadinasi, jos ne jums.