Knygą „Pirmąkart mama“ pristačiusi Vaiva Rykštaitė: „Rašymas man gyvybiškai svarbus“

Vaivos Rykštaitės knygos pristatymas/Gretos Skaraitienės nuotr.
Šaltinis: Žmonės
AA

Sekmadienį Vilniaus knygų mugėje pristatyta jau septintoji Havajuose gyvenančios rašytojos Vaivos Rykštaitės knyga „Pirmąkart mama“. Pristatymo metu Vaiva neslėpė, kad rašymas, vos užmigus dukrai pietų miego, jai buvo gyvybiškai svarbus: „Už jo aš laikausi, kad nebūčiau tik mama”.

„Knygų mugė man – didžiulė šventė. Tai kaip gerų žmonių festivalis. Aš, kaip knygos autorė ir knygų kaupėja dievinu šią mugę ir ką joje galima atrasti, susitikti ir gauti tiek daug meilės knygoms iš žmonių ir žmonėms“, – sakė rašytojos Vaivos Rykštaitės knygos „Pirmąkart mama“ pristatymą moderavusi Beata Nicholson.

„Tai turbūt viena geriausių knygų, kurias man teko pernai skaityti. Ją atradau visai netikėtai. „Instagram“ pradėjau sekti Vaivą ir apie ją pirmą kartą išgirdau iš savo dukters. Vaiva lankėsi pas ją mokykloje. Dar ji nebuvo parašiusi tos knygos, bet nuo to laiko sekiau jos veiklą ir tik išgirdusi apie naują knygą puoliau jos ieškoti“, – prisiminė Beata Nicholson.

Vaivos Rykštaitės knygos pristatymas/Gretos Skaraitienės nuotr.

„Nors nusipirkau šią knygą besilaukdama ketvirtosios atžalos, man vis tiek ji buvo labai aktuali, išsami ir įdomi. Tai knyga apie moters virsmą mama ir apie moters vidų, sielą, išgyvenimus, kaitą. Taip nuostabiai ištyrinėtas moters vidinis pasaulis ir kas joje vyksta, kai ji tampa mama, kad aš lietuvių kalba nesu skaičiusi tikslesnio šio periodo aprašymo. Noriu pagirdi, pasidžiaugti ir parekomenduoti jos knygą, nes Vaiva turi tikrą rašytojo talentą“, – kalbėjo B. Nicholson.

„Negalvojau, kad knyga bus tokios didelės apimties. Mėgstu giliai kapstyti ir tikrinti faktus, iki šiol bijau, kad kažkokie faktai neteisingi. Iš to atsirado ir ši knyga – iš klausimų, kurie man pačiai kilo. Esu maloniai nustebinta, kad žmonės šią knygą taip perka. Iš pradžių maniau, kad tos knygos reikia tik man. Mano širdies balsas sakė, kad tokią knygą reikia parašyti“, – kalbėjo Vaiva Rykštaitė.

Paklausta, kaip jai pavyksta suderinti dviejų dukrų auginimą su tokiu intensyviu rašymu, V. Rykštaitė tik nusijuokė: „Man nepavyksta visko suderinti, kažkas visada kenčia. Nes tas spaudimas būti tobulai yra beprotiškas. Atsigulusi vakare dėl visko save baudžiu mintyse, kad nespėjau susitvarkyti, išsiskalbti, rašyti, su vaikais pakankamai pabūti. Šią knygą parašiau per dukros pietų miegą. Išsitreniravau, kad mokėčiau pratęsti mintį kitą dieną ir atsiminčiau, kurioje vietoje baigiau.“

Vaivos Rykštaitės knygos pristatymas/Gretos Skaraitienės nuotr.

Vos prasitarusi, kad gyvena Havajuose, Vaiva susilaukia pavydžių lietuvių žvilgsnių, tačiau rašytoja sako neskubėti taip idealizuoti Havajų: „Visur yra gerai, kur atrandi save. Bet motinystės atžvilgiu Amerika yra tragedija. Mamos motinystės atostogose gali būti vos du-tris mėnesius. Norinčios auginti ilgiau turi mesti darbą, o jokių pašalpų nėra. Motinoms labai sunku ir emociškai, ir finansiškai tapti priklausomoms nuo vyrų.“

Vaiva taip pat sako pasikeitusi tapusi mama: „Kai nebuvau mama, buvau daug arogantiškesnė, daug griežtesnė, žmonių taip nemylėjau. Gimus pirmam vaikui supratau, kad kiekvienas žmogus yra kiekvieno vaikas. Nesvarbu nei tautybė, nei rasė, nei amžius, tas vaikų mylėjimas yra universalus. Ta bendrystė yra labai stiprti. Ji sujungia.“

Vaiva Rykštaitė – meilės emigrantė, rašytoja, namų šeimininkė, gyvenanti Havajuose. Šeima augina dvi mažametes dukras, kurios ją įkvėpė parašyti patarimų kupiną knygą.

Vaivos Rykštaitės knygos pristatymas (7 nuotr.)
+1
Ketvirtoji Vilniaus knygų mugės diena (67 nuotr.)
+61
Skaitykite daugiau