Pirmas Lietuvos medalis Tokijo olimpinėse žaidynėse: Laura Asadauskaitė iškovojo sidabrą!
Olimpinė čempionė Laura Asadauskaitė-Zadneprovskienė savo trofėjų kolekciją papildė Tokijo olimpinių žaidynių sidabru. Ji iškovojo antrąją vietą šiuolaikinės penkiakovės varžybose, nors prieš paskutinę rungtį buvo 13-ta. Gintarė Venčkauskaitė finišo liniją kirto septinta.
Tai pirmas Lietuvos sportininkų medalis Tokijo olimpinėse žaidynėse.
Apdovanojimą L.Asadauskaitei-Zadneprovskienei ir kitoms šios rungties medalininkėms įteikė Lietuvos tautinio olimpinio komiteto prezidentė, Tarptautinio olimpinio komiteto narė olimpinė čempionė Daina Gudzinevičiūtė.
Šios dienos varžybos prasidėjo Tokijo stadione įrengtame laikiname 25 m baseine. Čia vykusioje 200 m laisvuoju stiliumi rungtyje Laura Asadauskaitė-Zadneprovskienė surinko 276 taškus (2 min. 17,21 sek.; 25 vieta), o Gintarė Venčkauskaitė pelnė 274 (2 min. 18,37 sek.; 30). Greičiausiai plaukė naują olimpinį rekordą pasiekusi Rusijos olimpinio komiteto sportininkė Gulnaz Gubaidulina (2 min. 7,31 sek.).
Bendroje įskaitoje L.Asadauskaitė-Zadneprovskienė su 466 taškais iš vakar vykusioje pagrindinėje fechtavimo rungtyje užimtos 25-osios vietos smuktelėjo į 27-ąją, o G.Venčkauskaitė, turinti 446 taškus, iš 34-osios pakilo į 33-ąją. Pirmąją vietą išsaugojo vokietė Annika Schleu (551 taškas).
Netrukus po plaukimo varžybų vyko papildomas fechtavimo etapas. Čia pirmos susitinka paskutines dvi vietas užimančios sportininkės. Nugalėtoja žengia toliau, susirungia su aukštesnę vietą užimančia varžove, tad paskutinei išsilaikiusiai šiose kovose tenka susidurti su bendrosios įskaitos lydere. Už pergalę skiriamas tik vienas taškas.
Papildomame fechtavimo etape L.Asadauskaitė-Zadneprovskienė prie savo sąskaitos prisidūrė du taškus, G.Venčkauskaitė – vieną. Jų pozicijos nepasikeitė.
Jojimo rungties maršrutą sudaro 12 kliūčių, bet reikia atlikti 15 šuolių. Kiekviena sportininkė prieš jojimą turi po 300 taškų. Tiek jų gali iškovoti, jei nenumes nė vienos kliūties ir neviršys laiko limito. Po 7 taškus atimama už kiekvieną numestą kliūtį, minus 10 – už sustojimą, po 1 tašką – už kiekvieną viršytą jojimui skirto laiko sekundę. Kai užsispyręs žirgas visai nešoka per kliūtį arba numeta raitelį, galima visai be taškų likti. Tada jau baigiasi ir kova daugiakovėje.
G.Venčkauskaitė su žirgu Farome startavo ketvirta, tuo metu žirgų jau buvo nesuvaldžiusios ir iš varžybų pasitraukusios dvi sportininkės. Bet lietuvė visą maršrutą prajojo be klaidų ir pelnė maksimalų taškų skaičių – 300.
2012 m. Londono olimpinei čempionei L.Asadauskaitei-Zadenprovskienei burtai lėmė joti Jhonu. Ir šis žirgas pakluso Lietuvos sportininkei – sėkmingai įveikė visas kliūtis ir užtikrino 300 taškų. Daugiau nei vienai sportininkei nepavyko išsaugoti maksimalus taškų skaičiaus.
Sunkiausiai sutramdomas pasirodė žirgas Saint Boy. Jis olimpines žaidynes anksčiau laiko pabaigė ir olimpinei rekordininkei G.Gubaidulinai, ir varžybų lyderei A.Schleu.
Lemiama kombinuota bėgimo ir šaudymo rungtis prasidėjo 13.45 val. Lietuvos laiku. Prieš kombinuotą rungtį visi taškai paverčiami sekundėmis. Pirmas startuoja varžybų lyderis, o kiti – tokiu intervalu, kiek sekundžių yra nuo jo atsilikę. Sportininkams reikia įveikti 4 ratus po 800 m ir 4 kartus šaudykloje lazeriniu pistoletu kuo greičiau „užgesinti“ po penkias taikinio lemputes. Tiesa, ir nepataikęs į visus taikinius po 50 sek. sportininkas gali bėgti toliau.
Šioje rungtyje L.Asadauskaitė-Zadneprovskienė į trasą išbėgo praėjus 52 sek. nuo tada pirmavusios Uljanos Batašovos iš Rusijos olimpinio komiteto starto, o G.Venčkauskaitė buvo 24-oje vietoje ir bėgimą pradėjo po 1 min. 13 sek. nuo rusės starto.
Bet po to lietuvės lenkė vieną varžovę po kitos. L.Asadauskaitė-Zadneprovskienė nepavijo tik čempione tapusios britės Kate French – atsiliko 15 sek. Bronzą laimėjo vengrė Sarolta Kovacs. Ją Lietuvos penkiakovininkė pranoko 2 sek. G.Venčkauskaitė nuo čempionės atsiliko 42 sek.
L.Asadauskaitė-Zadneprovskienė, bėgimo ir šaudymo rungtį įveikusi per 11 min. 38,37 sek., pagerino jos 2016 m. Rio de Žaneire pasiektą olimpinį kombinuotos rungties rekordą (12 min. 1,01 sek.). Olimpinis rekordas nuo šiol priklauso ir K.French. Ji surinko daugiausia taškų žaidynių istorijoje – 1385. Vicečempionės sąskaitoje – 1370 taškų, G.Venčkauskaitės – 1343. Pasaulio rekordas – 1417 taškų – nuo 2016 m. prikauso L.Asadauskaitei-Zadneprovskienei.
Rytoj antroje varžybų dienoje kovos vyrai. Tarp jų – ir 3-4 vietomis su baltarusiu Ilja Palazkovu po vakar vykusio fechtavimo besidalinantis Justinas Kinderis.
Tokijo žaidynių šiuolaikinės penkiakovės varžybose yra ir dar vienas lietuvis – Pekino olimpinis vicečempionas Edvinas Krungolcas. Tai antrosios olimpinės žaidynės iš eilės, kuriose lietuvis dirba arbitru.
2004 m. Atėnų ir 2008 m. Pekino olimpinėse žaidynėse dalyvavęs kaip sportininkas, dabar E.Krungolcas yra aukščiausio lygio šiuolaikinės penkiakovės teisėjas. Tokių kaip jis iš viso pasaulyje yra dvylika.