Pirmoji „Eurovizijos“ atrankų premjera: grupė „Hansanova“ pristato dainą apie baltų narsą ir didybę
Lietuvoje žinomas 39-erių metų gitaristas Giedrius Balčiūnas-Jumbo, iki praeitų metų publikai geriausiai buvo pažįstamas kaip Džordanos Butkutės grupės gitaristas. Taip pat, ne sykį matytas internete, elektrine gitara atliekantis „Eurovizijos“ dalyvių dainų roko versijas. Tačiau, praėjusių metų „Eurovizijos“ atrankose debiutavo, publikos simpatijas ir teigiamus komisijos komentarus pelnė ir paties muzikanto grupė „Hansanova“. Penkiolika metų viduramžių pilyse ir riterių turnyruose visoje Europoje grojanti grupė, vėl lips į „Eurovizijos“ sceną.
,,Prieš metus mes labai stipriai jaudinomės, ar mūsų tuometinė daina „Dragons and Rainbows“ neišblaškys mūsų ilgamečių fanų, o tuo pačiu, ar mus supras šiuolaikinė „Eurovizijos“ auditorija. Tačiau, nuoširdus tikėjimas tuo ką darome, atnešė ir neblogų rezultatų. Nors dalyvavome pilna koja, ir buvome psichologiškai pasiruošę atstovauti savo šalį didžiojoje konkurso scenoje, net ir iškritę tiesiai po pusfinalio ilgai neliūdėjome, nes nueitas kelias atnešė naujų gerbėjų, atpažinimą gatvėse, parduotuvėse. Tai labai miela, ir su visais priėjusiais pasikalbėti, nusifotografuoti elgiamės itin draugiškai ir pagarbiai. Bet prisipažinsiu, muzikuojame ne dėl to. Mes nesame blizgučių trokštantys jaunuoliai, o iš underground'o (alt. muzikos sfera) atėję, šiuo metu profesionalūs muzikantai, visą savo gyvenimą dirbantys pasirinktame kelyje. Todėl ir šiais metais galiu nuraminti skeptikus, jog čia ateiname ne trumpalaikės šlovė, tačiau pristatyti originalią idėją ir energingą dainą.“ – atvirauja grupės vedlys Giedrius Balčiūnas-Jumbo.
Kuo šiais metais išsiskirs ,Hansanova“ ir apie ką jūsų naujoji daina?
„Vizualiniai skirtumai nuo visų šiuolaikinių atlikėjų, dalyvaujančių ,,Euroizijos“ atrankose, man atrodo akivaizdūs. Visada reprezentuosime mus taip žavinčią, romantizuotą senovę, viduramžius, tačiau nesupraskite klaidingai. Nesame rekonstruktoriai, ar muziejininkai. Jeigu jūs užaugote žiūrėdami senąjį serialą ,,Robin Hood“, skaitydami knygą ,,Karalius Artūras“, ar esate filmo ,,Žiedų Valdovas“ fanas, mėgtate turistauti senose pilyse, vadinasi tikrai turime daug ką bendro, nes tai buvo pirmieji dalykai, kurie mus, kaip roko muzikantus įtraukė į šį alternatyvų žanrą – neo viduramžius, arba viduramžių folk'ą. Prieš metus ,,Eurovizijoje“ debiutavę su fantasy medieval (fantastinių viduramžių) stiliaus balade anglų kalba, šį kart siūlysime atstovauti Lietuvą su lietuviška daina, kurioje dainuojama apie praeityje egzistavusios, mums giminingos baltų genties narsą ir didybę. Mename laikus prieš gerą tūkstantį metų, tačiau į savo senovinį stilių įnešėme ir folkroko elementų. Žinoma, šiam pasirodymui jau tobuliname savo kostiumus, o į sceną vėl atsinešime anksčiau mūsų rankose nematytų senovinių muzikos instrumentų.“ – dėsto grupės „Hansanova“ nariai.
Apie kurią gentį Jūs užsimenate? Žemaičiai juk niekur neišnyko!
„Tikiu, kad dar greitai ir neišnyks, nes jie atkaklūs ir stiprūs. Tačiau, kai pradėjau rašyti dainą ,,Eurovizijai“, pagalvojau, na kuo gi mes įdomus Europai iš visų laikų perspektyvos? Ką galime pasakyti kaip muzikantai? Kad ji buvo nuo Baltijos iki Juodosios jūros ir panašiai? Gal būtų per daug tiesmuka. Tačiau, besidomint baltų tautų istorija, tekstuose už akių vis užkliūdavo sakinys, jog senovėje skandinavų vikingai turėjo maldelę, kurioje melsdavosi, prašydami dievų juos saugoti nuo kuršių. Taigi, mano objektu tapo mums, lietuviams, žemaičiams, latvių gentims, gimininga baltų gentis ir kultūra, kuri deja asimiliavosi su žemaičiais ir latviais, tačiau apie juos išliko legendų, o taip pat, archeologinių radinių. Vėliau susipažinau su Kuršių istorijos klubo „Pilsota“ vadovu, rekonstruktoriumi Benu Šimkum. Šio klubo kovotojai dėvėdami archajiškus kuršių karių kostiumus ir ekipiruotę, nusifilmavo mūsų vaizdo klipe Mosėdyje. Tai jų būveinės vieta į kurią lėkėme filmuoti vieną darganotą rudens dieną. Filmavimo metu vienam iš kovotojų kalaviju buvo nesunkiai prakirsti pirštai, tačiau jie nestabdė filmavimo. Po visko sėdome šlapi ir sušąlę į savo automobilius ir išsiskirstėme. Važiuodamas namo į Kauną, buvau apimtas euforijos, atradęs šiuos žmones, kurie bando atkurti savo protėvių gyvenseną, papročius, jų ginklus ir buitį. Buvau be galo sužavėtas ir galutinai įsitikinęs savo pasirinkimu apie tai dainuoti dainoje „Leilydo“, bei nešti šią žinutę į plačiąją auditoriją.“ – su šypsena atsakė Giedrius.
Tai kas gi tas, ar ta „Leilydo“?
„Eurovizijos žiūrovai, ko gero, pastebėjo paskutinių metų tendenciją, kai ne vieną kartą dainose intensyviai buvo pradėti naudoti senieji lietuvių liaudies magiškieji žodžiai, savo skambesiu sužaidžiantys ir kaip egzotika, ir lyg kažkas girdėto iš praeito gyvenimo, kalbantiems mūsų lietuvių kalba. Tai labai gražu, įdomu ir puiki tendencija, tačiau, deja ne šis atvejis, kadangi „Leilydo“ yra mano paties išgalvotas žodis. Kadangi mes nedaug žinome apie anksčiau minėtą Baltijos jūros pakrantėse išnykusią gentį, o ji buvo mums gimininga, pagalvojau, jog greičiausiai ir jie turėjo savo magiškų žodelių, kuriais palinkėdavo vienas kitam laimės, ar tardavo juos išlydėdami savo vyrus, sūnus į jūrines keliones, stovėdami šalia galingų medinių laivų. Gal tai tebus lyrinė hipotezė, kaip ten galėjo iš tikrųjų būti, tačiau žaismingai, atrodo neaiškios reikšmės, bet lyg ir ne svetimo skambesio žodis atsidūrė tinkamoje dainos vietoje.“ – paaiškino Giedrius Balčiūnas-Jumbo.
Grupės „Hansanova“ rinktinė komanda; Giedrius Balčiūnas ir jo ilgametė žmona perkusistė Indrė Balčiūnienė, profesionali smuikininkė Urtė Šabūnaitė ir boso gitaristas Ugnius Aidas, netrukus šturmuos „Eurovizijos“ sceną, tačiau grupėje yra daugiau muzikantų. Kas jie?
„Neretai pristatydami savo grupę, naudojame šeimos terminą, nes nepaisant to, jog su Indre įkūrėme grupę ir grojame joje nuo pradžių, čia, galima sakyti, nuo gimimo atsidūrus ir mūsų vienuolikmetė dukra Saulė grojanti būgnais. Jos senelis, kitaip sakant, mano tėtis – Rimantas Balčiūnas, pučiamaisiais instrumentais pas mus groja irgi daugiau negu 10 metų. Tačiau, vyriausią grupės narį nusprendėme pataupyti prieš mūsų netrukus išeinančio antrojo CD albumo ,,Po sočių pietų“ turą, o dukros Saulės negalime pasiimti į „Euroviziją“ dėl konkurso amžiaus cenzo, todėl dalyvausime tik keturiese.“ – atsako grupės vadovas Giedrius Balčiūnas.
Muzikantas anksčiau yra prisipažinęs, jog kurį laiką „Eurovizijos“ konkurso atrankos jo visiškai neviliojo kaip solisto, tačiau sukaupta nemaža patirtis dalyvaujant kartu su Ramūnu Difartu, Ugne Smile (dabar Otreya), Voldemaru Petersonu, grupe The Pixels.
Įvertinkite grupės „Hansanova“ nuotaikingą ir veržlų vaizdo klipą, nufilmuotą Karklės paplūdimyje, Mosėdyje ir Rygos senamiesčio XIII amžiaus rūsiuose: