Pirmos Kalėdos be Elizabeth II: pamaldose Velso princas ir princesė dalyvavo su vaikais

Britų karališkosios šeimos Kalėdos Sandringame / AFP/„Scanpix“ nuotr.
Šaltinis: Žmonės
AA

Šios Kalėdos Jungtinei Karalystei – kitokios. Šventes britų karališkoji šeima Sandringame pirmąkart sutiko be rugsėjį mirusios ilgametės monarchės Elizabeth II, o sostą paveldėjęs jos sūnus, dabartinis karalius Charlesas III pirmąsyk tautą ir visą pasaulį pasveikino su gražiausiomis metų šventėmis.

Jungtinės Karalystės karalius Charlesas III pirmąkart po savo motinos mirties surengė tradicinį Kalėdų karališkosios šeimos susibūrimą Sandringamo dvare Norfolke.

Be to, tai – pirmas kartas nuo 2019 m., kai šeimos nariai šventes praleido Rytų Anglijoje esančiuose rūmuose. Rugsėjį anapilin iškeliavusi karalienė Elizabeth II Kalėdas Sandringame šventė 32 kartus, tačiau dėl Covid-19 pandemijos 2020 ir 2021 metais buvo priversta atšaukti kasmetinius susibūrimus.

Britų karališkosios šeimos Kalėdos Sandringame / AFP/„Scanpix“ nuotr.
Britų karališkosios šeimos Kalėdos Sandringame / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Kalėdų rytą karališkoji šeima dalyvavo pamaldose Šv. Marijos Magdalietės bažnyčioje. Šalia maldos namų jau nuo ankstyvo ryto rinkosi minios žmonių, kurie tikėjosi pamatyti karališkąją šeimą ir pasikalbėti su ja po pamaldų.

Kol karališkosios šeimos nariai trumpai pasivaikščiojo nuo Sandringamo rūmų iki bažnyčios, skambėjo bažnyčios vargonų garsai. Po 45 minutes trukusių pamaldų karalius Charlesas III ir karalienė konsortė Camilla, taip pat Velso princas Williamas su princese Catherine ir vaikais sustojo pasikalbėti su laukiančia minia. Kai kurie žmonės įteikė jiems gėlių ir dovanų.

Pamaldose dalyvavo ir kiti karališkosios šeimos nariai: Vesekso grafas ir grafienė bei jų vaikai, Jorko hercogas su dukromis – princese Beatrice ir Eugenie.

Sasekso hercogai, paskutinį kartą Kalėdas Sandringhame sutikę 2018-aisiais, šventėje nedalyvavo.

Fotogalerija:

Britų karališkosios šeimos Kalėdos Sandringame be Elizabeth II (30 nuotr.)
+24

Pirmajame Kalėdų sveikinime Charlesas III giria visuomenės solidarumą

Karalius Charlesas III savo kaip monarcho pirmajame Kalėdų sveikinime pasidžiaugė „nuoširdžiu solidarumu“, kurį pademonstravo recesijos paveiktoje Jungtinėje Karalystėje gyvenantys žmonės, kovojantys su vis didėjančia pragyvenimo išlaidų krize.

Kreipdamasis į šalį iš Vindzoro pilies koplyčios, kurioje rugsėjį buvo palaidota jo motina Elizabeth II, 74 metų vyras taip pat padėkojo žmonėms už „meilę ir užuojautą“, išreikštą po jos mirties.

Stovėdamas šalia spindinčios Kalėdų eglutės, metiniame karališkajame kreipimesi, transliuotame 15 val. Grinvičo (17 val. Lietuvos) laiku, karalius pažymėjo, kad tai yra „ypač jautrus metas visiems mums, netekusiems artimųjų“.

Po to jis kalbėjo apie didėjančių šalies ekonominių sunkumų poveikį, JK susiduriant su didžiausia per kelis dešimtmečius infliacija, o viešajame ir privačiajame sektoriuose vis dažniau kylant streikams dėl darbo užmokesčio.

„Ypač noriu pagerbti visus tuos nuostabiai gerus žmones, kurie taip dosniai dalina maistą, aukas ar... [skiria] savo laiką, kad paremtų tuos, kuriems labiausiai reikia pagalbos“, – sakė Charlesas III, dėvėjęs mėlyną kostiumą.

Karaliaus Charleso III Kalėdų sveikinimas / AFP/„Scanpix“ nuotr.

„Mūsų bažnyčios, sinagogos, mečetės, šventyklos ir gurduvos vėl suvienijo jėgas, kad pamaitintų alkstančius ir visus metus teiktų meilę ir paramą“, – pridūrė jis.

Karalius taip pat pagyrė labdaros organizacijas už jų „nepaprastą darbą sunkiausiomis sąlygomis“.

Jis pridūrė: „Toks nuoširdus solidarumas yra labiausiai įkvepianti meilės artimui kaip sau pačiam išraiška.“

Charlesas III atsisėdo į sostą rugsėjo 8-ąją mirus rekordiškai ilgai, septynis dešimtmečius, valdžiusiai Elizabeth II.

Jis taip pat perėmė 14 Sandraugos šalių, įskaitant Australiją, Kanadą ir Naująją Zelandiją, valstybės vadovo pareigas.

Jo karūnavimas įvyks kitų metų gegužės 6 dieną. Bakingamo rūmai žada šioje ceremonijoje atspindėti istorines monarchijos tradicijas ir jos šiuolaikinį vaidmenį.

Savo pirmojoje kalėdinėje kalboje Charlesas III teigė, kad jis ir jo velionė motina dalijosi „tikėjimu nepaprastu kiekvieno žmogaus gebėjimu gerumu ir užuojauta paveikti kitų žmonių gyvenimus“.

„Tai mūsų bendruomenės esmė ir mūsų visuomenės pagrindas“, – pridūrė jis ir pagyrė viešojo sektoriaus darbuotojus – nuo ginkluotųjų pajėgų iki gelbėtojų ir mokytojų.

Karalius neužsiminė apie neseniai kilusį triukšmą dėl šį mėnesį pasirodžiusio „Netflix“ dokumentinio serialo, kuriame princas Harry pasmerkė žiniasklaidą, po kaulelį narsčiusią jo santykius su Meghan Markle, ir kritikavo britų karališkąją šeimą.

Skaitykite daugiau