Plagijuotojus demaskuojanti tapytoja Kamilė Lukošiūtė pristatė provojuokančią parodą: „Emocijas išreiškiu ieškodama teisybės“

Kamilė Lukrecija Lukošiūtė / Asmeninio archyvo nuotr.
Kamilė Lukrecija Lukošiūtė / Asmeninio archyvo nuotr.
Šaltinis: Žmonės.lt
2018-07-24 17:32
AA

Holivudą sužavėjusi ventiškė Kamilė Lukrecija Lukošiūtė svetingumo komplekse MONTE PACIS Kaune pristatė jau septintąją savo ekspoziciją, kurią sudaro dešimt įvairaus dydžio ir stiliaus paveikslų. Jaunoji kūrėja sako nepakenčianti melo ir neteisybės, tad ypač jautriai reaguoja į ją plagijuoti bandančius žmones ir negaili laiko ieškodama nelegaliai įkvėpimo ieškančių kūrėjų.

Dar prieš metus sužavėjusi garsųjį vilkolakį, filmo „Saulėlydis“ žvaigždę Taylorą Lautnerį, įvertinta „San Francisko“ raganos Rose McGowan, menininkė KLL nesnaudžia – vos prieš mėnesį buvo viena pirmųjų menininkių, atrinktų „Sostų karų“ žvaigždės Maisie Williams projektui „Daisie“. Tai platforma, ieškanti ir pristatanti naujausią kūrybingų talentų bangą. Akivaizdu, kad KLL savo darbais sugeba pakerėti, todėl naujai atsiveriančios platumos nepralenkia šios menininkės.

Kamile, jau ne pirmą kartą kvieti žmones pažiūrėti į tavo paveikslus iš arčiau. Kodėl ryškiems paveikslams pasirinkai tokį kontrastingai blankų interjerą?

Tai jau septintoji mano ekspozicija. Vienos parodos būna mažesnės, kitos didesnės, kai kurios surengtos kolaboruojantis su kitais menininkais arba ne Lietuvoje. Šį kartą eksponuojame 10 paveikslų nuo labai mažų iki dviejų metru dydžio. Šią vietą atrado mano vadybininkė Diana, labai dėl to džiaugiuosi, nes gavosi toks malonus akiai kontrastas tarp šios taikios ir pilnos ramybės vietos bei mano provokuojančių, modernių paveikslų.

Tavo darbai plagijuoti ne vieną kartą, pati ieškai ir kitų kūrėjų plagiojavimu užsiimančių žmonių, bandai užkirsti tam kelią. Ar jautriai reaguoji į bandymus tave nuplagijuoti? Ar nebandai teisybės ieškoti teisinėmis priemonėmis?

Tiesa, teko su šia problema susidurti ne kartą. Iš pradžių dažnai sureaguoju labai jautriai, nes esu ganėtinai emocinga ir emocijas išreiškiu arba paveiksluose, arba kokiais pasisakymais ir teisybės ieškojimais. Dažnai tiesiog prisimenu vieną Coco Chanel citatą: „If you want to be original, be ready to be copied.“

Dažnai draugai ar mano stilistiką atpažįstantys žmonės pamato plagijavimo atvejų ir atsiunčia man, o aš juos tieisog paviešinu. Jeigu tai mano darbo plagijavimas – stengiuosi asmeniškai susisiekti, išsiaiškinti situaciją ir ją išspręsti taikiai.

Tavo paveikslai laikui bėgant keičiasi atsiranda užrašų, keičiasi veidai, ne visada paveiksluose išvysi ir tavo vienaakę merginą. Ar tai reiškia, kad keičiasi tavo įkvėpimo šaltiniai, siunčiama žinutė?

Taip, mano menas remiasi ne tik į piešimą ar gebėjimą tai daryti. Man menas tampa priemone išprovokuoti žmonių vienokią ar kitokią reakciją – pyktį, nepasitenkinimą, juoką, džiaugsmą ir pan. Kiekvienas žmogus reaguoja skirtingai, kartais man pačiai būna sunku susitaikyti su stipriomis neigiamomis reakcijomis, pašaipomis, bet diena po dienos save prie to pratinu ir suprantu, jog tai yra tai, dėl ko mano darbai įdomūs žmonėms. Jie verčia diskutuoti, neleidžia ramiai praeiti pro šalį.

Užrašai ant paveikslų dažnai būna provokuojantys, nors tavo darbuose ir taip netrūksta dramos. Ar jų misija dar labiau suklaidinti žiūrovą ir priversti jį ieškoti atsakymų?

Taip, neretai aš pati net nežinau atsakymo, o kartais tai sužinau iš mano darbus stebinčių žmonių. Jie dažnai pateikia visai kitokias atsakymų versijas ir kiekviena jų man yra įdomi, priimu ją kaip savotiškai teisingą. Nors man kartais sunku susekti savo įkvėpimo šaltinius, tai neretai būna kritika.

Maištaujantys yra ne tik paveikslai, bet ir tu pati savo veidą neseniai papuošei akies tatuiruote. Kodėl nusprendei tatuiruotę daryti šalia akies? Ką šis magiškas ženklas tau reiškia?

Aš esu tas žmogus, kuris sugalvoja kokią kvailą idėją ir nieko nelaukęs ją įgyvendiną (juokiasi). Na, bet greičiausiai tai ir yra maištavimas. Tatuiruotę pasidariau kairėje veido pusėje, būtent toje, kur visada savo paveiksluose ir piešių akį.

Pasirinkau šią vietą dėl to, jog man šis mažas bruožas, kaip viena kairioji akis paveiksluose, iki šiol suteikė labai daug kelionių, pažinčių su naujais žmonėmis, taip pat ir pamokų, kokie kartais zmonės gali būti dviveidžiai, jog niekas nėra taip paprasta, kaip atrodo.

Tik nepaleidus stipraus tikėjimo, savaime, laiptas po laipto, viskas pasidaro įmanoma. Ši akis apie viską. Tik prašau žmonių neinterpretuoti to kaip kokio iliuminatų ženklo (juokiasi). Nes tai tikrai ne tai, apie ką aš galvojau tai darydama. Viena akis man reiškia daug, nes kažkada tai buvo tiesiog kvaila mintis, kurią nusprendžiau įgyvendinti ir dėl to esu labai laiminga. Akis tai taip pat ir stebėtojos ženklas, mat mėgstu stebėti žmones ir jų elgesį, veiksmus. Todėl ir sugalvojau tai įamžinti šia maža akimi.

Svetingumo komplekse MONTE PACIS Kamilės Lukrecijos Lukošiūtės paroda veiks iki rugsėjo 22 dienos. Lankytojai ją gali apžiūrėti kasdien nuo 12 iki 22 val.