Plaučių valymas: kokios natūralios priemonės gali padėti?
Plaučiai yra vieni svarbiausių kūno organų, juk būtent jie atsakingi už mūsų kvėpavimą, o be jo išgyventume vos porą minučių.
Būtent dėl to itin svarbu palaikyti ir rūpintis plaučių sveikata, juk kaip kitaip užsitikrinsime, kad šis kvėpavimo organas mūsų nenuviltų. Išsivalyti ar detoksikuoti plaučius tiek sergant įvairiomis kvėpavimo takų ligomis, tiek ir rūkant gali padėti natūralios priemonės, kurių veiksmingumą ir naudą plaučių sveikatai jau ne kartą yra patvirtinę mokslininkai. Taigi, ką daryti, jei norite, kad jūsų plaučiai būtų sveiki?
Maistą dažniau skaninkite raudonėliais
Pasirodo, kad raudonėlyje yra 42 kartus daugiau antioksidantų nei oboliuose, 30 kartų daugiau nei bulvėse ir 12 kartų daugiau nei apelsinuose.
Jei maistą dažnai gaminate namuose, pasistenkite kuo dažniau jį paskaninti raudonėliais, mat šiuose prieskoniuose esančios rozmarininės rūgštys, mokslininkų tikinimu, mažina histamino kiekį organizme bei turi tiesioginės naudos kvėpavimo takams.
Negana to, raudonėliuose esantys lakieji aliejai slopina už daugelį kvėpavimo ligų atsakingos stafilokoko bakterijos augimą.
Pasirodo, kad raudonėlyje yra 42 kartus daugiau antioksidantų nei oboliuose, 30 kartų daugiau nei bulvėse ir 12 kartų daugiau nei apelsinuose – o tai raudonėlį daro vienu efektyviausių augalų, mažinančių chemijos žalą organizmui.
Jei norite, kad jūsų plaučiai būtų sveiki, raudonėlius naudokite šviežius, džiovintus arba gerkite pieną į jį įsilašinę keletą lašų raudonėlių aliejaus.
Švieži raudonėliai gana švelnaus skonio, dėl to jais galima gardinti pačius įvairiausius pateikalus: salotas, mėsos, bulvių, ankštinių daržovių, jūros gėrybių valgius, įvairius padažus, sriubas. Labai tinka jų įberti marinuojant ar rauginant agurkus.
Eukaliptas ir pipirmėtė – ne tik peršalus
Dėl eukalipto bei pipirmėtės naudos kvėpavimo takų sveikatai nėra ko ir ginčytis, juk būtent jie yra daugelio atsikosėjimą lengvinančių vaistų sudėtyje. Tiesa, gydytojai vieningai tikina, kad eukaliptas vertingas ne tik sergant kvėpavimo takų ligomis ar peršalus, bet ir norint palaikyti gerą plaučių sveikatą.
Taip pat skaitykite: 30 priežasčių, kodėl verta mesti rūkyti
Tai padarysite į karštą vandenį įlašinę keletą lašų eterinio eukaliptų aliejaus ir iš vandens sklindančiais garais pakvėpavę kasdien bent po 15 minučių.
Puikiai plaučių sveikatą veikia ir pipirmėtė dėl savo sudėtyje esančio mentolio, kuris atpalaiduoja lygiuosius kvėpavimo takų raumenis ir palengvina kvėpavimą, o tai ypač aktualu ne tik sergantiems kvėpavimo takų ligomis, bet ir rūkantiems žmonėms. Jei norite išnaudoti pipirmėtės naudą plaučių sveikatai, kasdien sukramtykite bent po 3–5 šio augalo lapelius.
Maudykitės po karštu dušu ir lankykitės pirtyje
Karštas pirties oras taip pat itin efektyviai valo plaučius – prakaituojant iš organizmo pasišalina žalingi toksinai. Vis tik jei neturite galimybės joje dažnai apilankyti, tuomet bent keletą kartų per savaitę po 20 min. maudykitės po karštu dušu.
Gerkite šalavijų arbatą
Jau nuo seno šalavijas laikytas itin sveiku augalu, juk tai byloja ir jo pavadinimas – išvertus iš lotynų kalbos „Salvia“ reiškia „sveikas“. Senųjų žiniuonių sukauptos žinios apie šalavijo naudingumą yra patvirtintos moksliniais eksperimentais. Medicinoje šis augalas laikomas stebuklingu vaistu gydant karščiavimą, kosulį, reumatizmą.
Alkaloidai, rauginės medžiagos, eterinis aliejus – pagrindinės šalavijo medžiagos. Eteriniame aliejuje randama cineolo, tuijono, salveno, smalų, kurios veikia prieš tuberkuliozės lazdeles. Šalavijo fitoncidai žudo mikrobus.
Šalavijas mažina uždegimus, dezinfekuoja, jo nuovirą galimą gerti, skalauti burną ir gerklę norint išsigydyti dantenas, viršutinių kvėpavimo takų katarą, plauti pūlingas ir sunkiai gyjančias žaizdas, opas, daryti voneles. Tinka nuo bronchito, skrandžio ir žarnų kataro, kepenų (hepatito) ir tulžies pūslės ligų.
Šalavijų arbata taip pat yra puiki profilaktinė priemonė nuo įvairių plaučių ligų, tad ją gerti patariama kiekvieną dieną, jei norite, kad plaučiai būtų sveiki.
Saldymedžio šaknies nuoviras – šalina plaučiuose susikaupusius toksinus
Jei dažnai rūkote ir jau skundžiatės padažnėjusiu kosuliu, tikras išsigelbėjimas jums bus saldymedžio šaknies nuoviras. Būtent saldymedžio šaknis jau tūkstančius metų naudojama tradicinėje kinų ir egiptiečių medicinoje. Saldymedis yra vienas iš labiausiai vertinamų vaistinių augalų pasaulyje, kadangi šaknyje jis sukaupia labai daug žmogaus organizmui vertingų maistinių medžiagų.
Taip pat skaitykite: Sveikos gyvensenos pagrindai: išbandykite ilgaamžiškumo receptą!
Manoma, kad saldymedžio šaknyje yra daugiau nei 100 naudingų maistinių medžiagų, įskaitant flavonoidus, fitoestrogenus (augalinės kilmės hormonai), gliciriziną – medžiaga 50 kartų saldesnė už cukrų, kuri taip pat pasižymi uždegimą mažinančiomis savybėmis, reguliuoja antinksčių veiklą ir t. t.
Saldymedžio šaknies nuovirą itin rekomenduojama gerti sergantiems įvairiomis kvėpavimo takų ligomis, peršalus ar rūkantiems žmonėms.
Imbieras – puiki profilaktika nuo plaučių vėžio
Dar vienas puikus būdas apsisaugoti nuo plaučių vėžio – imbiero arbata, mat ši šaknis taip pat puikiai valo plaučius. Imbierą naudoti galite labai įvairiai: gerti arbatą su juo ir citrina, prisileisti karštą vonią ir į ją įbėrus imbiero miltelių gulėti 20 min. arba imbieru skaninti gaminamą maistą.
Atlikite kvėpavimo pratimą
Jei savo mitybos pernelyg keisti nenorite, plaučių sveikatą pagerinsite ir atlikę keletą kvėpavimo pratimų. Siūlome išbandyti šį:
- Atsistokite ir atsipalaiduokite. Rankas laikykite prie šonų, o kojas pečių plotyje.
- Keletą kartų giliai įkvėpkite pro burną ir iškvėpkite pro nosį.
- Tuomet giliai įkvėpkite pro nosį ir lėtai iškvėpkite orą iki galo pro burną. Pasistenkite iškvėpti visą orą iš plaučių.
- Kartokite tai keletą kartų orą stipriai iškvėpdami. Dabar vėl įkvėpkite pro nosį ir penkioms sekundėms sulaikykite kvėpavimą, orą iškvėpkite.
- Šį kvėpavimo pratimą kartokite kiek norite, tačiau mažiausiai 50 kartų per dieną.