Plaukų retėjimas – ne tik vyresnių vyrų problema
Plaukai vaidina itin svarbų vaidmenį kalbant tiek apie vyrų, tiek apie moterų išvaizdą, todėl jų išslinkimas gali tapti psichologinių sutrikimų priežastimi, pabloginti gyvenimo kokybę bei pakenkti pasitikėjimui savimi. Šiai problemai išspręsti dažniausiai neužteks specialių šampūnų, tepaliukų ar vaistų, tačiau susigrąžinti plaukus padės pažangiausios plaukų persodinimo technologijos, pradėtos taikyti jau ir Lietuvoje.
Anot Vilniaus „Kardiolitos“ klinikų Dermatologijos ir estetinės chirurgijos centro gydytojos dermatologės Renatos Kliunkienės, nors plaukų retėjimas visuomenėje laikomas vyresnio amžiaus žmonių problema, tačiau jis neretai kamuoja ir jaunus žmones.
„Plaukų išslinkimo priežasčių būna įvairių – tam įtakos turi ligos, hormonai, genai, o dažniausiai – šių veiksnių kombinacija. Dažniausiai praktikoje pasitaiko androgeninės alopecijos atvejų – tai paveldima, lytinių hormonų androgenų, sąlygota liga. Moterų plikimą neretai sukelia ir skydliaukės problemos, todėl būtina tirtis skydliaukės, progesterono ir dehidrotestosterono hormonų lygį – tai trys pagrindiniai hormonai, kurie gali lemti plaukų retėjimą. Vyrams, nors dažniau vyresniame amžiuje, tačiau ir būnant 20-ties metų gali prasidėti hormonų ir genetikos kombinacijos sukeltas plikimas. Slenka ne tik galvos plaukai – gali retėti ir antakių ar barzdos plaukai“, – sako specialistė.
Gydytoja pabrėžia, kad pastebėjus didesnį nei įprasta plaukų slinkimą, didelį dėmesį reikėtų skirti organizmo mikroelementų ir vitaminų balanso diagnostikai bei atstatymui, kurie tiriami iš kraujo, o diagnozavus jų trūkumą skiriami tam tikri maisto papildai ar kitos priemonės.
Vis dėlto norint sėkmingai gydytis, labai svarbu išsiaiškinti tikslią plaukų išslinkimo priežastį – moterims ypač sunku pačioms nustatyti diagnozę. R. Kliunkienė teigia, kad nemažai žmonių klaidingai mano, jog šampūnai ar nereceptiniai tepalai padės plaukus susigrąžinti – šios priemonės nėra pajėgios spręsti plaukų retėjimo problemų.
„Nustačius plaukų retėjimo priežastį gali būti skiriami tam tikri vaistai, tačiau jiems neveikiant ar ligai progresuojant gali prireikti plaukų persodinimo procedūros. Svarbiausia prieš atliekant ją – pasitarti su gydytoju. Konsultacijos metu aptariame lūkesčius ir išaiškiname, ar paciento nekamuoja kokios gretutinės ligos, nustatome slinkimo priežastį, įvertiname plaukų tankį ir būklę donorinėje zonoje. Ši zona daugumoje atvejų yra pakaušio srityje, tačiau jei tankumas toje vietoje yra nepakankamas, plaukų folikulai imami iš nugaros ar kitų kūno vietų“, – pasakoja R. Kliunkienė.
Plaukų persodinimo procedūra atliekama DHI (direct hair implantation; liet. tiesioginis plauko persodinimas) metodu. DHI – pati pažangiausia technologija ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje, o tokio metodo pranašumai – akivaizdūs. Anot dermatologės, ji itin saugi, nes nenaudojami jokie skalpeliai ar kiti traumuojantys chirurginiai instrumentai, o plaukai po šios procedūros atrodys itin natūraliai.
„Taikant DHI metodą, nelieka pastebimų randų ir nėra persodintų odos plotų, įsodinimui nenaudojamos adatos, kurios galėtų traumuoti plauko folikulą. Ši procedūra yra mažiau intervencinė net už apsilankymą pas odontologą“, – teigia gydytoja.
Anot R. Kliunkienės, po procedūros neatsiranda ilgalaikio sisteminių vaistų vartojimo poreikio – persodinti plaukai nebeiškris. Kaip prevencinės priemonės gali būti rekomenduojami išoriškai naudojami vaistai ir PRP (trombocitais praturtintos plazmos) procedūros.