Po apsilankymo miuzikle už ambasados lėšas – nemalonumai G.Nausėdai ir E.Bajarūnui

Gitanas Nausėda, Diana Nausėdienė, Giedrė Žickytė ir Eitvydas Bajarūnas / LR Prezidento kanceliarijos/Eitvydo Kinaičio nuotr.
Gitanas Nausėda, Diana Nausėdienė, Giedrė Žickytė ir Eitvydas Bajarūnas / LR Prezidento kanceliarijos/Eitvydo Kinaičio nuotr.
Šaltinis: BNS
2024-01-30 14:10
AA

Spektaklyje už ambasados pinigus lankęsi prezidentas Gitanas Nausėda ir ambasadorius Jungtinėje Karalystėje Eitvydas Bajarūnas pažeidė Viešųjų ir privačių interesų derinimo įstatymą, antradienį nusprendė Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK).

Apie tai žurnalistus antradienį informavo VTEK.

Komisija nustatė, kad G.Nausėdos ir E.Bajarūno apsilankymas buvo privataus pobūdžio, o už jį sumokėta ambasados lėšomis.

Atlikusi tyrimą, komisija nusprendė, kad G.Nausėda pasinaudojo savo statusu ir padėtimi asmeninei naudai – bilietams į spektaklį – gauti, o bilietus jam ir jo žmonai pripažino neteisėta dovana, kurią priimti draudžia minėtas įstatymas.

Gitanas Nausėda / LR Prezidento kanceliarijos/Eitvydo Kinaičio nuotr.

„Pagrindinės aplinkybės yra tokios, kad 2023 metų balandžio 25 dieną Prezidentūra kreipėsi į ambasadą su prašymu, cituoju: Vakare būtų gerai koks nors kultūrinis elementas prezidentui su ponia“, – žurnalistams sakė VTEK pirmininkas Gediminas Sakalauskas.

Pasak jo, tuomet ambasada pateikė kelis variantus, tarp jų ir „Operos Fantomą“, kuriame galiausiai šalies vadovas ir apsilankė.

„Komisija (...) nustatė, kad šis renginys buvo privataus pobūdžio, jame nevyko jokie oficialūs susitikimai su kitų šalių atstovais ar vadovais. Tai reiškia, kad už tokius renginius reikia apsimokėti asmeninėmis lėšomis“, – kalbėjo G. Sakalauskas.

VTEK vadovas pabrėžė, kad už tokį pažeidimą konkrečios atsakomybės nėra numatyta prezidentui ir Seimo nariams.

Tuo metu E.Bajarūnas pažeidė įstatymo nuostatas, įpareigojančias nešališkai, sąžiningai ir tinkamai atlikti tarnybines pareigas. Šios nuostatos taip pat draudžia tarnybines pareigas ir tarnybinį statusą naudoti asmeninei naudai gauti bei naudotis ir leisti kitiems naudotis valstybės ar savivaldybių valdomu turtu ne tarnybinei veiklai.

„Ambasadorius pagal įvairius teisės aktus privalo užtikrinti, kad valstybės lėšos nebūtų naudojamos asmeniniams tikslams ir neturi leisti naudotis tomis lėšomis kitiems asmenims. To jis nepadarė, todėl buvo konstatuotas įstatymo pažeidimas“, – teigė VTEK vadovas.

Anot jo, dėl šio pažeidimo ambasadorius vienus metus negali būti skatinamas, priimamas, perkeliamas į lygiavertes ar aukštesnes pareigas.

„Šitą nuostatą turi užtikrinti užsienio reikalų ministras“, – kalbėjo G.Sakalauskas.

Šiuo metu E.Bajarūnas yra grąžintas į Vilnių konsultacijoms.

VTEK vertino, ar dalyvavimas renginyje pernai pavasarį buvo tiesiogiai susijęs su prezidento ir ambasadoriaus tarnybinių pareigų atlikimu.

Eitvydas Bajarūnas ir Giedrė Žickytė / BNS nuotr.

Pernai pavasarį G.Nausėdai lankantis Londone, ambasadorius Jungtinėje Karalystėje E.Bajarūnas pakvietė jį su sutuoktine į miuziklą „Operos Fantomas“, o bilietus nupirko už ambasados pinigus. Vėliau ambasadorius teigė, kad tai buvo nesusipratimas, kurį ištaisė ir sumokėjo iš savo lėšų.

E.Bajarūnas kaltės nejaučia

Diplomatas Eitvydas Bajarūnas sako nesijaučiantis pažeidęs įstatymus, kai už ambasados lėšas su prezidentu lankėsi miuzikle, ir svarsto skųsti nepalankų etikos sargų sprendimą.

Taip jis kalbėjo antradienį Vyriausiajai tarnybinės etikos komisijai (VTEK) konstatavus, kad diplomatas ir prezidentas Gitanas Nausėda savo veiksmais pažeidė Viešųjų ir privačių interesų derinimo įstatymą.

„Dar laukiu detalesnio išvadų teksto. Nepritariu sprendimui ir nesijaučiu pažeidęs įstatymus. Atvirkščiai, sąžiningai vykdžiau savo pareigas. Jokios naudos negavau, vykdžiau ambasadoriaus pareigas. Galvosiu apie būdus apginti savo garbę, tarp kurių – skųsti šį VTEK sprendimą Regionų administraciniam teismui“, – BNS antradienį perduotame komentare teigė E.Bajarūnas.

VTEK antradienį nustatė, kad G. Nausėdos ir E. Bajarūno apsilankymas miuzikle Londone pernai buvo privataus pobūdžio, o už jį sumokėta ambasados lėšomis.

Atlikusi tyrimą, komisija nusprendė, kad G. Nausėda pasinaudojo savo statusu ir padėtimi asmeninei naudai – bilietams į spektaklį – gauti, o bilietus jam ir jo žmonai pripažino neteisėta dovana, kurią priimti draudžia minėtas įstatymas.

Tuo metu E. Bajarūną VTEK pripažino pažeidus įstatymo nuostatas, įpareigojančias nešališkai, sąžiningai ir tinkamai atlikti tarnybines pareigas. Šios nuostatos taip pat draudžia tarnybines pareigas ir tarnybinį statusą naudoti asmeninei naudai gauti bei naudotis ir leisti kitiems naudotis valstybės ar savivaldybių valdomu turtu ne tarnybinei veiklai.

Pernai pavasarį G. Nausėdai lankantis Londone, ambasadorius Jungtinėje Karalystėje E. Bajarūnas pakvietė jį su sutuoktine į miuziklą „Operos Fantomas“, o bilietus nupirko už ambasados pinigus.

Vėliau ambasadorius teigė, kad tai buvo nesusipratimas, kurį ištaisė ir sumokėjo iš savo lėšų. Bilietai kainavo 1,6 tūkst. eurų.