Po LŽB pranešimo apie pastato ir sinagogos uždarymą savo nuomonę išreiškė žinomi žmonės
Antradienį Lietuvos žydų bendruomenė pasidalijo pranešimu, kuriame skelbia uždaranti Vilniaus sinagogą ir būstinę. Tai ji buvo priversta padaryti dėl nuolatinių grasinimų.
„Pastaruoju metu Lietuvos žydų (litvakų) bendruomenė gauna grasinimo laiškus ir skambučius. Tvyrančios ir skatinamos įtampos kontekste nei LŽB, nei Vilniaus Sinagoga neturi galimybių užtikrinti čia besilankančiųjų žmonių, kurių tarpe yra ir nuo nacių nukentėjusiųjų, jų šeimų saugumo“, – rašoma pranešime.
Pasak Lietuvos žydų bendruomenės pirmininkės Fainos Kukliansky, jie buvo priversti priimti itin skaudų sprendimą ir uždaryti ne tik sinagogą, bet ir bendruomenės būstinę.
„Siekiant užtikrinti bendruomenės narių ir maldininkų saugumą, belaukiant ženklų, kad eskaluojamos provokacijos rėmėjai bus viešai sudrausminti ar nubausti, jei tam yra teisinis pagrindas, LŽB tenka priimti sunkų, bet neišvengiamą sprendimą dėl LŽB pastato ir Vilniaus Choralinės sinagogos uždarymo neribotam laikui.
Taip pat prašome užtikrinti Vilniaus žydų kapinių Sudervės plente papildoma apsaugą nuo galimų vandalizmo aktų.“
Abejingi neliko ir žinomi žmonės
Savo poziciją dėl susiklosčiusios situacijos išreiškė ir žinomi žmonės. Vienas jų, režisierius Romas Zabarauskas, linkėjo stiprybės bendruomenei.
„Kodėl Lietuvoje neiškyla Vakaruose vis aktualesni neonacių judėjimai? Pesimistiškas atsakymas aiškus. Nėra kam naujai kilti, kai mūsų tradicinės partijos, žiniasklaida ir „komentatoriai“ jau dabar yra persismelkę buko nacionalizmo bei revizionizmo.
Bet koks pokyčių siekis tik atvers mūsų visuomenės tamsumą visu baisumu, nes euroremontas ar hipsteriškas marketingas tėra tik fasadas, o ne realūs demokratinės valstybės pamatai. Jei skauda, vadinasi, keičiamės, o čia jau yra erdvės optimizmui.
Stiprybės Lietuvos žydų bendruomenei“, – socialiniame tinkle rašo režisierius.
Žurnalistas Edmundas Jakilaitis išreiškė susirūpinimą dėl Vilniaus sinagogos uždarymo, sakydamas, kad „tai jau rimta tarptautinė problema“.
Režisierius, dramaturgas Marius Ivaškevičius socialiniame tinkle kvietė prisiminti, kad nesame laukiniai.
„Stebint, kas šiuo metu vyksta Lietuvoje, vis labiau kyla noras pakartoti Molėtų Maršą. Suprantu, kad tokie dalykai nepakartojami, bet kas nors kažkur galėtų surinkti tokią ar net didesnę lietuvių šviesuomenės minią, kokia prieš trejus metus praėjo Molėtų gatvėmis. Kad ir tuose pačiuose Molėtuose rugpjūčio 29-tąją. Nes akivaizdu, kad vėl atėjo laikas priminti pasauliui ir pirmiausia sau patiems, kad nesame laukiniai“, – rašė M. Ivaškevičius.