Po narkotikų ir prievartos skandalo garsiame klube – policijos atsakas: atskleidė turimus duomenis

Vilniaus naktinis klubas „Opium“ ir iliustracinės nuotraukos
Vilniaus naktinis klubas „Opium“ ir iliustracinės nuotraukos
Šaltinis: Žmonės
A
A

Pastarosiomis savaitėmis vienas žinomas Vilniaus naktinis klubas atsidūrė rimtų kaltinimų centre. Nukentėję lankytojai viešai dalinasi šokiruojančiais pasakojimais apie patirtus incidentus – nuo galimai į kokteilius įmaišytų paralyžiuojančių narkotikų iki seksualinio priekabiavimo atvejų. Į liudijimus sureagavo ir Lietuvos policija.

Po vis dar aidinčių šokiruojančių istorijų apie naktiniame Vilniaus klube vykstančias blogybes, portalas Žmonės.lt kreipėsi į policijos departamento Komunikacijos skyriaus vedėją Ramūną Matonį.

Jis su portalu Žmonės.lt pasidalijo turima informacija apie klube įvykusius nusikaltimus bei įvardijo, ką reikėtų daryti nukentėjusiems.

„Kalbant apie šį konkretų klubą, policija gavo 2 pranešimus dėl pranešėjos galimo apsvaiginimo naktiniame klube.

Pirmas pranešimas gautas spalio 13 d. 20.55 val., kad naktį iš 12 d. į 13 dieną, merginai, galimai naktiniame klube, į kokteilį buvo įdėta neaiškių medžiagų, po ko jai sutriko atmintis, smurto ar vagystės nepatyrė. Mergina nurodė, jog šiuo metu ji yra prie ligoninės. Tačiau patruliams nuvykus į ligoninę, nepavyko rasti ar susisiekti su pranešėja, jos telefonas buvo išjungtas, ligoninėje ir namuose asmuo nerastas. Informacija tolimesniam aplinkybių patikslinimui buvo perduota į Vilniaus m. 3-iąjį policijos komisariatą.

Spalio 14 d. 16.59 val. buvo gautas antras merginos pareiškimas, kuriame ji patikslino galimo įvykio aplinkybes, tačiau negalėjo nurodyti nei konkrečios vietos, nei laiko, kur galimai buvo bandoma ją apsvaiginti. Taip pat buvo gautas pranešėjos prašymas pareigūnams gauto jos pareiškimo nenagrinėti, nes atlikus tyrimą, jokių narkotinių medžiagų nerasta“, – išplatintame pranešime rašė R.Matonis.

Ką daryti įtarus, kad buvote apsvaigintas

„Jeigu asmeniui reikalinga skubi medicinos pagalba – tikslinga pirmiausiai kreiptis į medicinos įstaigą ir nurodyti, kad galimai buvo apsvaigintas arba įtaria galimą apsvaigimą. Esant duomenų apie galimą nusikaltimą, gydymo įstaigos visuomet informuoja policiją. Jeigu į gydymo įstaigą asmuo nesikreipė – tikslinga kreiptis į policiją. Policija nurodys siuntime gydymo įstaigai, kokius tyrimus reikalinga atlikti (dažniausiai – kraujo ir šlapimo tyrimai). Jeigu yra kitų nusikaltimų požymių (pvz. seksualinė prievarta apsvaiginus), bus atliekamas kūno tyrimas, siekiant nustatyti nusikalstamos veikos požymius (sužalojimus, prievartos požymius). Tolimesnis procesas vyksta priklausomai nuo surinktų duomenų (arba atliekamas aplinkybių patikslinimas, arba pradedamas ikiteisminis tyrimas).

Ar pavyks aptikti narkotines medžiagas, labai priklauso nuo panaudotų narkotinių medžiagų ir asmens organizmo. Bet kokiu atveju, itin svarbu, kuo skubiau atlikti tyrimus.

Liudytojų/nukentėjusiųjų bendradarbiavimas su policija yra labai svarbus, pasitaiko atvejų, kuomet asmuo po įvykio neatsiliepia pareigūnams, vengia bendrauti, nepateikia prašomos informacijos, ar prašo pranešimo nenagrinėti. Tai gali būti suprantama ir paaiškinama, jog šoko būsenoje galimas nukentėjęs ne visuomet susipranta.

Policijos generalinio komisaro įsakymu patvirtintas policijos veiksmų aprašas, kuriame numatyti veiksmai labiau orientuoti į pažeidėjų neblaivumo ar apsvaigimo nustatymą, tačiau iš esmės, nustačius, kad asmuo buvo tyčia apsvaigintas galimai narkotinėmis ar psichotropinėmis medžiagomis, asmuo siunčiamas į medicinos įstaigą siekiant atlikti kraujo ir šlapimo tyrimus apsvaigimui nustatyti. Tolimesni tyrimo veiksmai priklauso nuo įvykio aplinkybių. Policija taip pat turi greituosius testus apsvaigimui nustatyti iš seilių mėginio, tačiau bet kokiu atveju, tokie testai negali identifikuoti visų medžiagų ir būtinas medicininis ištyrimas.

Policijos darbui didelės įtakos turi asmens parodymai, kadangi nesant tikslių duomenų ar trūkstant faktinių aplinkybių, sudėtinga rinkti kitus tyrimui reikšmingus duomenis (nustatyti galimus liudytojus, nusikalstamos veikos padarymo laiką, vietą, ieškoti vaizdo stebėjimo įrašų ir t.t.). Bet kokiu atveju asmens parodymai nėra vieninteliai duomenys, kurie yra renkami tyrimo metu, tačiau nuoseklus pasakojimas leidžia operatyviau ir tiksliau surinkti tyrimui reikšmingus duomenis ir nustatyti galimą įtariamąjį“, – priduriama.

Atsakomybė

Už neteisėtą disponavimą narkotinėmis ar psichotropinėmis medžiagomis bei jų platinimą svaiginant kitą asmenį be jo žinios priklausomai nuo paveikto asmens amžiaus, gali grėsti baudžiamoji atsakomybė pagal LR baudžiamojo kodekso 264 str. (gali grėsti laisvės atėmimas iki 5 metų), LR baudžiamojo kodekso 260 str. (gali grėsti laisvės atėmimas iki 8 metų) arba LR baudžiamojo kodekso 261 str. (nepilnamečio atveju gali grėsti laisvės atėmimas iki 12 metų)

Patarimai

Tikslinga pabrėžti, kad klubuose ir baruose gyventojai turi būti atsargūs, prižiūrėti savo gėrimus, negerti gėrimų, kuriuos nupirko nepažįstami asmenys. Pasijautus blogai – perspėti savo draugus, klubo personalą, apsaugą, o nukentėjus – kreiptis į medikus ir policiją.

Seksualinė prievarta
Seksualinė prievarta / 123RF.com nuotr.

Primename, kad pačiame Vilniaus centre įsikūręs naktinis klubas „Opium“ pastaruoju metu sulaukė daugybės kaltinimų. Viešojoje erdvėje plinta nukentėjusių istorijos, kuriose žmonės pasakoja, kad etatiniai šio klubo lankytojai kitiems į kokteilius pildavo narkotinių medžiagų, dalis jų net patyrė seksualinį priekabiavimą ar prievartą. Nukentėjusių tarpe ne tik moterys – dalis vyrų teigė, kad klubo bendruomenės nariai šokių aikštelėje lietė jų intymias vietas, o vienas iš jų net sulaukė sms žinučių su itin atviromis nuotraukomis.

Po mestų kaltinimų į šias istorijas sureagavo ir klubo „Opium“ administracija, kuri teigia istorijose minimus asmenis įtraukusi į „juodąjį“ klubo lankytojų sąrašą.

Vilniaus naktinis klubas „Opium“ / Tautvydo Stuko nuotrauka
Vilniaus naktinis klubas „Opium“ / Tautvydo Stuko nuotrauka

„Tai yra klubo administracijos bendrai parengtas tekstas. Suprantame, kad jis galėjo būti publikuotas anksčiau, lygiai taip pat suprantame, kad viešojoje erdvėje bus smulkiai aptariamas kiekvienas jo teiginys.

Visas žinutes apie įvykius, kuriuose dalyvavo ar dalyvauja su mūsų klubu siejami žmones, matome, skaitome ir gilinamės į aplinkybes. 100% palaikome visas istorijose minimas ar jas pasakojančias aukas.

Nepateisiname ir nedangstome smurto ir priekabiavimo. Nė vieno žmogaus, net ir ilgamečių lankytoju, didžėjų ar promoterių toksiškas ar nusikalstamas elgesys nėra ir nebus toleruojamas.

Nors ir negalime prisiimti atsakomybės už klubo lankytoju ir čia grojančių atlikėju asmeninius pasirinkimus, elgesį ar charakterio savybes, dedame visas pastangas, kad užkirstume kelią tokiam elgesiui.

Trumpai apie tai, kaip elgėmės, elgiamės ir elgsimės.

Ką padarėme:

• Praėjusią savaitę, tik pasklidus informacijai apie psichologinį ir fizinį smurtą, iš klubo renginių ir bendruomenės neribotam laikui pašalinome T.V.

• Apnuodijimo istorijoje minimas T.Š. mūsų renginiuose taip pat nebėra pageidaujamas.

Ką darome:

• Skatiname patyrus bet kokios formos smurtą ar diskriminaciją iškart kreiptis j klubo personalą. Puikiai suprantame, kad labai sunku šnekėti apie traumuojančias patirtis, todėl dažnai prabylama tik po labai ilgo laiko. Tačiau svarbu suprasti, kad patikrinti informaciją praėjus savaitėms, mėnesiams ar metams yra sudėtinga.

Sostinės klubas „Opium“
Sostinės klubas „Opium“ / Tautvydo Stuko nuotr.

• Jei manote, kad klube neturėtų lankytis konkretūs asmenys, kurių elgesys jums kelia nerimą ar nepatogumą, informuokite mus – esame pasirengę įtraukti tokius žmones į juodąjį sąrašą.

• Klubo personalui reguliariai organizuojame mokymus smurto ir diskriminacijos tema, apmokome, kaip elgtis, renginyje pastebėjus smurto ir diskriminacijos požymius.

• Baro darbuotojai žino slaptą pagalbos šauksmą – „Angel Shot“. Patyrus smurtą, diskriminaciją, priekabiavimą, apsinuodijus, įtarus apsinuodijimą ar tiesiog pasijutus nejaukiai – eikite prie baro ir užsisakykite „Angel Shot“. Klubo kolektyvas padės susiorientuoti, adekvačiai įvertinti situaciją, o esant reikalui bus kreiptasi ir į policiją.

Ką darysime:

Visada yra kur padirbėti svečių saugumo klausimu, todėl:

• Gerai matomose vietose (prie baro, tualete, rūkykloje ir pan.) bus kabinami plakatai, informuojantys apie mūsų politiką smurto ir diskriminacijos klausimais bei instruktuojantys, ką daryti tokiais atvejais.

Tokią pačią praktiką taikysime ir išvažiuojamuose renginiuose.

• Sukūrėme specialų el. paštą report@opiumclub.It, skirtą kreiptis aukščiau minėtais atvejais, jei visgi nedrąsu tai daryti gyvai. Tačiau pasikartosime: kuo incidentas šviežesnis, tuo lengviau išsiaiškinti tiesą, todėl laikas šiuo atveju yra lemiamas faktorius.

Kuo daugiau tikslių faktinių aplinkybių, tuo greitesnis atsakas. Jei kyla bent menkiausių įtarimų – nedelskite, nelaukite, nedvejokite.

Paštas jau veikia.

Nuo pat klubo ištakų vadovaujamės saugios aplinkos principu ir buriame glaudžią, draugišką, vienas kita palaikančią muzikos mylėtojų bendruomenę. Visuomet buvome ir būsime prieš bet kokios formos smurtą, diskriminaciją ar kitokio pobūdžio toksišką elgesį. Klubas ir visa organizacija netoleruoja ir netoleruos ne vieno asmens, kuris pažeidžia kitų lankytojų privatumą bei laisvo apsisprendimo teisę.

Esame pasirengę išklausyti visus šiuo metu viešojoje erdvėje aptariamus įvykių dalyvius ir liudininkus, tad jei norite su klubo atstovais pabendrauti tiesiogiai, taip pat jei turite įžvalgų, kaip galėtume kurti geresnę atmosferą klube ir užkirsti kelią nepageidaujamam bei nusikalstamam elgesiui, susisiekite report@opiumclub.It. Būkite saugūs“, – viešame pareiškime rašė naktiniu klubo „Opium“ administracija.

Žmonės.lt susisiekė su naktinio klubo „Opium“ išplatintame pranešime minimais asmenimis. Gavę jų komentarą, tekstą papildysime.

Moterų informacijos centras +370 52629003, mic@lygus.lt.

Kur pranešti ir ieškoti pagalbos
Jei reikia skubios pagalbos
Skambinkite pagalbos telefonu 112
Jei esate savižudybės krizėje, arba ieškote pagalbos kitam
Jei patyrėte smurtą
Jei reikalinga emocinė (psichologinė) pagalba telefonu, arba internetu
Jei esi vaikas ir tau reikalinga pagalba
Jei reikia pagalbos vaiko teisių klausimais
Skambinkite pagalbos telefonu 8 800 10 800 arba rašykite žinutę Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos pokalbių laukelyje „Pasikalbėkime“. Pranešti apie pažeidimą galima vaiko teisių apsaugos skyriuose, užpildant formą Tarnybos interneto svetainėje, arba skambinti telefonu 112.