Po svarbaus Silvester Belt kreipimosi prabilo ir „Eurovizijos“ organizatoriai: „Tai nepriimtina“
„Eurovizijos“ organizatoriams leidus Izraeliui dalyvauti šiųmečiame konkurse, nepaisant raginimų elgtis priešingai dėl karo Gazos Ruože, pasipiktinimas dėl to toliau nemažėja. Socialiniuose tinkluose – daugybė žinučių, ir ne visose jose nuomonė išsakoma kultūringai. Dėl to konkurso atstovai išplatino pareiškimą. Jis paviešintas praėjus kiek daugiau nei savaitei po Silvester Belt ir kitų dalyvių viešo kreipimosi.
Internautams liejant pyktį dėl sprendimo leisti Izraeliui dalyvauti „Eurovizijoje“, pastarosios organizatoriai antradienio vakarą paviešino svarbų pareiškimą.
„Europos transliuotojų sąjunga pripažįsta gilius jausmus ir tvirtas nuomones, kurias paskatino šių metų „Eurovizijos“ dainų konkursas, vyksiantis siaubingo karo Artimuosiuose Rytuose fone. Suprantame, kad žmonės nori įsitraukti į diskusijas ir išreikšti savo nuomonę šiuo klausimu. Visus mus paveikė vaizdai, istorijos ir neabejotinas skausmas, kurį patyrė Izraelio ir Gazos Ruožo gyventojai.
Vis dėlto norime atkreipti dėmesį į susirūpinimą ir diskusijas, susijusias su šia situacija, ypač į tikslingas socialinių tinklų kampanijas, nukreiptas prieš kai kuriuos mūsų renginyje dalyvaujančius menininkus.
Sprendimas dėl bet kurio transliuotojo, įskaitant Izraelio transliuotoją KAN, dalyvavimo „Eurovizijos“ dainų konkurse yra išimtinai EBU valdymo organų, o ne atskirų atlikėjų atsakomybė. Šie atlikėjai atvyksta į „Euroviziją“ dalytis savo muzika, kultūra ir visuotine vienybės žinia per muzikos kalbą.
EBU jau anksčiau paaiškino, kodėl KAN buvo įtrauktas į konkursą ir kuo jis, kaip nepriklausomas transliuotojas, skiriasi nuo ankstesnių dalyvių, kurie iš konkurso buvo pašalinti. Konstruktyvios diskusijos yra teigiamas tokių sprendimų padarinys.
Tačiau, nors tvirtai remiame žodžio laisvę ir teisę reikšti nuomonę demokratinėje visuomenėje, griežtai pasisakome prieš bet kokios formos įžeidinėjimus internete, neapykantos kalbą ar priekabiavimą, nukreiptą prieš mūsų menininkus ar kitus su konkursu susijusius asmenis. Tai nepriimtina ir visiškai nesąžininga, atsižvelgiant į tai, kad menininkai nedalyvauja priimant minėtą sprendimą.
EBU siekia užtikrinti saugią ir palankią aplinką visiems „Eurovizijos“ dainų konkurso dalyviams, darbuotojams ir gerbėjams. Toliau glaudžiai bendradarbiausime su visomis suinteresuotosiomis šalimis, siekdami propaguoti pagarbos, įtraukties ir supratingumo vertybes tiek internete, tiek už jo ribų.
Raginame visus įsitraukti į pagarbų ir konstruktyvų dialogą ir palaikyti menininkus, kurie nenuilstamai dirba – muzikiniame ir pramoginiame šou – kad pasidalytų savo muzika su pasauliu“, – teigė EBU generalinio direktoriaus pavaduotojas Jeanas Philipas De Tenderis.
Žmonės.lt primena, kad neseniai Lietuvos atstovas Silvester Belt ir grupelė šių metų „Eurovizijos“ dalyvių išplatino viešą kreipimąsi, kuriuo siekia atkreipti dėmesį į kruviną karinį konfliktą, vykstantį Gazoje, ir reikalauja jame paliaubų.
„Norime pradėti nuo to, kad dalyvauti šių metų „Eurovizijoje“ yra didelė privilegija.
Atsižvelgdami į Izraelį ir dabartinę padėtį okupuotose Palestinos teritorijose, ypač Gazoje, mes negalime tylėti. Mums svarbu solidarizuotis su engiamaisiais, aiškiai ir nuoširdžiai pareiškiame – trokštame taikos, neatidėliotinų bei ilgalaikių paliaubų ir saugaus visų įkaitų sugrįžimo namo. Esame vieningi prieš visas neapykantos formas, įskaitant antisemitizmą ir islamofobiją.
Mes tvirtai tikime vienijančia muzikos galia, leidžiančia parodyti mūsų skirtumus, o taip pat žmonėms susivienyti ir puoselėti prasmingas diskusijas bei ryšius.
Manome, kad mūsų pareiga yra sukurti ir saugoti šią erdvę ir tikime, kad ji įkvėps didesnei užuojautai ir empatijai“, – rašoma paskelbtame įraše.
Šis Silvester Belt pasidalintas įrašas sulaukė prieštaringų reakcijų. Vieni suskubo palaikyti atlikėją už empatiją ir drąsą reikšti savo poziciją, kiti dainininką smerkė.
„Tu buvai mano favoritas... Bet aš pasisakau prieš terorizmą. Taigi tu praradai mano palaikymą. Ir dėl to esu tikras, kad praradai ir milijonų kitų žmonių balsus... Labai labai labai liūdna“, – po Silvester Belt įrašu rašė jo sekėjas.
Kiek anksčiau Europos transliuotojų sąjunga (EBU), organizuojanti renginį, pareiškė, kad nusprendė, jog Izraelis gali dalyvauti šioje kasmetinėje popmuzikos fiestoje.
„Eurovizijos“ dainų konkursas – tai nepolitinis muzikos renginys ir EBU priklausančių visuomeninių transliuotojų varžybos. Tai nėra konkursas tarp vyriausybių“, – teigė EBU generalinis direktorius Noelis Curranas.
Konkurso organizatoriai aiškino, kad šis atvejis kitoks nei Rusijos, kuriai buvo uždrausta dalyvauti „Eurovizijoje“ po to, kai Vladimiras Putinas pradėjo karą prieš Ukrainą.
„Rusijos atveju rusų transliuotojų narystė EBU buvo sustabdyta dėl to, kad jie nuolat pažeidinėjo narystės įsipareigojimus ir viešųjų paslaugų vertybes, – teigė N.Curranas. – KAN ir Izraelio vyriausybės santykiai iš esmės skiriasi nuo tų, kurie egzistuoja tarp Rusijos narių ir valstybės; pastaraisiais metais Izraelio vyriausybė grasino uždaryti transliuotoją.“
Tiesa, buvo kilę ginčų ir dėl Izraelio šiųmečio kūrinio. Dainoje buvo užuominų apie „Hamas“ įvykdyto išpuolio prieš Pietų Izraelį, sukėlusio tebesitęsiantį karą Gazos Ruože, aukas. Kadangi „Eurovizijos“ taisyklės draudžia politinį turinį, Izraelio atstovei 20-metei dainininkei Eden Golan dainos žodžius galiausiai teko pakoreguoti.