Po Žolinės festivalio sėkmės – R.Karbauskio pareiškimas: pranešė naujieną apie „Naisių vasarą“

„Naisių vasara 2022 – Žolinė“ / Pauliaus Peleckio / BNS nuotr.
„Naisių vasara 2022 – Žolinė“ / Pauliaus Peleckio / BNS nuotr.
Šaltinis: Žmonės
2022-08-17 18:10
AA

Pirmadienį įvykęs festivalis „Naisių vasara 2022 – Žolinė“, priešingai nei vykęs liepą, buvo sėkmingas – garsių atlikėjų pasirodymų atvyko pasiklausyti minia žmonių. O dabar, praėjus porai dienų nuo renginio, jo rėmėjas Ramūnas Karbauskis pranešė naujieną.

Ramūnas Karbauskis feisbuko paskyroje pasidalijo įrašu, kuriame atskleidė, kad nuo šiol du „Naisių vasaros“ festivaliai taps tradicija ir vyks kasmet.

„Noriu padėkoti visiems antrojo šių metų festivalio visai šeimai „Naisių vasara 2022 – Žolinė“ organizatoriams, savanoriams, atlikėjams, dalyviams ir svečiams.

Šventė pavyko ir mes pradedame ruoštis dviems Naisių vasaros festivaliams sekančią vasarą.

Ramūnas Karbauskis / Pauliaus Peleckio / BNS nuotr.

Kaip sakoma lietuvių liaudies patarlėje – nėra to blogo, kas neišeitų į gerą. Grinčas su kompanija pabandė sužlugdyti vieną festivalį, dabar bus po du Naisių vasaros festivalius.

Taigi, kitais metais susitiksime antrą liepos šeštadienį ir per Žolinę“, – „Facebook“ rašė R.Karbauskis.

Pirmadienį į festivalio „Naisių vasara 2022: Žolinė“ sceną lipo būrys garsių Lietuvos atlikėjų – Steponas Januška su grupe „Studija“, Edgaras Lubys, Violeta ir Vilius Tarasovai, Aistė Pilvelytė, Gytis Paškevičius, Liudas Mikalauskas.

Festivalis „Naisių vasara 2022: Žolinė" / Pauliaus Peleckio / BNS nuotr.

Pasirodymus stebėjo itin gausi žmonių minia, net susidarė eilės, o ir oras renginiui pasitaikė išties palankus.

Tiesa, festivalyje sutikusių dalyvauti atlikėjų pusėn smigo ir kritikos strėlės – keltas klausimas, ar gera mintis jiems pasirodyti renginyje, kurį remia R.Karbauskis. Kilus sujudimui, Liudas Mikalauskas apie tai pasisakė feisbuko paskyroje.

Festivalis „Naisių vasara 2022: Žolinė" / Pauliaus Peleckio / BNS nuotr.

„Dalyvausiu Naisių Žolinėse.

O kodėl turėčiau nedalyvauti? Juolab, jog esu tikriausiai vienintelis dainininkas, sutikęs dalyvauti Naisių bendruomenės organizuojamose Žolinėse dar likus pusei metų iki „didžiojo skandalo“. Per mėnesį tenka dainuoti keliose dešimtyse renginių.

Vienus jų finansuoja katalikų parapijos, kitus – protestantų, vienus – vietos ūkininkai, kitus – verslo magnatai, vienus – LSDP valdomos savivaldybės, kitus – TS-LKD, vienus – privatūs žmonės, kitus – verslo įmonės ir t.t. Ar tai reiškia, jog aš dalyvaudamas pritariu visų jų politinėms pažiūroms, religiniams įsitikinimams ir moralinėms vertybėms? Žinoma, kad ne! Net ir norėdamas nespėčiau įsigilinti į kiekvieno renginių rėmėjo reiškiamas nuomones.

Aš kuriu meną! Mane kviečia tam, kad atlikčiau meninę programą tiems klausytojams, kurie nori jos klausyti. Mano dalyvavimas visiškai nereiškia, kad pritariu vienai ar kitai nuomonei, aš dirbu savo mylimą darbą dėl kurio, žinau, esu mylimas.

Ramūnas Karbauskis gali turėti savo nuomonę įvairiausiais klausimais, tai yra jo teisė. Pavyzdžiui, aš manau, kad Vytautas Landsbergis yra pirmasis nepriklausomos Lietuvos vadovas. Ir ką?

Festivalis „Naisių vasara 2022: Žolinė" / Pauliaus Peleckio / BNS nuotr.

Gal mes susitikę ir apsikeisim savo priešingom nuomonėm – tai yra taip pat mūsų teisė. Tačiau dėl to aš neturiu smerkti žmogaus ir trukdyti jam mecenuoti ar organizuoti Naisių festivalį, kuriame, be kita ko, su dauguma neseniai atsisakiusių atlikėjų esu dalyvavęs bent 5 kartus.

Festivalyje taip pat susirinks publika turinti įvairiausias nuomones ir jie linksminsis kartu, dainuos, dalyvaus edukacijose, tikrai gražiose festivalio veiklose ir švęs gyvenimą. O aš, kaip ir bet kurį kitą kartą, būsiu laimingas būdamas su jais. Neleisiu kurti politikavimo menu, jis turi likti nešališkas, kol tai, žinoma, netampa karo palaikymu. Tačiau, šiuo metu aptariamoje situacijoje nieko panašaus nematau.

Neabejoju, kad Ramūnas Karbauskis užlips į sceną pasakyti sveikinimo kalbą ir tai, žinoma, bus vienoks ar kitos politikavimas, tačiau pasakykit, kur jo nėra? Kuris renginys apsieina be kalbančio seimo nario, be besigiriančio tarybos darbais mero. Didžioji dalis renginių turi šį prieskonį.

Be politikų kalbų neapsieina net bažnyčių atlaidai ir tai yra normalu, nes jų pagalba dažnai yra daromi dideli infrastruktūriniai darbai. Nepradėsiu skirstyti žmonių, nei klausytojų, nei rėmėjų. Gerbsiu visų jų nuomones taip, kaip kartą yra pasakęs Volteras: „niekada nesutiksiu su jūsų nuomone, bet padarysiu viską, kad galėtumėte ją reikšti“, – feisbuke rašė L.Mikalauskas.

Kitas „Naisių vasaros“ dalyvis Edgaras Lubys portalui Žmonės.lt komentavo, kad visiškai pritaria L.Mikalausko išsakytoms mintims, kad menas ir nuomonė politiniais klausimais nesikerta.

Edgaras Lubys / Pauliaus Peleckio / BNS nuotr.

„Kitas dalykas, viskas priklauso nuo, kur nubrėžiame savo ribas. Aš už jokius honorarus ir jokiomis aplinkybėm nesutikčiau pasirodyti Minske, Sočyje ar Maskvoje, bet čia, manau, yra kitas atvejis“, – Žmonės.lt sakė dainininkas.

Jis pridūrė, kad nors meno ir kultūros žmonės turi mokėti pasakyti griežtą „Ne“, kai kuriais atvejais jie turi peržengti ribas ir išsklaidyti „politinius vėjus“.

„Kas liečia dabartinę situaciją, tai, aišku, yra labai didelė įtampa dėl karo ir šiuo klausimu negali būti jokių išlygų, tačiau tame festivalyje galima brėžti švelnesnes ribas“, – nuomone dalijosi E.Lubys.

Visgi bene daugiausia atgarsio šįkart sulaukė žinia, kad festivalyje pasirodys Gytis Paškevičius. Pastaruoju metu buvo girdėti siūlymų ignoruoti šį dainininką, nes dar pavasarį jis sulaukė pasmerkimo dėl savo ir savo sūnaus Dominyko pasisakymų karo Ukrainoje tema.

Tada D.Paškevičius pasidalijo įrašais, neigiančiais karą Ukrainoje. Viename iš įrašų atlikėjo sūnus pasakojo, kad neva visos nufotografuotos ir nufilmuotos aukos Ukrainos miestuose yra samdyti aktoriai.

Po G.Paškevičiaus sūnaus feisbuko įrašais kone iškart pasipylė smerkiantys komentarai. Dezinformaciją skleidžiantį Dominyką viešai sukritikavo ir prodiuseris Arūnas Valinskas. Jis negailėjo karčių žodžių ne tik pačiam vaikinui, bet ir jo tėvui Gyčiui Paškevičiui, kuris po sūnaus įrašu taip pat paliko komentarą. Jame G.Paškevičius rašė esantis už tiesą ir pritarė sūnui, kad pasaulyje pilna melo. Atlikėjas pridūrė, kad nė vienas politikas nesišaudo, šaudosi tik neklausantys įstatymų.

Portalas Žmonės.lt dėl dalyvavimo „Naisių vasaros“ festivalyje bandė susisisiekti su pačiu Gyčiu, tačiau nesėkmingai. Paskambinus atlikėjo prodiuseriui Justui Valatkai, šis atsisakė pateikti komentarą.

„Šiuo metu esu užsiėmęs ir neturiu laiko kalbėti tokiomis temomis. O ir nelabai noriu apie tai kalbėti. Mes nenorime pateikti jokios pozicijos“, – portalui Žmonės.lt sakė G.Paškevičiaus prodiuseris J.Valatka.

Gytis Paškevičius / Pauliaus Peleckio / BNS nuotr.

Primename, kad Žolinės dieną surengtas „Naisių vasaros“ festivalis – jau antrasis šią vasarą. Renginys vyko ir liepos 8-9 dienomis, jame tąkart turėjo pasirodyti Saulius Prūsaitis, Donatas Montvydas, grupės „The Roop“, „Graži ir ta galinga“, „TaRūta“, „jautì“.

Visgi minėti atlikėjai sulaukė kritikos dėl to, kad sutiko dalyvauti renginyje, kurį remia Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos lyderis Ramūnas Karbauskis, mat pastarasis ne kartą yra pasisakęs prieš LGBT+ žmonių teises. Tuo metu tiek D.Montvydas, tiek „The Roop“ dar birželį koncertavo LGBT+ eitynių „Baltic Pride“ koncerte Vilniuje.

Įsiklausiusi į kritiką, grupė „jautì“ pranešė nebepasirodysianti renginyje, bet D.Montvydas ir „The Roop“ trauktis neskubėjo – teigė „Naisių vasarą“ vertinantys kaip galimybę išsakyti savo poziciją, užmegzti dialogą tarp skirtingas nuomones turinčių žmonių. Tačiau paskutinę akimirką juos persigalvoti paskatino R.Karbauskio pasisakymas – šis pareiškė, kad Seimo opozicija kreipsis į Konstitucinį Teismą (KT) dėl suteikto valstybės vadovo statuso Vytautui Landsbergiui.

Galiausiai iš liepą vykusios „Naisių vasaros“ pasitraukė ne tik D.Montvydas ir „The Roop“, bet ir S.Prūsaitis, „Graži ir ta galinga“, „TaRūta“.

Festivalyje atsisakius dalyvauti beveik visiems atlikėjams, „Naisių vasaros“ renginio mecenatas R.Karbauskis nepasidavė ir ant scenos pareiškė, kad surengs antrąjį festivalį, kuris įvyks rugpjūčio 15-ąją.

„Šįkart atlikėjų Grinčas iš festivalio nebepavogs“, – tikino R.Karbauskis.

Kaip tarė, taip ir padarė. Ir iš tiesų – šįsyk vaizdas visiškai nebepriminė matyto liepą, kai atkritus didžiajai daliai atlikėjų, buvo susirinkęs palyginti nedidelis žiūrovų būrys.

Festivalis „Naisių vasara 2022: Žolinė" (133 nuotr.)
+127