Pokalbis apie ateitį su futuriste Hlin Helga iš Islandijos

Hlin Helga / Asmeninio albumo nuotr.
Hlin Helga / Asmeninio albumo nuotr.
Šaltinis: Žmonės.lt
A
A

Futuristė iš Islandijos Hlin Helga atvyksta į Lietuvą, kur kūrybai dedikuotoje konferencijoje „What's Next?“, lapkričio 6-7 dienomis pristatys alternatyvius ateities scenarijus.

Hlin yra tendencijų stebėtoja, dizaino specialistė ir futuristinių mokslų dėstytoja. Šiuo metu ji gyvena tarp Reikjaviko ir Stokholmo, kur dėsto prestižiniuose universitetuose futuristinėmis ir dizaino temomis.

„Labai džiaugiamės Hlin vizitu – ji yra vieno patraukliausio šių dienų mokslo – futurizmo – atstovė. Be to, Hlin yra islandė. Pastebėjome, jog lietuviai jaučia neapsakomą ryšį ir simpatiją šiai šaliai – būtų tai islandų muzika, kultūra, žmonės, gamta ar kita“, – sako viena iš „What's Next?“ organizatorių Živilė Diavara.

„Mums visiems yra ko pasimokyti jungiant taškus tarp tendencijų, taip pat apjungiant savo intuiciją, svajones ir norus“, – interviu sako Hlin.

Daugiau apie inovatyvų mąstymą ir sėkmę matant toliau nei du žingsnius į priekį – specialiame interviu. Skambiname į Reikjaviką ir po minutės įžangos pradedame pokalbį apie ateitį.

Hlin, kas tai yra inovatyvus mąstymas (angl. k. – future thinking)?

Tai yra konstruktyvus mąstymas apie ateitį pasitelkiant faktus, tendencijas ir tyrimus tam, kad galėtume priimti protingus sprendimus dabartyje. Tai, žinoma, yra tampriai susiję su prognozėmis ir spėjimais arba, kitaip tariant, menas matyti, įsivaizduoti ir kurti alternatyvius ateities scenarijus.

Kokias priemones naudoja futuristai kurdami alternatyvius ateities scenarijus?

To vienu atsakymu neatsakysiu, tai visas mokslas – siūlau ateiti į mano paskaitą „What's Next?“ konferencijoje ir sužinoti apie tai daugiau.

Ar įmanoma išmokti inovatyvaus mąstymo ar tai yra kažkokios supergalios?

Supergalių nereikia, tačiau yra būtina lavinti savo vidinį detektyvą, stebėti aplinką, analizuoti ir suprasti žmonių elgesį, kitaip tariant, matyti ne tik spalvas, bet ir tekstūras, identifikuoti, kas vieną ar kitą dalyką veda pirmyn – visa tai susumavus turėti pakankamai vaizduotės įsivaizduoti tai, kas dar neegzistuoja.

Skamba sudėtingai. Kaip pati įsitraukei į inovatyvaus mąstymo studijas?

Iš tiesų, viskas įvyko dėl per didelio skepticizmo. Iš pradžių netikėjau tokiais pasakymais kaip „pilka yra nauja juoda“. Tačiau galiausiai supratau, kad bendro konteksto matymas turi didžiulį potencialą ir galią keisti pasaulį pagal susikurtą scenarijų. Vis dar manau, kad negalime tiksliai nuspėti ateities, tačiau galime būti vizionieriais, išdrįsti svajoti.

O kalbant apie tavo gimtąją Islandiją – ar tai inovatyvi šalis?

Kadangi kalbame apie visą šalį ir visą tautą, tai atsakymas būtų ir taip, ir ne. Manau, kad turime labai stiprų kūrybinį potencialą, esame spontaniški, energingi ir nepriklausomi. Tiesa, esame maža tauta (apie 300 000 žmonių), taigi tendencijos Islandijoje kur kas geriau įžvelgiamos nei kitur. Islandijoje plačiai vystomas žaliosios energijos verslas yra inovatyvaus mąstymo pavyzdys. Kita vertus, žudome gamtą (fauną ir florą), taigi, galima sakyti, kad nesame iki galo inovatyvūs.

Kokios inovacijos tave žavi?

Mane apskritai žavi tikro ir netikro, virtualaus ir fizinio pasaulio susiliejimas. Manau, jau greitai galėsime kalbėti apie skirtingus realybės lygius. Taip pat jau kalbame apie išmaniuosius miestus, jutiklinius paviršius bei aplinką, kuri prisitaiko prie žmogaus poreikių. Taip pat labai įdomi yra visa bio-sintetikos sritis. Pavyzdžiui, mane žavi Rachel Armstrong architektūros, kuri pati atsikūrinėja, idėja, kosmose augančių miestų vizijos ir t.t. – visa tai mankština mūsų vaizduotę, ar ne?

Kaip tu pati matai savo ateitį po 20 m.?

Norėčiau vis dar pilnu tempu dirbti padedant žmonėms kurti šviesią ateitį.

Be islandės Hlin Helga „What's Next?“ lapkričio 6-7 dienomis savo temas kūrybos ir ateities temomis pristatys gerai žinomas virtuvės šefas Deivydas Praspaliauskas, kuris kalbės apie kulinarinių industrijų inovacijas. Buvęs teletabis Nikky Smedley – apie ateities edukaciją.

Apie kūrybišką mąstymą, vaizduotę, jos apetitus ir alternatyvias ateities idėjas kalbės rašytojas, filosofas, intelektualas Kristupas Sabolius. Robotų pasaulį, savo išradimus ir mūsų ateitį pristatys Kristijonas Vasiliauskas.

Iš viso konferencijoje dalyvauja virš 30 pranešėjų, taip pat „What's Next?“ metu tose pačiose erdvėse vyks dizaino mugė „Uptown Market“ bei veiks dizaino ir inovacijų ekspozicija.