Pokalbis dėl darbo. Klausimai, kuriuos privalote užduoti

Darbo pokalbis / Fotolia nuotr.
Darbo pokalbis / Fotolia nuotr.
Šaltinis: Elaima.lt
A
A

Kai ruošiatės pokalbiui dėl darbo, paprastai stengiatės sužinoti kuo daugiau apie įmonę, svarstote, kokių klausimų galite sulaukti ir kaip geriau į juos atsakyti. Dar kruopščiai apgalvojate, kaip reiktų apsirengti ir kada gi užduoti tą rūpimą, bet daugeliui vis dar nepatogų, klausimą apie atlyginimą. Tačiau juk iš tiesų pokalbis dėl darbo yra dviejų lygiaverčių partnerių derybos!

Viena pusė siūlo darbo vietą, o kita sukuria tos vietos vertę. Todėl geras pokalbis dėl darbo yra dialogas, bet ne monologas. Juk daugelį svarbių dalykų turi išsiaiškinti ne tik potencialus darbdavys apie kandidatą, bet ir ieškantis darbo – apie įmonę.

Galbūt būtent jūs nuspręsite, jog ši vieta – netinkama. Gal sužinosite apie laukiančius iššūkius ir tai bus proga tartis dėl didesnio atlyginimo, o gal suprasite, jog būtent čia yra daug profesinio tobulėjimo perspektyvų.

Pasiruoškite savąjį klausimų sąrašą:

1. „Kodėl ieškote šiai pozicijai darbuotojo?“ („Gal keisite tą, kuri išėjo motinystės atostogų?“) Todėl verta pasidomėti, kokia darbo sutartis – terminuota ar ne, jums siūloma. Ar įmonė plečia veiklą? O gal taip ir neišgirsite konkretaus atsakymo? Didelė darbuotojų kaita paprastai rodo įmonės bėdas.

2. „Kokių asmeninių savybių tikitės iš potencialaus darbuotojo?“ Kokių profesinių savybių tikisi darbdavys, jis beveik visada surašo darbo skelbime. Kartais ten būna užsimenama ir apie asmenines.

Tačiau šį klausimą labai svarbu užduoti vien tam, kad išgirstumėte atsakymą. Ar darbdaviui jos rūpi? Ar jis vardija abstrakčias, ar konkrečias savybes? Pagalvokite ne tik ar jas turite, bet ir ar jos tikrai būtinos šiai pareigybei. Ir vertinkite.

3. „Kokie iššūkiai manęs laukia?“ Čia yra proga sužinoti šiek tiek daugiau apie darbo atmosferą ir tikrąjį jo pobūdį. Bet kokie abstraktūs teiginiai – ženklas susimąstyti, kad ne visą informaciją jums sako. Sudėtingi kolegų santykiai? Reiškia – tikras širšių lizdas. Viršvalandžiai? „Arsite“ ir už tai jums nemokės. Padidinti apyvartą kelis kartus? Ieško naivuolio spręsti jų problemoms.

4. „Kas mane supažindins su darbu ir padės jį perprasti?“ Tai labai svarbus klausimas, į kurį turėtumėte išgirsti labai konkretų atsakymą. Jei darbuotojas apmokomas, jam skiriamas laikas, tikėtina, kad čia reikalai tvarkomi profesionaliai. „Tai nieko sunkaus“, „Jūs profesionalas, tikimės, jog greitai perprasite“ – nieko gera. Na, nebent darbo specifika tikrai tokia.

5. „Kaip atrodys mano darbo vieta?“ Dar viena proga įvertinti darbo sąlygas.

Nepamirškite, kad darbo pokalbio metu svarbi ne tik jūsų, bet ir su jumis kalbančiojo kūno kalba. Skaitykite ženklus!

Ar žmogus kalba nuoširdžiai? Ar tiki tuo, ką sako? Ar žiūri jums į akis? Ar pasiūlė patogiai atsisėsti, atsigerti? Ar pagarbiai atsiliepia apie kolegas, buvusius darbuotojus?

Jei ima kirbėti abejonės – nedvejodami klausinėkite. Net jei jus entuziastingai priima, nebūtina sutikti iškart ar juo labiau pasirašyti darbo sutarties. Paklauskite, kiek laiko turite apsispręsti. Ir labai skubantys darbdaviai paprastai suteikia vieną ar kelias dienas apmąstymams.