Pomidorų ir paprikų sodinimas – sezonui ruošiamės iš anksto

Pomidorai / Fotolia nuotr.
Pomidorai / Fotolia nuotr.
Šaltinis: Projekto partnerio turinys
2017-01-03 13:00
AA

Praūžęs didžiųjų metų švenčių maratonas greitai skelbs sėjos pradžią. Ir nors pavasaris dar negreitai džiugins saulės spinduliais, tačiau jau dabar verta pamąstyti apie ankstyvųjų, ilgos vegetacijos daržovių sodinimą. Kada ir kaip sodinti skaniąsias paprikas ir populiariuosius pomidorus pataria UAB „Nojus“.

Paprikų sėjimas ir auginimas

Paprikos – skani ir sveika daržovė, sutinkama daugelyje šiltnamių ir darželių. Paprikos pasižymi ilgu vegetaciniu laikotarpiu, todėl ši daržovė sėjama dar šaltuoju metų laiku. Priklausomai nuo paprikų auginimo vietos, sėklas galima sėti nuo sausio pradžios iki kovo vidurio.

Geriausiai paprikas sėti į plastikinius ar durpinius vazonėlius, pripildytus durpių substrato ar į kambario temperatūroje pabuvusį kompostą. Sėjama po vieną sėklą, į 0,5–1,5 cm gylį. Vazonėliai uždengiami plėvele ir laikomi 20–30 laipsnių temperatūroje.

Praėjus savaitei po sėjos ir pasirodžius pirmiesiems paprikų lapeliams – daigus reikia pikuoti. Paprikų daigus reikia persodinti į didesnius vazonėlius, su durpių substratu, į tokį patį gylį kaip ir buvo prieš tai. Pirmąsias dienas po pikavimo paprikas patartina laikyti žemesnėje temperatūroje, vėliau išlaikyti optimalią temperatūrą.

Pomidorų sėja ir auginimas

Pomidorai, tai dar viena daržovių rūšis, kurią galima sėti šaltuoju metų laiku. Kaip ir paprikos, pomidorai yra ilgos vegetacijos daržovė. Pasėti pomidorai sudygsta maždaug po savaitės, tačiau daigams išaugti gali prireikti ir 60–70 dienų. Jei turite galimybe pomidorus auginti šildomame šiltnamyje, juo galite sėti kovo pradžioje. Jei šiltnamis nešildomas sėją atidėkite iki kovo vidurio, o esant šaltam orui ir iki kovo pabaigos. Pomidorus kaip ir paprikas galima sodinti tiek į plastikinius, medinius ar durpinius indelius. Pomidorams sodinti labiausiai tinka durpių ir rupaus smėlio mišinys. Sėklos sėjamos 1–1,5 cm gylio duobutę, užbarstomos smėlio sluoksniu. Pasodinti pomidorai uždengiami plėvele, laikyti 20–25 laipsnių temperatūroje.

Pomidorai pikuojami pasirodžius pirmiesiems lapeliams. Persodinant atrenkami geriausi daigai, atsargiai išimami iš dėžučių. Trečdalis šaknelių nugnybiama, kad geriau išsivystytų. Pomidorai persodinami giliau nei augo prieš tai, prie šaknų užspaudžiant žemę. Praėjus dviems savaitėms nuo pikavimo daigai patręšiami kompleksinėmis, daigams skirtomis trąšomis.

Praktiški patarimai pomidorų ir paprikų sėjai

  • Įsigykite praktiškas talpas sodinimui – labiausiai paprikų ir pomidorų sodinimui ir daiginimui tinka plastikinės arba durpinės dėžutės. Jas lengviau prižiūrėti nei krūvą atskirų indelių.
  • Atsakingai išsirinkite sėklas – prieš sėją apgalvokite, kokias sėklas pirksite, nes nuo to priklausys sėjos darbai ir augalų derlius.
  • Laikykitės sėjos instrukcijų – tam, kad sėklos gerai sudygtų būtina laikytis ant sėjimo instrukcijos, nurodytos ant sėklų pakuotės. Neeksperimentuokite, jei nežinote ar tai tikrai pasiteisins.