Popiežius Pranciškus švenčia gimtadienį! 10 faktų, kurių nežinojote apie pontifiką

Popiežius Pranciškus / „Scanpix“ nuotr.
Popiežius Pranciškus / „Scanpix“ nuotr.
Šaltinis: Žmonės.lt
A
A

Gruodžio 17-ąją gimtadienį švenčia katalikų bažnyčios vadovas popiežius Pranciškus. Pontifikui šiemet sukako 81-eri.

Popiežius Pranciškus myli visą pasaulį ir pasaulis, regis, jam atsidėkoja tuo pačiu. Prielankumą moderniam popiežiui išreiškia net ateistai ir kitų religijų atstovai. Paprastiems žmonėms įspūdį daro ir darbininkiška popiežiaus kilmė (jis – italų emigrantų, geležinkelininko ir namų šeimininkės, sūnus). Intelektualams imponuoja moksliniai titulai: filosofijos ir teologijos daktaras, disertaciją parašęs vokiečių kalba, apgynęs Vokietijoje, Jorge Luiso Borgeso ir Fiodoro Dostojevskio specialistas. Jaunimą žavi popiežiaus modernumas (jis turi paskyrą tviteryje), o visus be išimties – asmeninė šio žmogaus drąsa: kai narkotikų platintojai persekiojo vieną kunigą, prieglobstį šis rado šventiko namuose.

Pontifiko gimtadienio proga Žmonės.lt surinko 10 įdomiausių faktų apie popiežių Pranciškų:

1. Pirmasis. Kardinolas Jorge Mario Bergoglio, šiandien pasauliui žinomas kaip popiežius Pranciškus, yra pirmasis Lotynų Amerikos atstovas, užėmęs aukščiausią postą Vatikane. Taip pat jis yra pirmasis jėzuitas, tapęs popiežiumi. Šis faktas tiesiog neįtikėtinas, turint omenyje ordino įtaką tiek istoriniais laikais, tiek dabar. Kalbant apie pirmuosius kartus... Pranciškus taip pat tapo pirmuoju istorijoje popiežiumi, nusifotografavusiu mobiliuoju telefonu.

Popiežius Pranciškus
Popiežius Pranciškus / „Scanpix“ nuotr.

2. Gvardiečiai. Popiežius Pranciškus sulaužė 500 metų tradiciją – pontifikas jokiais būdais nebendrauja su jį saugančiais gvardiečiais. Tačiau prieš keletą metų neoficialiai „visas Vatikanas“ kalbėjo, kad popiežius labai nustebo, kai vieną rytą išėjęs iš savo apartamentų pamatė duris saugantį išsitempusį gvardietį. Kaip paaiškėjo, šis budėjo ten visą naktį. Jo Šventenybė pasiūlė jaunam kariui prisėsti, tačiau tas atsakė, kad negali, – tai prieštarautų vado įsakymams. Popiežius priminė, jog įsakymus čia duoda jis (nors vadinamas „žmonių popiežiumi“, pontifikas puikiai suvokia savo galią), ir nuėjęs nupirko išvargusiam gvardiečiui puodelį kapučino. Sakoma, Katalikų bažnyčios vadovas norėtų, kad jo gvardija nebūtų tokia suvaržyta senų taisyklių, atgyvenusių tradicijų ir mažiau primintų karinę struktūrą. Ir net keliaudamas užsienyje popiežius nepageidauja, kad jį vežtų prabangus šarvuotas limuzinas, ir renkasi paprastesnes, kuklesnes mašinas. Be kita ko, žino daugumos savo apsaugininkų vardus, nežiūri į juos iš aukšto ir, sakoma, dideliam jų rūpesčiui – itin nenoriai laikosi saugos reikalavimų.

3. Kuklumas. Prieš tapdamas popiežiumi Romoje jis visada apsistodavo mažame arkivyskupijos kambarėlyje, o Buenos Airėse atsisakė limuzino ir vairuotojo, važinėjo metro ir autobusu, pats gaminosi maistą. Čia stovėjęs jo butas taip pat nedidelis ir asketiškas. Kuklų būdą jis išlaikė ir tapęs popiežiumi – net jo pasirinktas Šv. Pranciškaus vardas reiškia neturtėlį. Todėl Vatikane pontifikas negyvena prabangiuose savo pirmtakų apartamentuose. Juos bažnyčios vadovas iškeitė į kuklius svečių namus.

Popiežius Pranciškus
Popiežius Pranciškus / „Scanpix“ nuotr.

4. Mylimoji. Argentiniečių žurnalistai Francesca Ambrogetti ir Sergio Rubinas parašė knygą „El jesuita. Conversaciones con el cardenal Jorge Bergoglio, sj.“ – „Jėzuitas. Pokalbiai su kardinolu Jorge Bergoglio“, kurios atviriausias skyrius vadinasi „Man patinka tango“. Jame Katalikų Bažnyčios vadovas pasakoja apie mylėtą merginą. „Ji buvo viena iš kompanijos draugų, su kuriais eidavome šokti. O vėliau aš pajutau tikėjimo šauksmą.“

5. Pomėgiai. Futbolo aistruoliai galėtų pasirinkti popiežiaus atvaizdą kaip savo talismaną: jaunystėje pats jį žaidęs (kuris argentinietis nemėgsta futbolo?), popiežius – ko gero, garsiausias Buenos Airių „San Lorenzo“ futbolo klubo gerbėjas. 2008-aisiais, dar būdamas kardinolas, aukojo mišias komandos šimtmečio garbei, buvo nufotografuotas laikantis šio klubo, kurį remia nuo vaikystės, mėlynų ir raudonų dryžių aprangą. Pontifikas taip pat neslepia susižavėjimo J.R.R.Tolkieno kūryba. „Žiedų valdovas“ – viena mėgstamiausių jo knygų. Maža to, popiežius Pranciškus dar ir dainuoja – jis yra išleidęs poproko albumą „Wake Up!“ (liet. „Pabusk!“), kuriame skamba popiežiaus giedamos giesmės, pamokslai, skambantys populiarių ritmų fone.

Popiežius Pranciškus
Popiežius Pranciškus / „Scanpix“ nuotr.

6. Legenda. Kaip seniai nebūta Romoje, apie šį popiežių sklando legendų. Girdi, vakarais jis, vilkintis paprasta kunigo sutana, išslysta pro Vatikano vartus ir eina bendrauti su vargšais ir benamiais. Tokios informacijos saugumo sumetimais niekas nepatvirtins, tačiau šnekama, jog ji kilo iš Vatikaną saugančių šveicarų gvardiečių. Be to, Pranciškus I turėjo tokį įprotį, kol dar buvo Argentinos kardinolas Bergoglio, tai kodėl dabar turėtų elgtis kitaip?

7. Automobilis. Popiežių galima pamatyti senutėliame „Renault“, kurį jam padovanojo vienas Italijos kunigas, išgirdęs jo raginimus, kad dvasininkai turėtų rinktis kuklius automobilius. 20 metų mašinos, nuvažiavusios daugiau kaip 300 tūkstančių kilometrų, net didžiausias asketas nepavadins prabangia. Kai Vatikane įsikūrė Pranciškus, prabangus „papamobilis“ dažniau ilsisi garaže.

Popiežius Pranciškus
Popiežius Pranciškus / „Scanpix“ nuotr.

8. Lygybė. 2013-aisiais per Didįjį ketvirtadienį, atlikdamas kojų mazgojimo ritualą, popiežius sukėlė skandalą. Per ritualą, atkartojantį tą, kurio metu Jėzus plovė kojas savo apaštalams, popiežius Pranciškus plovė ir bučiavo nepilnamečių pataisos namų gyventojų kojas. Jo pirmtakai kojas mazgodavo dvasininkams. Tačiau ne tai sukėlė skandalą. Tradiciškai šiame rituale dalyvauti gali tik vyrai, bet pontifikas mazgojo ir dviejų moterų kojas. Popiežius Pranciškus kojų mazgojimo ritualą taip pat atliko su pabėgėliais, kaliniais ir narkomanų prieglaudos gyventojais.

9. Homoseksualumas. Popiežius be pykčio ir paniekos kalba apie gėjus ir gėjus kunigus („Jei kas nors yra gėjus, tačiau ieško Dievo ir yra geros valios žmogus, – kas aš toks, kad galėčiau jį teisti“?), tačiau palaiko griežtą Bažnyčios poziciją homoseksualių santuokų klausimu.

10. Poliglotas. Popiežius laisvai kalba ispaniškai, lotyniškai ir itališkai. Jis taip pat supranta vokiečių, prancūzų, portugalų, anglų ir ukrainiečių kalbas.