Poreikių piramidė – kas tai ir kodėl naudinga ją žinoti?
Ar esate girdėję apie amerikiečių psichologo, vieno iš humanistinės psichologijos pradininkų Abrahamo Maslowo poreikių piramidę? Ji yra suskirstyta į penkis lygmenis ir parodo žmonijos poreikių hierarchiją. Ir nors piramidė pristatyta 1943 m., ja, su patobulinimais, naudojamasi ir dabar. Nes laikai keičiasi, bet esminiai žmogaus poreikiai – ne. Gali keistis tik jų išraiškos.
A. Maslowas prieš daugiau nei septyniasdešimt metų piramidę pirmąkart pristatė straipsnyje „Žmogaus motyvacijos teorija“. Jis teigė, kad, tik patenkinęs savo fiziologinius poreikius, žmogus gali rūpintis kitais dalykais. Kitaip tariant, pirmenybė teikiama fiziniam išgyvenimui ir tai motyvuoja tam tikrą mūsų elgesį. Kai šis poreikis užpildytas, einame prie kito, kol galiausiai pakylame į piramidės viršų.
Taigi, kol nepatenkinti pirminiai poreikiai, negalime pasirūpinti savo saugumu, emocine savijauta ir t. t. Tai nereiškia, kad didžiausią dėmesį turime skirti fiziologiniams poreikiams – tiesiog jie turi būti patenkinti pirmesni. Kai būsime pavalgę, išsimiegoję, kai netrūks lytinių santykių ir artumo su žmonėmis, galėsime skirti daugiau dėmesio savirealizacijai. A. Maslowas jai skyrė didelį dėmesį – realizuodami save mes jaučiamės laimingi ir visaverčiai.
Žmogaus poreikiai pagal A. Maslową
- Fiziologiniai. Palaikomos gyvybinės funkcijos: kvėpavimas, mityba, tuštinimasis, lytiniai santykiai, miegas.
- Saugumo. Palaikomas fizinis ir emocinis saugumas: kūno, šeimos, teritorijos bei turto ir moralės apsauga; resursų kaupimas.
- Socialiniai. Palaikomi santykiai tarp žmonių: socializacija, draugystė, šeima, meilė, intymumas.
- Savivertės ir pripažinimo. Vertinami savo ir aplinkinių veiksmai, pasiekimai, atsiranda pagarbos ir pasitikėjimo poreikis, noras tobulėti.
- Savirealizacijos ir problemų sprendimo. Atsiranda poreikis panaudoti ir perduoti žinias bei patirtį, siekti aukštesnių tikslų: atmetami išankstiniai nusistatymai, emocijos ir asmeniškumai, ir priimami faktai. Atsiranda poreikis kurti, tobulinti, įgyvendinti savo norus, veikti dėl bendros gerovės, analitiškai ir konstruktyviai spręsti problemas.
Pirmi keturi poreikiai yra vadinamieji trūkumo poreikiai. Kuo labiau mums jų trūksta, tuo labiau jų norime ir apie juos galvojame. Šie poreikiai žmogui privalo būti patenkinti ir kyla iš stygiaus. Paskutinysis – atvirkščiai, kyla dėl mūsų noro augti, tobulėti, būti geriausia savęs pačių versija.
Klasikinė poreikių piramidė prieš kelerius metus buvo atnaujinta Arizonos valstijos universiteto psichologų. Pats Maslowas taip pat keletą kartų ją tobulino. Jis pastebėjo, kad yra žmonių, kuriems savirealizacija yra svarbesnė nei meilės poreikis, ir pan. Taip pat pridūrė, kad mes vienu metu dažniausiai tenkiname kelis savo poreikius, o ne apsistojame ties vienu.
A. Maslowas vėliau į piramidę tarp ketvirto ir penkto punktų įterpė kognityvinius poreikius (žinojimas, supratimas, tyrinėjimas, smalsumas, reikšmės, prasmės ieškojimas) ir estetinius (grožio, balanso, formos ir kitų estetinių dalykų ieškojimas). O kaip paskutinį pridūrė transcendentinius poreikius – tai mistinės patirtys, patirtys su gamta; estetinės, seksualinės patirtys; religinis tikėjimas ir pan.
Šią piramidę naudinga pastudijuoti, kad labiau suprastumėte savo ir kitų žmonių poreikius, savo savijautą ir sritis, kurias galima patobulinti.