Pramoninio dizaino kūrėjas Denis Orlenok: dizaineriai Lietuvoje alkani ir gabūs

Denis Orlenok / Gretos Skaraitienės / BNS nuotrauka
Denis Orlenok / Gretos Skaraitienės / BNS nuotrauka
Jūratė Ražkovskytė
Šaltinis: Žmonės
A
A

Elektromobilių krovimo stotelė, arbatpinigių palikimo prietaisas, savitarnos kasa – daugybė daiktų, kuriuos kasdien naudodami net nesusimąstome, kodėl jie tokie patogūs. Arba kad juos kūrė lietuviai. Pramoninio dizaino profesionalas, Dailės akademijos dėstytojas docentas Denis ORLENOK (33) už savo ir drauge su kolegomis kurtų prietaisų dizainą yra pelnęs daugiau nei dvidešimt nacionalinių ir tarptautinio dizaino apdovanojimų. Kūrėjas įsitikinęs: „Viena iš sričių, kur dirbtinis intelektas kol kas nusileidžia žmogaus proto ir fantazijos gebėjimams, yra dizainas.“

Ko reikia geram dizaineriui?

Pieštuko ir balto popieriaus lapo. Bet dažniausiai viskas prasideda nuo problemos, kurią reikia išspręsti. Vėliau jau prireikia ir žymeklio, maketo, prototipo, projektuojančios kompiuterinės programinės įrangos. Tada reikia vizualizuoti sprendimus, vėl daryti prototipus ir taisyti 3D modelius, galiausiai įtraukti inžinierius technologus ir sukurti patį objektą. Tada – galbūt vėl taisyti, bandyti, taisyti... Tas tobulinimo procesas, atrodytų, nesustabdomas, tačiau visada yra loginis taškas – kai kuriamo objekto dizainas išsprendžia problemą, dėl kurios turėjo atsirasti. Vis tiek tobulo dalyko sukurti neįmanoma, dėl to nuolat pasirodo atnaujinti, patobulinti produktai.

Pavyzdžiui, prieš penketą metų mūsų su kolega Deividu Juozulynu dizaino studija „Desdorp“ gavo užsakymą suprojektuoti savitarnos kasą. Ištyrinėjome rinkos lyderius, jau esamus įrenginius ir kaip žmonės jais naudojasi. Pastebėjome keletą problemų: savitarnos kasų aukštis nėra visiems patogus