Sekmadienį prasidėjo Vilniaus 700 metų jubiliejui skirta pirmoji Vilniaus performanso meno bienalė. Pagrindinę VB23 programą atidarė menininkių Eglės Budvytytės ir Marijos Olšauskaitės performansas „Song Sing Soil“, pristatomą kaip kuruotos bienalės programos dalis. Į pirmąjį Vilniaus performanso meno bienalės renginį susirinko organizatoriai, svečiai ir meno mylėtojai.
Eglės Budvytytės ir Marijos Olšauskaitės performanse „Song Sing Soil“ tyrinėjama perskyra tarp beformiškumo ir formos, tarp gyvybės ir mirties sferų, tarp reikšmių kūrimo ir jų ardymo.
Pats performansas – choreografinė kompozicija trims atlikėjams – lėtai plėtojamas pagal specialiai sukurtą dainą, vilnijančią skirtingomis mąstysenomis, tonais, balsais ir dažniais. Kūrinio garso takelis svyruoja tarp įnirtingų nurodymų, nukreiptų į klausytoją, tylos akimirkų, švelnių melodijų ir intymių apmąstymų. Atlikėjai reaguoja į šį garsinį peizažą judesiais, palaikydami skambančius žodžius kūnais ir žvilgsniais.
Eglė Budvytytė (g. 1981 m. Kaune) – Amsterdame ir Vilniuje gyvenanti menininkė, dirbanti vizualiųjų ir scenos menų sankirtoje. Judesį ir gestą kūrėja traktuoja kaip technologijas, leidžiančias galimai griauti normatyvumą, lyčių ir socialinius vaidmenis bei dominuojančius viešąsias erdves valdančius naratyvus.
Marija Olšauskaitė (g. 1989 m. Vilniuje) gyvena ir dirba Vilniuje. Savo kūryboje ji telkiasi įvairius bendradarbiavimo būdus ir nagrinėja santykių, atvirumo, intymumo bei priklausymo temas.
Pernai pagrindinėje Venecijos meno bienalės parodoje dalyvavusių menininkių performansas „Song Sing Soil“ „Menų spaustuvėje“ vyks ir sekmadienio vakare bei pirmadienį.
Fotogalerija:
Vilniaus performanso meno bienalė (VB23) – tai naujas tęstinis tarptautinis renginys, skirtas šiuolaikiniam performanso menui ir organizuojamas Vilniaus miesto galerijos „Meno niša“ kaip oficiali Vilniaus 700 metų jubiliejui skirtos programos dalis.
Bienalę sudaro meno vadovės Neringos Bumblienės kuruojama kviestinių menininkų programa ir tarptautinės žiuri atviro kvietimo būdu atrinktų menininkų kūriniai. Pagrindinė inauguracinės bienalės tema – Vilnius, tačiau ir miestas per se – kaip žmogaus sukurta ir žmonių dominuojama aplinka, kuria dalijamės su kitomis gyvybės rūšimis, kur įvairios istorijos, mitai, veiklos, interesai, troškimai bei vizijos susiduria, sugyvena ir persikloja.
Pagrindinė programa vyks liepos 23 d. – rugpjūčio 6 d. Dvi savaites truksiančioje VB23 programoje bus pristatyti 38 menininkai, iš viso surengsiantys 31 pasirodymą net 17-oje skirtingų Vilniaus lokacijų. Išsamią VB23 programą galite rasti vilniusbiennial.com. Beveik visi renginiai – nemokami.
Ši bienalė – vienas svarbiausių 2023 m. renginių, skirtų atšvęsti Vilniaus 700 metų jubiliejų. Jubiliejinę programą inicijavo Vilniaus miesto savivaldybė ir kuruoja oficiali Vilniaus miesto verslo ir turizmo plėtros agentūra „Go Vilnius“.